Finał Wojewódzkiego Spotkania Teatrów Obrzędu Ludowego, Gawędziarzy i Śpiewaków Ludowych 2021

Finał Wojewódzkiego Spotkania Teatrów Obrzędu Ludowego, Gawędziarzy i Śpiewaków Ludowych 2021

09.11.2021

W niedzielę 7 listopada od 4 lat niezmiennie w Gminnym Ośrodku Kultury w Osięcinach, odbyło się Wojewódzkie Spotkanie Teatrów Obrzędu Ludowego, Gawędziarzy i Śpiewaków Ludowych.

W tegorocznej edycji udział wzięły 4 zespoły, mające w swoim repertuarze widowiska obrazujące ginące tradycje i obrzędy ludowe. Ponadto wystąpiło 7 solistów – śpiewaków ludowych i 4 gawędziarzy, którzy poprzez swoje prezentacje pragną pielęgnować i kultywować śpiew, muzykę, gwarę ludową.
Łącznie jury wysłuchało i zobaczyło 15 prezentacji.

Jury w składzie

Agnieszka Kostrzewa – kustosz w Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, pracownik działu folkloru,

Wioleta Górska-Nowik – animator kultury o specjalności teatralnej w Kujawsko – Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy, instruktor w dziale artystycznym,

Piotr Stocki – instruktor śpiewu w Zespole Pieśni i Tańca „Kujawy” działającym w Centrum Kultury „Browar B.” we Włocławku,

po obejrzeniu piętnastu przedstawień postanowiło przyznać nagrody, które zostały ufundowane przez ZAiKS – Fundusz Popierania Twórczości, KDBS Włocławek, Starostwo Powiatowe z Radziejowa, Wójta Gminy Osięciny,   Gminny Ośrodek Kultury w Osięcinach oraz Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy.

Ponadto nagrody rzeczowe, upominki dla wszystkich uczestników ufundowane przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy.

nagrody:

w kategorii teatru obrzędu ludowego:

I nagroda dla Zespołu Folklorystycznego „Kujawy Bachorne Nowe”

II nagroda dla Teatrzyku Dziecięcego „Kruszynka”

III nagroda dla Zespołu Folklorystycznego „Kłopocianie”

Wyróżnienie w kategorii teatru obrzędu ludowego dla Zespołu Klubu Seniora „Złoty Wiek”

w kategorii przyśpiewki ludowe:

I nagroda dla Danuta Kaczmarek ze Śmiłowic

II nagroda dla Ewy Kowalczyk z Radojewic

III nagroda dla Zbysława Balcerowskiego z Osięcin

w kategorii gawędziarze:

I nagroda dla Aleksandra Laskowska z Inowroclawia

II nagroda dla Zofia Szmidt z Rodojewic

III nagroda dla Antonii Benedykt Łukasiewicz z Kowala

Wyróżnienie dla Zofii Adamczyk z Włocławka



Źródło: Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Pl. Kościeleckich 6
85-033 Bydgoszcz
tel: 52 585 15 05