Dies Natalis Copernici 2023 r.

Dies Natalis Copernici 2023 r.

24.02.2023

Tegoroczne Dies Natalis Copernici było dla Muzeum Okręgowego szczególne, gdyż 19 lutego 2023 r. obchodziliśmy okrągłą 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika – postaci dla Torunia niezwykle ważnej, która nie tylko na trwałe zapisała się w historii światowej nauki, ale jest też jednym z najwybitniejszych bohaterów polskiej historii.

Muzeum Okręgowe w Toruniu włączyło się w organizację Dnia Nauki Polskiej, którego uroczysta Gala przygotowywana przez nowo powołaną Akademię Kopernikańską odbyła się w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki.

Spotkania uczonych w dzień urodzin Mikołaja Kopernika to już toruńska tradycja. Przypomniała o tym Aleksandra Mierzejewska – dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu, która otworzyła Dies Natalis Copernici w CCK Jordanki, podkreślając że od lat 60. każdej zimy Muzeum Okręgowe świętuje kolejne rocznice urodzin astronoma.

W tym roku z tej okazji w Toruniu gościliśmy noblistów, światowej sławy naukowców z rożnych dziedzin i artystów.

Obecność w Toruniu laureatów nagrody Nobla w dziedzinie fizyki to duże wyróżnienie. Podczas części wydarzenia zatytułowanej Dies Natalis Copernici wykład wygłosił prof. Philip James Edwin Peebles, amerykański naukowiec, wykładowca Princeton University, jeden z pionierów teorii formowania się struktur kosmicznych, który w 2019 otrzymał to najwyższe wyróżnienie. W Toruniu przekonywał, że dzięki technologii nowe przełomowe odkrycia mogą dziać się również dziś.  W swoim wykładzie wspominał też o teorii czarnych dziur, typach galaktyk czy formowaniu wszechświata.

Prof. Michel Mayor – kolejny noblista wygłosił dla zebranych wykład pt. „Od jednego do miliardów układów planetarnych – zmiana paradygmatu w XX wieku”. Szwajcarski uczony i wykładowca na wydziale astronomii na Uniwersytecie Genewskim w swoim przemówieniu skupił się na rozwoju nauki i przemianach w teoriach oraz ciekawej kwestii ilości systemów planetarnych w Drodze Mlecznej.

Nobliści otrzymali pamiątkowe prezenty od Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego, które będą przypominać o 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, spędzonej właśnie w naszym mieście.

Zakończenie inauguracji pierwszego dnia Kongresu Kopernikańskiego uświetnił duet artystów –  Jakuba Józefa Orlińskiego, znanego na świecie kontratenora i pianisty Michała Biela. Zaprezentowali oni  najwybitniejsze klasyczne utwory operowe, również w języku polskim.

________________________

Dies Natalis Copernici 2023

 

 Źródło: Muzeum Okręgowe w Toruniu

Muzeum Okręgowe w Toruniu

Rynek Staromiejski 1
87-100 Toruń
tel.: 56 660 56 12