#Dziedzictwo     

Wystawa: Historia Grudziądza

Data
wydarzenie stałe
Miejscowość
Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi - Grudziądz, Spichrzowa 9 / pokaż na mapie
Przepraszamy, niektóre wpisy na naszym portalu mogą być nieaktualne. Z uwagi na zagrożenie związane z ryzykiem zachorowania na COVID-19, w trosce o zdrowie uczestników, organizatorzy odwołują niektóre wydarzenia, zwłaszcza z udziałem osób z grupy ryzyka (osoby starsze i przewlekle chore). Prosimy o weryfikację informacji bezpośrednio u organizatorów.
Na czterech kondygnacjach spichrza mieści się stała wystawa prezentująca dzieje miasta od średniowiecza do roku 1939. Ekspozycja ma układ chronologiczny, któremu podporządkowane są poszczególne sale.
 
W sali pierwszej przedstawiamy Grudziądz w średniowieczu i dobie Rzeczypospolitej Szlacheckiej (od XIII w. do roku 1772). Znajdują się tu m.in. zabytki ilustrujące historię miasta pod panowaniem krzyżackim oraz w czasach rozkwitu po drugim pokoju toruńskim. Uwagę zwracają oryginalne dokumenty, militaria, monety, przedmioty codziennego użytku, pamiątki cechowe. Sala druga prezentuje – poprzez liczne plany, ryciny, fotografie oraz makietę miasta – Układ przestrzenny i architekturę Grudziądza. Jest doskonałym wstępem do zwiedzania miasta. W sali trzeciej przedstawiamy Grudziądz podczas zaborów i odzyskanie niepodległości w 1920 r. , a więc życie codzienne mieszkańców, przedmioty użytkowe, powstanie twierdzy Grudziądz, Polonię pod zaborem oraz przejęcie Grudziądza przez władze polskie w dniu 23 stycznia 1920 r. Niewątpliwą atrakcją jest tu makieta twierdzy. Wreszcie w sali czwartej zgromadziliśmy pamiątki ilustrujące dzieje Grudziądza w latach 1920-1939, rozwój przemysłu, rzemiosła, życie kulturalne oraz ogromny garnizon i liczne szkoły wojskowe.

Źródło: Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu

Wybrane propozycje organizatora

Grudziądz / 15.08.2020 plenerWygrać Polskę, czyli "Cud nad Wisłą". Grudziądz w 1920 roku w dobie wojny o granice i niepodległość
Grudziądz / 12.09.2020 Błonia NadwiślańskieInscenizacja historyczna „Przyfrontowy szpital w czasie wojny polsko-bolszewickej”
Grudziądz / 12.09.2020 Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi koncert „Muzyczna podróż ku wolności. Wolność! Śpiewam i rozumiem!”
Grudziądz / 25.09.2020 Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi wykład „W obronie Ostrobramskiej, pod sztandar Orła i Pogoni!”
Grudziądz / 28.08.2020 - 14.09.2020 plenerwystawy plenerowej „Bitwa Warszawska - stulecie zwycięstwa. Grudziądz w dobie wojny polsko-bolszewickiej”