MUSEJON – Kujawsko-Pomorskie Muzealne Wydarzenie Roku
MUSEJON to konkurs ustanowiony przez Województwo Kujawsko-Pomorskie w grudniu 2019 roku. Pierwsza edycja wydarzenia odbyła się w roku 2020. Celem konkursu jest wyłonienie i wyróżnienie najlepszych projektów realizowanych przez muzea lub inne podmioty prowadzące działalność w zakresie muzealnictwa zlokalizowane na terenie województwa kujawsko-pomorskiego oraz promocja działalności muzealnej i jej znaczenia dla budowy tożsamości lokalnej i regionalnej. Do Konkursu mogą być zgłaszane projekty w trzech kategoriach:
- Wystawa (ekspozycje czasowe, stałe, prezentowane zarówno w obiektach muzealnych, jak i w przestrzeni publicznej);
- Działalność naukowa i wydawnicza (wydawnictwa, w tym e-booki i audiobooki, posiadające nr ISBN oraz konferencje oraz zakończone projekty badawcze);
- Edukacja i Regionalizm (działania o charakterze edukacyjnym, których celem jest praca na rzecz społeczności, podnosząca jej kompetencje w zakresie historii, sztuki oraz szeroko rozumianej kultury, a także działania promujące i popularyzujące dziedzictwo regionu kujawsko-pomorskiego).
W każdej kategorii przyznane zostaną jedna nagroda oraz dwa wyróżnienia. Zwycięzcy otrzymają statuetki Musejon, zaprojektowane i wykonane przez Sebastiana Mikołajczaka – toruńskiego artystę, stypendystę marszałka województwa. Laureatów poznamy podczas uroczystej gali z okazji Międzynarodowego Dnia Muzeów (18 maja). Wnioskodawcami projektów konkursowych mogą być zlokalizowane na terenie województwa kujawsko-pomorskiego muzea w rozumieniu ustawy z dnia 21 listopada 1996 r. lub inne podmioty prowadzące działalność w zakresie muzealnictwa zarówno posiadające osobowość prawną, jak i nieposiadające osobowości prawnej. Termin naboru wniosków upływa z dniem 28 lutego 2020 r.
V edycja Nagrody Musejon 2024 – wyniki
- w kategorii Wystawa:
- NAGRODA MUSEJON: Muzeum Okręgowe w Toruniu za wystawę czasową „Misterium Słońca. Kopernik, syn renesansu”
- WYRÓŻNIENIE: Muzeum Uniwersyteckie UMK za wystawę czasową „Marek Żuławski. Malarstwo z kolekcji Muzeum Uniwersyteckiego UMK”
- WYRÓŻNIENIE: Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu za wystawę czasową „Sztuka czy po?stęp”
- w kategorii Działalność Naukowa i Wydawnicza:
- NAGRODA MUSEJON: Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy – Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy Sp. z o.o. za publikację autorstwa Adama Koseckiego „Zbiory Muzeum Wodociągów”
- WYRÓŻNIENIE: Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa w Toruniu za realizację projektu „Badania strat wojennych kolekcji prywatnej – Pałac w Nawrze”
- WYRÓŻNIENIE: Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku za publikację „Fajans Włocławski. Biennale 1973-1991”
- w kategorii Edukacja i Regionalizm:
- NAGRODA MUSEJON: Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy za projekt Edukacja w Aptece „Pod Łabędziem”
- WYRÓŻNIENIE: Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią za projekt „Zabawy i Zabawki naszych przodków”
- WYRÓŻNIENIE: Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu za projekt „Wymienialnia tradycji. Rodzinny Piknik Kulturowy”
- Honorowe statuetki Musejon przyznano:
- Krystynie Pawłowskiej, wieloletniej kierowniczce Muzeum Etnograficznego – Oddziału Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku
- Anie Wajler, historyk, starszy kustosz Muzeum im. Ks. Dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu.
IV edycja Nagrody Musejon 2023 – wyniki
- w kategorii Wystawa
- nagrodę otrzymało Muzeum im. ks. Dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu za wystawę „Muzeum Handlu Wiślanego”
- Wyróżnienie: Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu za wystawę „Tatuaż. Symbol-Piętno-Piękno”
- Wyróżnienie: Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku za wystawę „Gospodarka i rolnictwo na dawnej wsi kujawskiej i dobrzyńskiej”.
- w kategorii Działalność Naukowa i Wydawnicza
- Nagroda: „Świat duchowej wyobraźni. Dewocyjne obrazy pochodzenia fabrycznego”, autorstwa Krystyny Pawłowskiej, wydana przez Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.
- Wyróżnienie: „Świat duchowej wyobraźni. Dewocyjne obrazy pochodzenia fabrycznego”, wydaną przez Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku
- Wyróżnienie: „Stary” Rypin. Wczesnośredniowieczna perła międzyrzecza Wisły, Drwęcy i Skry wydaną przez Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej.
- w kategorii Edukacja i Regionalizm
- Wyróżnienie: Muzeum Solca im. Księcia Przemysła w Solcu Kujawskim za projekt „Solec Otwarte miasto”
- Muzeum Okręgowe w Toruniu za projekt „Jestem Wolny Jestem Sobą”.
- Honorową statuetką Musejon wyróżniono:
- za wieloletnią działalność muzealną Irenę Borowczak, starszego kustosza i kierownika działu numizmatyki Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.
III edycja Nagrody Musejon 2022 – wyniki
- w kategorii I – Wystawa:
- NAGRODA MUSEJON: Muzeum Okręgowe w Toruniu za projekt „Nowa wystawa stała w Muzeum Twierdzy Toruń”
- Wyróżnienie: Muzeum Okręgowe im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy za wystawę „Od princeski do New Look. Ubiory damskie z kolekcji Adama Leja”
- Wyróżnienie: Muzeum Ziemi Chełmińskiej za wystawę Portret ślubny naszych dziadków i Pradziadków
- w kategorii II – Działalność naukowa i wydawnicza:
- NAGRODA MUSEJON: Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy za publikację „120 lat bydgoskich wodociągów i kanalizacji (1900-2020) z perspektywy Muzeum Wodociągów”
- Wyróżnienie: Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu za publikację książki "Na dobre plony! Zwyczaje żniwne i dożynkowe w województwie kujawsko-pomorskim”
- Wyróżnienie: Muzeum Okręgowe w Toruniu za katalog „Kwiaty na jedwabiu. Chińskie tkaniny haftowane w Zbiorach Muzeum Okręgowego w Toruniu”
- w kategorii III - Edukacja i regionalizm:
- NAGRODA MUSEJON: Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku za projekt "Haft kujawski ginie. Nauczmy, ocalmy"
- Wyróżnienie: Muzeum Okręgowe im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy za projekt „Przepis na Bydgoszcz. Kulinarna tradycja miasta i regionu”
- Wyróżnienie: Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu za projekt edukacyjny „Etnonarracje” - podcasty Muzeum Etnograficznego w Toruniu
II edycja Nagrody Musejon 2021 – wyniki
- w kategorii I – Wystawa:
- NAGRODA MUSEJON: Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu za realizację projektu „Ceramika Jana Limonta”
- wyróżnienie: spółka Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy (za projekt „120 lat bydgoskich wodociągów i kanalizacji”)
- wyróżnienie: Muzeum Archeologiczne w Biskupinie (za wystawę „Archeologia w Biskupinie. Osada na półwyspie”)
- w kategorii II Działalność naukowa i wydawnicza:
- NAGRODA MUSEJON: Muzeum Okręgowe w Toruniu za projekt „Od katalogu do wystawy o formach piernikarskich z Muzeum Okręgowego w Toruniu. Badania toruńskiego piernikarstwa”
- wyróżnienia: Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu (za projekt „Akwizytorzy szczęścia. O dawnych i współczesnych kolędnikach”) i Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu (za publikację pod redakcją Wiesława Sieradzana „Graudentum. Studia z dziejów Grudziądza i okolic”)
- w kategorii edukacja i regionalizm:
- NAGRODA MUSEJON: Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku (za akcję #MuzeumWdomu”)
- wyróżnienie: Muzeum Archeologiczne w Biskupinie (za projekt #wirtualne muzeum”)
- wyróżnienie: Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu (za projekt „Co robimy w ciemności? – Noc Muzeów online”).
I edycja Nagrody Musejon 2020 – wyniki
- w kategorii I – Wystawa:
- NAGRODA MUSEJON: Muzeum Okręgowe w Toruniu za realizację projektu „Modernizacja wystawy stałej w Domu Mikołaja Kopernika” (prezentacja)
- wyróżnienie: Muzeum Etnograficzne im Marii Znamierkowskiej-Priifferowej w Toruniu (za projekt „Anatomia muzeum. 60 lat Muzeum Etnograficznego w Toruniu)
- wyróżnienie: Muzeum im. ks. dr Władysława Łęgi w Grudziądzu (za projekt „Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu 1920-1939”).
- w kategorii II – Działalność naukowa i wydawnicza:
- NAGRODA MUSEJON: Muzeum Okręgowe w Toruniu za wydawnictwo Anny Kroplewskiej-Gajewskiej „Galeria malarstwa i rzeźby polskiej od końca XVIII do początku XXI wieku w Muzeum Okręgowym w Toruniu. Katalog” (prezentacja)
- wyróżnienie: Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie (za wydawnictwo pod redakcją Jadwigi Lewandowskiej „Sadłowo. Birytualne cmentarzysko kultury wielbarskiej na ziemi dobrzyńskiej wraz z materiałami pozostałych kultur archeologicznych”)
- wyróżnienie: Towarzystwo Przyjaciół Archiwum Emigracji w Toruniu (za wydawnictwo „Polska krytyka sztuki na emigracji, 1940-2000, tomy 1-3 - Towarzystwo Przyjaciół Archiwum Emigracji w Toruniu”).
- w kategorii III – Edukacja i regionalizm:
- NAGRODA MUSEJON: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy za realizację projektu „Przestrzeń edukacyjna Zabawy ze sztuką” (prezentacja)
- wyróżnienie: Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku (za projekt „XXX Korowód grup zapustnych ulicami Włocławka”)
- wyróżnienie: Muzeum Okręgowe Toruniu (za „Piernikowe Laboratorium – Muzeum Okręgowe w Toruniu”).