Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMOCJE

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMOCJE

Wiele osób myśli, że animacja to tylko bajki dla dzieci. Nic bardziej mylnego! Znakomitym dowodem tego jest Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMOCJE – wydarzenie skoncentrowane na ambitnym i poszukującym swojego wyrazu artystycznego kinie animowanym. Programowym priorytetem są odważne, ciekawe i innowacyjne rozwiązania formalne i plastyczne, nieszablonowe wykorzystywanie tradycyjnych technik oraz ciekawe, wywołujące emocje tematy. Dzięki międzynarodowemu konkursowi, Animocje są okazją do poznania najnowszych produkcji z całego świata. Pokazy specjalne animowanych filmów pełnometrażowych i tematyczne projekcje krótkich metraży, pozwalają odkryć animację w nowych kontekstach.

Animocje zwracają również uwagę na powiązania animacji z innymi sztukami – muzyką, grami komputerowymi i sztukami wizualnymi. A także z aktorstwem – od 2014 roku festiwal przyznaje, jako jedyny w Polsce, Nagrodę za Szczególne Osiągnięcia w Dziedzinie Dubbingu, która trafia do Mistrzyń i Mistrzów tej sztuki. Minione edycje spotkały się z pozytywnymi ocenami mediów i widzów oraz samych artystów, którzy chętnie nadsyłają swoje filmy do konkursu o Bydgoską Nagrodę na Najlepszy Film Animowany. W ramach Festiwalu odbywają się również konkursy filmów krótkometrażowych: Konkurs Filmów dla Dzieci i Młodzieży oraz Konkurs Filmów Muzycznych. W ramach Animocji odbywają się warsztaty, rozmowy z twórczyniami i twórcami oraz inne formy przybliżające świat animacji, które pozwalają poznać go bliżej i od innej strony niż ta przed ekranem. Co roku podczas festiwalu mają miejsce polskie i lokalne premiery filmowe, a od pierwszej edycji Animocje gościły wiele znakomitych osobistości tej branży, m.in. Mariusza Wilczyńskiego, Jerzego Armatę, Ninę Paley, Marca Ribę i Annę Solanas, Marka Skrobeckiego, Monikę Kuczyniecką, Jana Baleja i Michaela Carringtona, Martę Pajek, Wiolę Sowę, Kajetana Obarskiego i wielu innych.

Festiwal organizowany jest w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy od 2011 roku. Jego twórczynią i koordynatorką jest Weronika Płaczek.

Strona festiwalu: https://www.animocje.com/