Toruński Festiwal Książki

Toruński Festiwal Książki

Toruński Festiwal Książki, odbywający się zwykle na przełomie listopada i grudnia, to największa impreza literacka w tym mieście. Składają się na nią liczne spotkania z autorami, wykłady, projekcje filmów, prezentacje nowych wydawnictw, wystawy i koncerty.


Szeroka formuła festiwalu sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Sporą popularnością cieszą spotkania z twórcami; na Festiwalu Książki gościli m.in. Sławomir Mrożek, Janusz Głowacki, Manuela Gretkowska, Katarzyna Lengren - córka rysownika Zbigniewa Lengrena, Wojciech Majewski, autor biografii Marka Grechuty, Michał Zabłocki, Bogusława Sochańska, tłumaczka literatury duńskiej i autorka najnowszego przekładu baśni Andersena, Ksawery Jasieński, znany spiker radiowym i telewizyjny, Bronisław Wildstein.


Festiwal obfituje w propozycje dla młodych czytelników - z myślą o nich przygotowywane są warsztaty literackie, quizy, wspólne czytanie książek. Stałym elementem imprezy jest finał Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego "O liść konwalii" im. Z. Herberta.


Zwykle podczas festiwalu wręczana jest także co dwa lata w Toruniu (na przemian z Getyngą) Nagroda Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego. Z tej okazji gościliśmy m.in. w naszym mieście noblistkę Hertę Müller, Wiesława Myśliwskiego, Ewę Lipską, Pawła Huelle, Ryszarda Kapuścińskiego czy Olgę Tokarczuk.


Organizatorem festiwalu jest Wydział Kultury Urzędu Miasta oraz toruńskie instytucje kultury i stowarzyszenia.