Jazz Od Nowa Festival
Toruń Blues Meeting powstał w 1990 roku. Festiwal wymyślił i od początku realizuje Maurycy Męczekalski – obecny dyrektor ACKiS „Od Nowa”, który zamiłowanie do bluesa wyniósł z audycji, nieodżałowanej Marii Jurkowskiej, w radiowej „Trójce”. Poza tym Toruń, to miasto z bluesowymi tradycjami. Tu urodził się Ryszard „Skiba” Skibiński założyciel legendarnej Kasy Chorych. Tu studiował Jan „Junou” Janowski, który wspólnie z Irkiem Dudkiem stworzyli Irjan – pierwszy polski zespół bluesowy (Dudek zresztą „waletował” jakiś czas w toruńskich akademikach). W Toruniu działają Nocna Zmiana Bluesa i Tortilla – jedne z najbardziej aktywnych grup na polskiej scenie bluesowej. Na takim gruncie aż prosiło się o festiwal bluesowy. No i stało się. Na pierwszym, pionierskim TBM w 1990 roku wystąpiło kilka znanych do dziś grup (Easy Rider, Nocna Zmiana Bluesa, After Blues), a publiczność dopisała raczej skromnie (ok. 200 osób). Później było już coraz lepiej. Już na drugim festiwalu wystąpił „ojciec polskiego bluesa” Tadeusz Nalepa. W 1993 roku po raz pierwszy zagrał Dżem, który do dziś jest niekwestionowaną gwiazdą imprezy, a w połowie lat 90. zaczęli pojawiać się autentyczni, czarnoskórzy bluesmani z USA – ojczyzny bluesa. Od wielu lat festiwal ma już w pełni międzynarodowy charakter. Obok amerykańskich mistrzów bluesa, występują znakomici bluesmani z Europy, a nawet z egzotycznej Australii.
Z roku na rok festiwal nabierał rozmachu i znaczenia. W tej chwili, to już bardzo poważna, bluesowa impreza, na którą przyjeżdżają miłośnicy bluesa z całej Polski. Niektórzy twierdzą, że to trzeci po Rawie Blues i Olsztyńskich Nocach Bluesowych festiwal bluesowy w Polsce, a pod względem atmosfery panującej na koncertach, może nawet je przewyższa. Właśnie klubowy klimat koncertów, bliskość wykonawców, których zawsze można spotkać w barze, atmosfera radości i przyjaźni, to chyba najważniejsza cecha toruńskich spotkań z bluesem. Toruń Blues Meeting ma swoich oddanych fanów, ale co roku pojawiają się nowi, których prawie natychmiast pochłania niezwykła atmosfera koncertów.
Dbają też o szerokość formuły stylowej, rozciągającej się od akustycznego mainstreamu, przez free jazz, jazz rock, aż po propozycje, oględnie mówiąc, okołojazzowe. Stąd też na festiwalowych afiszach Ptaszyn, Namysłowski, Stańko, Urbaniak, Nahorny, Muniak, Jagodziński czy Śmietana, a z drugiej strony Miłość, Łoskot, Pink Freud, Robotobibok, bracia Olesiowie, Możdzer, Pierończyk, Tymański albo nawet grający tematy Hendrixa czarnoskóry gitarzysta Hiram Bullock, nawzajem sobie nie przeszkadzają – pozostawiając też miejsce dla bardziej konserwatywnej jazzowej młodzieży (Soundcheck, Contemporaray Noise Quintet, Sing Sing Penelope), a nawet przedsięwzięć o wymiarze bez mała parateatralnym („Koncert Figur Niemożliwych” w wykonaniu znanego performera Andrzeja Mitana z towarzyszeniem doborowej ekipy jazzowo-elektronicznej).
Festiwalowe dni, a właściwie noce zawsze kończą się tradycyjnymi jam sessions na małej scenie klubu. Wspólne granie muzyków z różnych formacji to wielka atrakcja dla publiczności. Nigdy nie wiadomo co się wydarzy, kto wystąpi i co zagra. Nocne jam sessions to znak rozpoznawczy Toruń Blues Meeting.
Organizatorem Jazz Od Nowa Festival jest Akademickie Centrum Kultury i Sztuki OD NOWA
Strona festiwalu: www.blues.umk.pl