Architektura miast VIII: Architekci w miastach XIX i XX wieku - materiały pokonferencyjne

Architektura miast VIII: Architekci w miastach XIX i XX wieku – materiały pokonferencyjne

20.10.2021

Bohaterami ósmego tomu Zbioru studiów z cyklu „Architektura miast” są architekci. Autorzy, których zaprosiliśmy do współtworzenia wydawnictwa, skupili swoją uwagę na postaciach, które do tej pory pozostawały- wcale lub nie do końca- rozpoznawane. Tworzeniu publikacji przyświecała intencja aby przypomnieć działalność tych architektów, którzy nie są szerzej znani, chociaż odegrali znaczącą rolę na przykład w mniejszych ośrodkach miejskich. 

Wprowadzeniem do tematu został cytat z artykułu Bogusława Małuseckiego: Profesja budowniczego przez wieki błąkała się pomiędzy różnymi jej określeniami, od prostego „budowniczego”, przez różne rodzaje „mistrzów”- po „architekta”.

Zbiór studiów obejmuje następujące opracowania:

• Barbara Maria Gawęcka: Wilhelm Giersz- Asesor Budowniczy Województwa Krakowskiego

• Robert Gaweł: Charles de Hoefern, bliski nieznajomy z Ludwinowa 

• Katarzyna Jachimowicz: Projekt kamienicy Antoniego Sommera na tle funkcjonowania administracji budowlanej Suwałk w XIX

• Jakub Jastrzębski: Antoni Dostal- budowniczy nowoczesnego Podgórza, 1905-1914

• Katarzyna Kluczwajd: Erich Jerusalem z Rudaka i jego królestwo na Bydgoskim Przedmieściu w Toruniu. O pejzażu architektonicznym miasta przed 1918 rokiem. 

• Bogusław Małusecki: Droga do zawodu budowniczego na prowincji pruskiej w XIX i XX wieku, na przykładzie Gliwic. Tytulatura zawodowa i jej ewolucja. 

• Bogna Derkowska- Kostkowska: Walter Zagermann architekt z bydgoskich Bielaw

 

Wersja drukowana dostępna jest w cenie 20zł w siedzibie Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury oraz w sprzedaży wysyłkowej (więcej informacji: 52 585 15 01 wew. 101 oraz sekretariat@kpck.pl). Źródło: Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Pl. Kościeleckich 6
85-033 Bydgoszcz
tel: 52 585 15 05