Teatr Letni w Ciechocinku

XIX-wieczny Teatr Letni usytuowany jest przy ulicy Mikołaja Kopernika. Zbudowany został w stylu secesji szwajcarskiej w 1891 roku według projektu architekta Adolfa Wilhelma Schimmelpfenniga na zlecenie uzdrowiska. Budowa trwała krótko, bo zaledwie rok. Drewniany budynek posiadał pierwotnie 240 miejsc i sześć lóż. W 1901 roku rozbudowano scenę, wykorzystując dawne murowane stajnie rosyjskie. Widownię uzupełniono balkonem i dwiema lożami. Warszawskie Teatry Rządowe przekazały teatrowi zapasy używanych dekoracji i foteli.

Po II wojnie światowej teatr ciechociński podupadał. W latach pięćdziesiątych XX wieku przedstawiał już stan opłakany. Niemniej koncerty odbywały się nadal. Ze względu na zły stan został zamknięty w latach siedemdziesiątych. Myślano nawet o jego rozbiórce. Uratowany został m.in. dzięki Jerzemu Waldorfowi, który był wielokrotnym gościem uzdrowiska, a przede wszystkimi inicjatorem zbiórki pieniężnej na odbudowę teatru. W 1984 roku budynek został wpisany do rejestru zabytków. Odrestaurowany w 1998 roku, pełni funkcję jak pierwotnie. Jest jednym z trzech tego typu obiektów w Europie, a jedynym w Polsce.

Dziś budynek znalazł się w ruchliwym miejscu, nie ma przed nim widocznej na widokówkach z lat 1900–1910 fontanny z Jasiem i Małgosią, która prawdopodobnie około 1927 roku został przeniesiona do parku. Za to na skwerze przed teatrem stoi rzeźba z brązu według projektu Roberta Sobocińskiego z Poznania, przedstawiająca  Jerzego Waldorfa, dzięki któremu teatr znów „zaprasza w swoje progi”,  z jego nieodłącznym jamnikiem Puzonem.

Młodzieżowy Dom Kultury nr 4 

Młodzieżowy Dom Kultury nr 4 jest placówką wychowania pozaszkolnego. Posiada status jednostki samorządowej. Organem prowadzącym jest Miasto Bydgoszcz – Wydział Edukacji i Sportu. Nadzór nad placówką sprawuje Kujawsko – Pomorski Kurator Oświaty. Instytucja prowadzi szereg zajęć rozwijających m.in. teatralne, taneczne, muzyczne, plastyczne i sportowe.

Zakład? klubokawiarnia

Ośrodek Czytelnictwa Chorych i Niepełnosprawnych

Klub Stara Remiza

Over the Under Pub

Biblioteka w Brodnicy Filia nr 3 (Szpital, DPS – ul. Wiejska)

Biblioteka w Brodnicy Filia nr 2 (ul. Łyskowskiego)

Biblioteka w Brodnicy Filia nr 1 (ul. Wyspiańskiego)

Interaktywne Centrum Fajansu „Skarbiec Fajansu”

Ręcznie ozdabiana ceramika z charakterystycznymi błękitnymi kwiatami to znak rozpoznawczy kujawskiego fajansu z którego słynie Włocławek. Ceramika ta cieszy się popularnością nie tylko w kraju, ale także poza jego granicami. 

Interaktywne Centrum Fajansu „Skarbiec Fajansu” składa się z dwóch połączonych ze sobą budynków po dawnym Banku Gdańskim u zbiegu ulic Żabiej i Królewieckiej we Włocławku. Obiekt nawiązuje do 120-letniej tradycji produkcji wyrobów fajansowych.  Przestrzenie edukacyjno-wystawiennicze tworzą: interaktywna strefa historyczna, edukacyjna, wystawowa oraz komercyjno-sprzedażowa. Ekspozycję uatrakcyjniają multimedialne elementy. Interaktywne Centrum Fajansu to wędrówka przez historię włocławskich wyrobów ceramicznych i historię miasta. Zwiedzający poznają proces produkcji fajansu oglądając stałe i czasowe wystawy, a także uczestnicząc w procesie produkcji ceramiki. 

Skarbiec Fajansu to atrakcyjny punkt turystyczny na mapie włocławskiego Śródmieścia, łączący nowoczesność z tradycją swoją szeroką gamę aktywności adresuje do dzieci jak i dorosłych.

Otwarcie obiektu 29 września 2023.

 

Czerwony Rower Restauracja

Kawiarnia Zakładka

NRD Klub

Biblioteka Publiczna w Brześciu Kujawskim

Biblioteka Publiczna w Brześciu Kujawskim rozpoczęła swoją działalność 1 grudnia 1948 roku. Rok 1990 przyniósł istotną zmianę – brzeska książnica została przejęta przez samorząd lokalny. 7 listopada 2003 roku na mocy uchwały Rady Miejskiej w Brześciu Kujawskim Biblioteka Publiczna otrzymała status samorządowej instytucji kultury. Biblioteka prowadzi wypożyczalnię, czytelnię, Oddział dla dzieci oraz Filie w Brzeziu, w Wieńcu i w Kąkowej Woli.

Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 w Bydgoszczy

Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 jest placówką oświatowo–wychowawczą wychowania pozaszkolnego. Organem prowadzącym placówkę jest Miasto Bydgoszcz. Siedzibą MDK nr 1 jest budynek mieszczący się w Bydgoszczy przy ulicy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego 3. Celem działalności MDK jest przygotowanie dzieci i młodzieży do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym i kulturalnym poprzez rozwijanie uzdolnień i zainteresowań. Instytucja organizuje również imprezy okolicznościowe dla dzieci i młodzieży w tym przeglądy, pokazy i wystawy.

Dom Polski

Dom Polski mieszczący się przy ulicy Grodzkiej 1 w Bydgoszczy jest częścią Centrum Edukacyjno-Formacyjnego Diecezji Bydgoskiej im. Błogosławionego Biskupa Michała Kozala. Pełni rolę kulturotwórczą i społeczną. Swoją ofertę adresuje do szerokiego grona odbiorców, prowadzi szeroką działalność artystyczną, która obejmuje realizację festiwali, wystaw i koncertów oraz konferencji naukowych. Dom Polski to klimatyzowana sala audytoryjna z najwyższej klasy wyposażeniem technicznym, które umożliwia prowadzenie koncertów, konkursów, prezentacji oraz wykładów. To również całe zaplecze pierwszego piętra z salkami i sanitariatami.

Historia budowli sięga czasów przedwojennych. Budynek przy ulicy Grodzkiej w sąsiedztwie bydgoskiej katedry określano pierwotnie jako Dom Ludowy. Później nazywany był Domem Katolickim, by ostatecznie przyjąć nazwę Domu Polskiego.

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Skępem

Podstawowym celem statutowym MGOK jest organizowanie działalności kulturalnej w tym organizowanie i wspieranie imprez artystycznych i rozrywkowych. Instytucja tworzy warunki do rozwoju amatorskiego ruchu artystycznego w tym folkloru i rękodzieła. Upowszechnia wiedzę o kulturze, w tym o kulturze regionalnej a także promuje kulturę Miasta i Gminy Skępe i lokalnych twórców kultury.

 

Dyrektorem Miejsko–Gminnego Ośrodka Kultury w Skępem jest Magdalena Elwertowska

 

Miejsko–Gminna Biblioteka Publiczna w Skępem

Biblioteka mieści się w budynku Urzędu Miasta i Gminy w Skępem przy ulicy Kościelnej 2.  Do podstawowych zadań biblioteki należą gromadzenie, opracowywanie, przechowywanie i ochrona materiałów bibliotecznych oraz obsługa użytkowników, przede wszystkim udostępnianie zbiorów oraz prowadzenie działalności informacyjnej.

Biblioteka aktywnie promuje wszelką działalność kulturalną, organizuje lub współorganizuje lokalne imprezy kulturalne. Wśród imprez na szczególną uwagę zasługuje Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Gustawa Zielińskiego organizowany przez bibliotekę pod patronatem Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego, Starosty Lipnowskiego i Burmistrza Miasta i Gminy Skępe organizowany corocznie przez skępską bibliotekę, na który z całej polski młodzi poeci nadsyłają co roku kilkaset zestawów wierszy. Do tradycji skępskiej biblioteki weszły również spotkania autorskie z lokalnymi artystami i poetami.

Biblioteka organizuje również zajęcia dla dzieci, ogłasza konkursy plastyczne, recytatorskie i czytelnicze. W ramach swej działalności organizuje również wycieczki.

Jedną z działalności skępskiej biblioteki zasługującą na szczególną uwagę jest działalność wydawnicza. Pod jej egidą powstały albumy pt. „Kapliczki i krzyże gminy Skępe” oraz „Skępe w rysunku pastelami Stanisława Głowackiego”. Wydała wiele zbiorków poezji wśród, których wyróżnić można „Perełki” Sławomira Ciesielskiego, oraz kolejne zbiorki zawierające wiersze laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Gustawa Zielińskiego pt. „Świtanie wszechczasu”. Z inicjatywy biblioteki zebrane i oprawione w sztywną oprawę zostało 30 numerów gazety „Nasze Skępe”.

Gminna Biblioteka Publiczna w Unisławiu

Gminna Biblioteka Publiczna w Unisławiu mieści się przy ul. Parkowej 22. Instytucja wypożycza oraz udostępnia zbiory na miejscu, w tym: książki, czasopisma, książki mówione i audiobooki. Biblioteka zbiera, opracowuje i digitalizuje lokalne zdjęcia, korespondencję, dokumenty osobiste, fotografie i inne pamiątki  tworzące historię gminy Unisław. Biblioteka posiada filię w Kokocku :

  • budynek Szkoły Podstawowej Kokocko, 86-260 Unisław, tel. +48 (56) 68 66 960, biblioteka.kokocko.filia@wp.pl

Ogród Zoologiczny w Bydgoszczy

Myślęcińskie zoo jest jednym z nielicznych w skali całego kraju ogrodów zoologicznych specjalizujących się w hodowli rodzimych zwierząt. Zajmuje teren 14 ha w południowej części Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku. Prezentowanych jest tutaj ok. 1000 zwierząt przedstawicieli 204 gatunków ssaków, ptaków, gadów, płazów, ryb i bezkręgowców, w tym 92 gatunki zwierząt egzotycznych i 60 gatunków rodzimej fauny objętych ochroną ścisłą. Na dużych wybiegach fosowych prezentują się ssaki kopytne i duże drapieżniki, w dobrze urządzonych wolierach zobaczyć można krajowe gatunki ptaków drapieżnych, sów, ptaków grzebiących, krukowatych i wodnych. W centralnej części zoo położony jest piękny staw z wyspą, którą zamieszkują wolne ptaki wodne. W klatkach wzdłuż alejki małego koła zamieszkały małe drapieżniki. Bydgoski Ogród Zoologiczny posiada także liczną kolekcję krajowych gadów, płazów i ryb, które można oglądać w pawilonie Akwarium Terrarium. Tam także prezentowane są wybrane gatunki płazów i gadów egzotycznych – przedstawicieli środowisk pustynnych i stepowych oraz lasu tropikalnego. W swojej kolekcji zoo posiada również ekspozycję z bezkręgowcami. Specjalnie dla dzieci pomyślane zostało mini zoo, dające możliwość najmłodszym bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami.

Jednak zoo w Myślęcinku to nie tylko zwierzęta. Na dzieci czeka bowiem bezpieczny i sprawiający mnóstwo radości plac zabaw. Tuż obok znajduje się punkt gastronomiczny Bajkowa Chatka. Kolejnym miejscem w zoo, gdzie można smacznie zjeść, to bar Mariposa w pawilonie Akwarium Terrarium.

Kino za rogiem w Kowalu

Kino za rogiem w Kowalu to pierwsze w kujawsko-pomorskim i jedyne w regionie kino społecznościowe. Istnieje od 8 marca 2022 roku. Projekt zrealizowano przy wsparciu z funduszy Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Kino mieści się w budynku Szkoły Podstawowej nr 1 w Kowalu, w sali na parterze. Korzystać z oferty mogą nie tylko uczniowie szkoły, również dla starszych widzów są organizowane seanse. W nowoczesnym kameralnym kinie, będącym częścią sieci „kino za rogiem”, jednocześnie może rozsiąść się wygodnie 25 osób. Zaletą tego typu placówek jest repertuar szyty na miarę, możliwość dostosowywania oferty do potrzeb odbiorcy. To nie tylko miejsce oglądania filmów. Sala kinowa umożliwia dostęp do dwukierunkowej transmisji na żywo wydarzeń kulturalnych (spotkań, koncertów, przedstawień teatralnych), jak również prezentację własnej twórczości audiowizualnej mieszkańców. Główną ideą niewielkich kin społecznych jest stworzenie nowej filozofii kina odwołującego się do tęsknoty za kameralną wspólnotą, zachowując zalety współczesnych kin sieciowych, cyfrową jakość obrazu i dźwięku. Sieci Małych Kin Społecznościowych mają wypełnić lukę pomiędzy kinem domowym, a komercyjnymi kinami sieciowymi.

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Brodnicy

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Brodnicy, jest miejską jednostką organizacyjną prowadzoną przez Gminę Miasta Brodnica. Siedziba OSiR mieści się w obiekcie Hali Widowiskowo–Sportowej przy ul. Królowej Jadwigi 1 w Brodnicy. Instytucja zarządza następującymi obiektami sportowymi:

  • Halą Widowiskowo–Sportową przy ul. Królowej Jadwigi 1
  • Stadionem Sportowym przy ul. Królowej Jadwigi 5
  • Przystanią Kajakową im. Henryka Strzeleckiego przy ul. Paderewskiego 17
  • kąpieliskiem miejskim przy ulicy Wczasowej.

OSiR utrzymuje, zarządza i udostępniania obiekty i urządzenia sportowo-rekreacyjne oraz turystyczne, organizuje i współorganizuje zajęcia, imprezy i zawody sportowe oraz rekreacyjne. W obiektach zarządzanych przez Ośrodek odbywają się również wydarzenia kulturalne. Ośrodek prowadzi działalność profilaktyczną i wychowawczą w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz działania popularyzatorskie i promocyjne w zakresie kultury fizycznej, sportu i rekreacji. Instytucja wspiera działania i organizowanie różnych form rehabilitacji ruchowej oraz udostępniania bazę rekreacyjno–sportową klubom i stowarzyszeniom oraz innym podmiotom prawnym działającym na rzecz kultury fizycznej i sportu. Wypożycza sprzęt sportowy.

Spichlerz 57 – Centrum Aktywizacji Społecznej

Unikalna i zachwycająca panorama Grudziądza od strony Wisły swój urok zawdzięcza zespołowi średniowiecznych spichlerzy. Dawniej pełniące funkcję magazynów zbożowych, dzisiaj wypełniają się życiem i pomysłami mieszkańców. Budynek przy ul. Spichrzowej 57  w maju 2023 zyskał nową funkcję – otwarto tu Centrum Aktywizacji Społecznej, dedykowane organizacjom pozarządowym. Lokalni społecznicy mogą korzystać m.in. z pomieszczeń biurowych i sal konferencyjnych. Z myślą o działaniach integracyjnych funkcjonuje kawiarnia społeczna umożliwiająca prezentację wystaw prac artystycznych. Widok na Wisłę można podziwiać z dwupoziomowego tarasu.

 

Izba Tradycji K-PSOSW

Izba Tradycji mieści się w Kujawsko-Pomorskim Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Louisa Braille’a w Bydgoszczy (Pawilon, I piętro). W Izbie Tradycji gromadzone są zdjęcia i inne pamiątki zostawione przez uczniów i nauczycieli. Najfajniejsze z nich to te, które można dotknąć, takie, jak np. duża makieta szkoły zrobiona wiele lat temu.