Erwin Sówka „wizjoner”… (1936–2021) – wernisaż
27 maja 2021 o godz. 18:00 w Salonie Hoffman KPCK odbył się wernisaż prac Erwina Sówki. Wystawa zaplanowana była na lato, by uczcić 85 urodziny artysty. 25 stycznia na Nikiszowcu odbył się pogrzeb Erwina Sówki i zamiast radości i hucznego jubileuszu, spotkanie jest stało się okazją do wspomnień.
Otwarcie wystawy poprzedził występ artystyczny i wręczenie dyplomu Honorowego Świadka Koronnego Polskiej Kultury.
Szokował, zaskakiwał, fascynował, oczarowywał i zauroczał swoją twórczością i osobowością, nie pozostawiał nikogo obojętnym. Urodził się na katowickim Giszowcu. Już w wieku 16 lat rozpoczął pracę w kopalni Wieczorek i choć to doświadczenie odcisnęło się na jego twórczości, podziemny, zdehumanizowany świat niszczący człowieka, nigdy nie był jego prawdziwym. Dopiero na powierzchni, wśród ceglanych murów Nikiszowca, bujnej zieleni śląskich działkowych ogródków, pośród ludzi, których kochał, odnajdywał koloryt, smak istnienia… i piękno. „Szukam w sztuce piękna, mówił, ja cały czas maluję duszę, przede wszystkim moją, ale też duszę Śląska”, „Trzeba nadawać malowaniu sens. Znać kod, znać klucz. Trzeba umieć malować świat takim, jakim chciałoby się go widzieć. Obraz ma być dążeniem do raju, a niech ten raj będzie nawet w Katowicach…”. Był królem życia – ciekawym, wiecznie poszukującym prawdy o sobie, o świecie, szukającym ładu organizującego wszechświat i doświadczania boga. W malarstwie próbował opisać kondycję człowieka. Poczuciu zagubienia przeciwstawiał poczucie przynależności do małej ojczyzny, tego jedynego miejsca na ziemi, traktowanego z sentymentem, miejsca niejednej inicjacji, budzącego wielkie emocje i kreującego wyobraźnię artysty. Szukał prawd uniwersalnych, jakie objawiają się na każdym skrawku ziemi.
Eksponowane obrazy pochodzą z kolekcji prywatnej. Wystawa towarzyszy XIII Ogólnopolskiemu Konkursowi Malarskiemu im. Teofila Ociepki. Współfinansowana jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Zapraszamy do odwiedzania Salonu Hoffman KPCK – wystawę prezentować będziemy do 27 lipca 2021.
Źródło: Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy