„Dziedzictwo wieków” po raz trzynasty

„Dziedzictwo wieków” po raz trzynasty

20.03.2024

Toruńska starówka, bydgoskie Młyny Rothera, skansen w Kłóbce, rezerwat archeologiczny w Biskupinie to tylko część obiektów z długiej listy zabytków naszego województwa, które przyciągają tysiące turystów z kraju i zagranicy. Samorząd województwa konsekwentnie wyróżnia najlepiej przeprowadzone przedsięwzięcia konserwatorskie i osoby zajmujące się ochroną zabytków.

– Medale Hereditas Saeculorum są wyrazem uznania i wdzięczności dla osób angażujących się w ochronę naszego materialnego dziedzictwa kulturowego. Chcemy promować działania i osiągnięcia w tej dziedzinie, które służą kultywowaniu pamięci o historii i sztuce regionu – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Wyróżnienia przyznane zostaną w dwóch kategoriach:

  • w pierwszej – zgłoszenia składać mogą właściciele, posiadacze i zarządcy zabytkowych obiektów, jednostki samorządu terytorialnego, stowarzyszenia oraz fundacje działające na rzecz ochrony i opieki zabytków, służby konserwatorskie, muzea;
  • w drugiej – wnioski mogą składać osoby fizyczne, instytucje i organizacje.

 

Termin składania zgłoszeń w konkursie „Dziedzictwo wieków” mija 30 kwietnia. Uroczystość wręczenia medali odbędzie się w ramach wojewódzkich obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa 2024.

 

Regulamin konkursu tutaj.
Wniosek zgłoszeniowy tutaj.

 

W ubiegłym roku przyznaliśmy medale za wykonane prace konserwatorsko-restauratorskie wnętrza  kościoła filialnego pw. Niepokalanego Poczęcia Maryi w Kozielcu (powiat bydgoski), spichlerzy w Grudziądzu i elementów architektonicznych kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Toruniu.

 

Za szczególne osiągnięcia związane z opieką nad zabytkami i ochroną zabytków w 2023 roku nagrody odebrali prezes fundacji Królewski Skład Solny Bobrowniki nad Wisłą Wojciech Buller, kierownik Zakładu Historii Sztuki Średniowiecznej i Nowożytnej UMK prof. Elżbieta Pilecka oraz archeolog architektury, historyk, animator kultury Robert Grochowski.

 

Zobacz:

Hereditas Saeculorum za opiekę nad zabytkami

Medale Hereditas Saeculorum i statuetki Musejon przyznane

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

20 marca 2024 r.Źródło: Województwo Kujawsko-Pomorskie