Konkurs Sztuki Ludowej Pałuk / Wiosna na Pałukach w Szubinie

Konkurs Sztuki Ludowej Pałuk / Wiosna na Pałukach w Szubinie

Wiosna na Pałukach to czas aktywności w Szubinie, wśród których wyróżnia się Konkurs Sztuki Ludowej Pałuk, organizowany przez Szubiński Dom Kultury. To najstarszy, a obecnie jeden z największych konkursów artystów ludowych w regionie. Efekty prac mistrzów ludowych z Pałuk, m. in. rzeźby, plecionki, haftu lub zdobnictwa, można zobaczyć na stronie internetowej konkursu.

Konkurs Sztuki Ludowej Pałuk rozpoczął się w 1963 roku w Powiatowym Domu Kultury w Szubinie. Zaprezentowano pierwszą pokonkursową wystawę twórczości ludowej Pałuk. Swoje prace wystawiło dwudziestu twórców. Pierwsza ekspozycja prezentująca nagrodzone prace pałuckie odniosła sukces. Szubiński Dom Kultury kontynuuje tradycję ogłaszania konkursów i organizowania pokonkursowych wystaw przez kolejne lata. Dzięki tej inicjatywie, co roku twórcy oraz kontynuatorzy mają możliwość pokazania bogactwa tkwiącego w rodzimej kulturze. Prezentowane są prace z następujących dziedzin sztuki ludowej: rzeźba w drewnie, rzeźba w glinie (figurki gliniane), rzeźba-ptaki, haft (czepiec, kryza, bluzka, halka biała, halka czerwona-piekielnica, fartuch, serwety, obrusy), zdobnictwo wnętrz (pająki pałuckie ze słomy i bibuły, plotki żniwne, kwiaty), plecionkarstwo – kosze. Od 1965 roku wyniki konkursu ogłaszane są podczas „Wiosny na Pałukach” w trakcie trwania „Dni Szubina”. Celem konkursu jest zachowanie tradycji i przekazu ludowego dziedzictwa kulturowego, budowa tożsamości kulturowej regionu Pałuk w oparciu o ciągłość tradycji przekazywanej z pokolenia twórców ludowych na dzieci i młodzież. Konkurs tworzy warunki do rozwijania aktywności twórczej poprzez stworzenie dla twórców lokalnych możliwości prezentacji prac, a tym samym umożliwienie konfrontacji dorobku artystycznego. Archiwizacja i dokumentacja materialnych dóbr kultury.

Pałuki, to niewielki region etnograficzno-historyczny o powierzchni około 2 tys. km2. Na północy graniczy z Krajną, a na wschodzie z Kujawami, które odcina bieg rzeki Noteć. Współcześnie, pod względem administracyjnym Pałuki znajdują się w powiecie żnińskim, nakielskim (południowa część), mogileńskim (zachodnia część) w województwie kujawsko-pomorskim oraz powiecie wągrowieckim w województwie wielkopolskim. Głównymi miastami Pałuk są Kcynia, Szubin, Wagrowiec i Żnin. Ostatni jest uznawany za nieoficjalną stolicę tego obszaru.

Więcej o etnograficzno-historycznym regionie przeczytasz na stronach Kujawsko-Pomorskiego Centrum Dziedzictwa w Toruniu.

Organizator: Szubiński Dom Kultury Strona konkursu: www.sztuka-ludowa.szdk.szubin.net