Jesień na Pałukach

Jesień na Pałukach

Jesień na Pałukach sięga korzeniami do 1966 r., gdy w mieście zorganizowano pierwsze Dni Pałuckiego Folkloru, zapoczątkowując tradycję zjazdów twórców ludowych. Przez pierwsze lata na rynek pod wieżą ratuszową w Żninie przybywali artyści z różnych zakątków Pałuk, z czasem dołączyli do nich artyści z Kujaw, Kaszub, Borów Tucholskich oraz Krajny, współtworząc jedno z bardziej prestiżowych wydarzeń w tej części Polski. Podczas Zjazdu Twórców Ludowych wręczane są nagrody Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w konkursie Aktywności Artystycznej Twórców Ludowych. Wydarzeniom towarzyszy Jarmark Sztuki Ludowej oraz Przegląd Kapel i Gawędziarzy Ludowych.

Pałuki, to niewielki region etnograficzno-historyczny o powierzchni około 2 tys. km2. Na północy graniczy z Krajną, a na wschodzie z Kujawami, które odcina bieg rzeki Noteć. Współcześnie, pod względem administracyjnym Pałuki znajdują się w powiecie żnińskim, nakielskim (południowa część), mogileńskim (zachodnia część) w województwie kujawsko-pomorskim oraz powiecie wągrowieckim w województwie wielkopolskim. Głównymi miastami Pałuk są Kcynia, Szubin, Wagrowiec i Żnin. Ostatni jest uznawany za nieoficjalną stolicę tego obszaru.

Więcej o etnograficzno-historycznym regionie przeczytasz na stronach Kujawsko-Pomorskiego Centrum Dziedzictwa w Toruniu.

Organizator Jesieni na Pałukach: Żniński Dom Kultury

Żniński Dom Kultury

ul. Pocztowa 15
88-400 Żnin
tel.: 52 30 20 517