Bydgoska Literacka Nagroda Roku „Strzała Łuczniczki” – laureaci.
Znamy laureatów Bydgoskiej Literackiej Nagrody Roku „Strzała Łuczniczki”. Celem konkursu jest nagrodzenie i promowanie najlepszych książek, wydanych w minionym roku, które swoją treścią lub osobą twórcy związane są z Bydgoszczą. Książki oceniane są w trzech kategoriach: poezja, proza i eseistyka oraz poziom edytorski. Jury w składzie: Bernadetta Darska, Arkadiusz Morawiec i Dariusz Nowacki zdecydowało, że Bydgoskie Strzały Łuczniczki trafiły do:
nagroda w kategorii „Poezja” trafiła Karoliny Sałdeckiej za tom poezji „Rekuhkara”
Karolina Sałdecka – polonistka i romanistka, doktor nauk humanistycznych. Publikowała m.in. w „Twórczości”, „Kwartalniku Literackim TEKA”, „Arteriach”, „Blizie”, „Autografie”, „Znaku”. Laureatka kilku ogólnopolskich konkursów poetyckich, w tym Konkursu im. Rainera Marii Rilkego oraz Konkursu im. Zbigniewa Herberta. Autorka zbiorów wierszy Na własne oczy (2011), Psi blues (2016), Wieżowiec: zero (2020), książki „Żyjemy wciąż jeszcze na rusztowaniach”. Wizerunek kobiety w polskich powieściach doby realizmu socjalistycznego (2013) oraz powieści Psycho Killer (2016). Stypendystka Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w dziedzinie literatury (2016). Nominowana do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego 2017 za tom „Psi blues”. Nagrodzona Bydgoską Literacką Nagrodą Roku „Strzała Łuczniczki” 2020 za tom Wieżowiec: zero. Członkini zespołu redakcyjnego kwartalnika „Fabularie”. Mieszka w Bydgoszczy.
Nagroda w kategorii „Proza i eseistyka” trafiła do Macieja Klimarczyka za książkę „Śpiewaczka”.
Maciej Klimarczyk – z zawodu psychiatra i seksuolog, doktor nauk medycznych. Ma własną praktykę psychiatryczną i seksuologiczną w Bydgoszczy, jest aktywnym biegłym sądowym. W wolnych chwilach gra na fortepianie i śpiewa, występował w programach telewizyjnych Droga do gwiazd (TVN) i Szansa na sukces (TVP2). Prowadzi też własny kanał na YouTubie, promujący zdrowie psychiczne i seksualne. Występuje w wielu programach telewizyjnych jako ekspert, pisze artykuły do prasy i serwisów internetowych. Jest współautorem książki popularnonaukowej Chaos w głowie – mózg i życie (2011). Śpiewaczka jest jego debiutem literackim. „Śpiewaczka trzyma w napięciu do wielkiego finału. Bravo!” Małgorzata Walewska
W kategorii poziom edytorski – jury wybrało album „GINĄCE MIEJSCA KUJAWSKO-POMORSKIE” Michała Jankowskiego wydany przez Wydawnictwo Pejzaż.
To publikacja, w której autor proponuje nietypowe spojrzenie na historię naszego regionu, ukazując miejsca powoli, ale niestety systematycznie już znikające ze współczesnego krajobrazu. Znajdziemy tu obiekty zrujnowane, zaniedbane, ukryte za gąszczem dzikiej roślinności, często zupełnie niesłusznie zapomniane i nikomu nieznane. Są wśród nich pałace, dwory, zamki, kościoły, cmentarze, forty, stacje kolejowe, młyny, wiatraki, fabryka zbrojeniowa czy browar. Krótko mówiąc, wszystko to, wokół czego dawniej toczyła się codzienność przeszłych pokoleń. W wielu przypadkach inne podobne obiekty otrzymały drugie życie i dziś znów zachwycają, przyciągają spojrzenia, stając się niejednokrotnie swego rodzaju użytkowymi pomnikami historii. Istnieją jednak i takie miejsca, które z różnych względów pozostały w cieniu współczesnego świata.(fragment ze strony wydawnictwa)
Wyniki konkursu ogłoszono 10 czerwca 2022 w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy, wręczenie nagród towarzyszyło odbyło się w ramach reaktywowanego Bydgoskiego Trójkąta Literackiego.
Nominowani do Bydgoskiej Literackiej Nagrody Roku Strzała Łuczniczki 2021 byli:
KATEGORIA „POEZJA”
Karolina Sałdecka – „Rekuhkara”;
Bartłomiej Siwiec – „Domysły na temat Ruxa”;
Marek Kazimierz Siwiec – „Przyjaźń”.
KATEGORIA „PROZA I ESEISTYKA”
Jarosław Jakubowski – „Ciemna dolina”;
Grzegorz Kalinowski – „Nieme skrzypce”;
Maciej Klimarczyk – „Śpiewaczka”.
KATEGORIA „POZIOM EDYTORSKI”
Marcin Sauter/Muzeum Okręgowe – „Fotografie”;
Wydawnictwo Pejzaż – „Ginące miejsca kujawsko-pomorskie”;
Wojciech Woźniak/Pergama – „Tożsamość”.