Grudziądzka Jesień Poezji / Ogólnopolskie Warsztaty Poetyckie

Grudziądzka Jesień Poezji to spotkania autorskie, wykłady oraz Ogólnopolskie Warsztaty Poetyckie adresowane do młodzieży i osób dorosłych.

„Śpiewam dla Polski” Konkurs Piosenki Patriotycznej

Młode pokolenie, które „od zawsze” żyło w wolnej Polsce, często w swojej szalonej rzeczywistości „nie ma czasu” na spoglądanie wstecz i zastanawianie się nad światem, który jest dla nich bardzo odległy i niezrozumiały. Zatem biorąc pod uwagę, że mamy bardzo zdolną młodzież, postanowiliśmy zatrzymać się na chwilę przy temacie PATRIOTYZMU – zapraszając do udziału w konkursie piosenki patriotycznej. Dzieci i młodzież rozwijające swoje talenty w placówkach oświatowych oraz innych inicjatywach muzycznych, zostały zaproszone do udziału w zmaganiach.

Konkurs ma zasięg REGIONALNY i odbywa się w trzech kategoriach wiekowych:
• Klasy IV-VI
• Klasy VII-VIII
• Szkoły średnie

GruRock Festiwal

Zespoły rockowe i około rockowe od lat są częścią naszego miasta. Ideą Festiwalu Grudziądzkich Zespołów GRU-ROCK jest skupienie na jednej scenie większości zespołów wykonujących muzykę rockową, metalową, bluesową i hardrockową. Dla fanów muzyki to wyjątkowa możliwość poznania twórczości grudziądzkich artystów w jednym miejscu, na jednej scenie przez dwa dni. W grudziądzkiej marinie goszczą zespoły bardzo doświadczone oraz te, które grają krócej, a nawet najmłodsi. Dla wykonawców to doskonały czas na wymianę doświadczeń oraz scalenie środowiska muzycznego. Solidna dawka rockandrollowej energii zaserwowana przez grudziądzkie zespoły jest niezapomnianym przeżyciem.
– Maciej Gburczyk (Dyrektor Artystyczny Festiwalu)

Konkurs Pojazdów Konnych

Celem cieszącej się ogromną popularnością imprezy Konkursu Pojazdów Konnych jest kultywowanie dawnych tradycji międzywojennych oraz prezentacja powozów w pełnym zaprzęgu. Wyjątkowy klimat klasycystycznej rezydencji sprawia, że pojazdy konne i stylowo ubrani uczestnicy, w naturalny sposób wpisują się w scenerię tego miejsca.

Konkurs Pojazdów Konnych, jako jedno z najstarszych plenerowych wydarzeń kulturalnych instytucji, wpływa na wizerunek regionu. Jest najbardziej widowiskową imprezą na terenie województwa, dotyczącą najpiękniejszych tradycji związanych z końmi. Sprzyja temu szczególna atmosfera miejsca, w którym rozgrywane są zawody. Jednodniowy konkurs składa się z dwóch konkurencji: pokazu zabytkowych, stylizowanych lub współczesnych powozów oraz zawodów w powożeniu na parcourze. Amatorski konkurs oceniany jest przez profesjonalnych sędziów.

Organizatorem Konkursu Pojazdów Konnych jest Pałac Lubostroń

Etnoklimaty – Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny

Celem organizowanego od 2008 r. konkursu jest fotograficzna rejestracja tematów związanych z kulturami tradycyjnymi i ludowymi, wielokulturowością, współczesnymi przejawami tradycji, kulturami lokalnymi i regionalnymi, subkulturami, a także kulturą popularną.  Aby wziąć udział w konkursie należy na adres promocja@etnomuzeum.pl przesłać zdjęcia wraz z wypełnionym formularzem zgłoszeniowym. Uczestnik może zgłosić maksymalnie 5 pojedynczych fotografii kolorowych lub czarno-białych.

Organizatorem konkursu jest Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu

Międzynarodowe Triennale Grafiki „Kolor w grafice”

Triennale Grafiki „Kolor w grafice” odbywa się w Galerii Sztuki Wozownia cyklicznie od początku lat 80. Na przestrzeni kilku dekad jego kształt się zmieniał, jednak główny cel pozostał ten sam – wystawa ma prezentować wiodące tendencje w grafice artystycznej. Triennale stanowi platformę spotkań z twórczością artystów z Polski i ze świata, a także przestrzeń dyskusji na temat specyfiki grafiki i miejsca, jakie zajmuje ona we współczesnej sztuce.

„Kolor w grafice” to najstarsza cykliczna impreza artystyczna Wozowni. Od początku poświęcona jest konkretnemu zagadnieniu – jak deklarowali organizatorzy pierwszej ogólnopolskiej prezentacji: „Wystawa «Kolor w grafice» jest ekspozycją problemową, ukazującą różnorodność rozwiązań formalnych, a dotyczącą budowy dzieła graficznego poprzez kolor”. Wybór tematu nie był przypadkowy, nawiązywał bowiem do niezwykle żywej wówczas dyskusji o specyfice języka graficznego medium. Uwarunkowany warsztatem kolor był w niej jedną z głównych wartości znaczących jego odmienność od malarstwa czy też rysunku.

Pierwsze MTG zostało zorganizowane we współpracy Galerii Sztuki Wozownia ze Stowarzyszeniem Międzynarodowe Triennale Grafiki i Muzeum Okręgowym w Toruniu jako wystawa w ramach programu Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie. Opierało się  na doświadczeniach wystaw polskiej grafiki współczesnej, zachowując równocześnie te same założenia regulaminowe – ekspozycje odbywać się miały w cyklu trzyletnim, prezentując nie więcej niż trzysta prac. Artyści zapraszani do udziału byli starannie dobierani przez komitet organizacyjny.

Po przekształceniu Ogólnopolskich Wystaw Grafiki w Międzynarodowe Triennale Grafiki program imprezy poszerzono o wystawy towarzyszące głównej ekspozycji. Były to najczęściej pokazy poświęcone prezentacji polskiej grafiki kolorowej ze zbiorów Wozowni, często monograficzne. Organizowano również wystawy prezentujące twórczość wybitnych osobistości ze świata, które toruńska publiczność przyjmowała z entuzjazmem. Szczególna była ekspozycja towarzysząca 1. MTG: 22 protagonistów. Tendencje sztuki konkretnej w grafice barwnej naszego wieku – wybór dzieł z prywatnej kolekcji Getulia Alvianiego. Tak wówczas pisano o wydarzeniu: „Wystawa jest wielkiej urody i bardzo cenna. Zawiera dzieła wielu twórców najwyższej rangi międzynarodowej, jak choćby Josef Albers, sam twórca kolekcji Getulio Alviani, Max Bill, August Herbin czy Victor Vasarely. Jak wszyscy artyści z kręgu zainteresowań Alvianiego, tak i twórcy przedstawieni na toruńskiej wystawie, posługują się językiem geometrii, bliżej lub nieco odległej związani z założeniami sztuki konkretnej”.

Po niemal ćwierćwieczu od podjęcia przez organizatorów triennale zagadnienia koloru we współczesnej grafice artystycznej postanowiono nieco zrewidować perspektywę spojrzenia na to medium. Dziś kolor, choć nadal ważny, nie stanowi już tak frapującego technologicznie czy teoretycznie zagadnienia. Od 2006 roku organizatorzy, zachowując dotychczasową formę imprezy, postanowili bardziej problematyzować jej kolejne edycje, nadając im podtytuły.

Konkurs o Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego dla Najlepszej Książki o Tematyce Regionalnej

Tematyka książek zgłoszonych do Konkursu musi dotyczyć zagadnień bezpośrednio związanych z obszarem województwa kujawsko-pomorskiego. Do udziału w konkursie można zgłaszać wyłącznie książki wydane drukiem na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Książki mogą być zgłaszane przez Wydawców, Autorów i Redaktorów. Autor Najlepszej Książki o Tematyce Regionalnej otrzyma Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w wysokości 5 tys. zł. Jury przyzna również nagrody w kategoriach specjalnych: historia, kultura, przyroda i geografia, biografistyka, literatura piękna, turystyka i odkrycie roku.

Organizatorem konkursu jest Książnica Kopernikańska w Toruniu oraz toruński oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Partnerem konkursu i fundatorem nagrody jest samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.

Minione edycje konkursu:

  • II Ogólnopolski Konkurs Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego dla najlepszej książki o tematyce regionalnej wydanej w 2022 roku
    • Nagroda główna: Krystyna Szulkowska-Tuszyńska, autorka publikacji „Kościół św. Jakuba w Toruniu. Historia w ziemi zapisana”
    • Historia: Włodzimierz Ignacy Deczyński, „Nazewnictwo ulic miasta Torunia w latach 1920-1939”, Towarzystwo Miłośników Torunia
    • Kultura: Krystyna Lewicka-Ritter, „W Kujawsko-Pomorskiem – z Oskarem Kolbergiem pod rękę”, Machina Druku
    • Przyroda i geografia: Dariusz Karczewski, Maciej Maciejewski, Jacek Chmiela i Jacek Goszczyński, „Jezioro Gopło”, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Kruszwicy
    • Biografistyka: Michał Damazyn, „Dykcjonarz kujawsko-pomorski. Zasłużeni działacze «Solidarności» i opozycji antykomunistycznej odznaczeni medalem Unitas Durat Palatinatus Ciuaviano-Pomeraniensis”, tom 1, Jagielloński Instytut Wydawniczy
    • Literatura piękna: Elżbieta Okunowska, „A dziwożony tańczą. Saga kujawska”, Exdruk, Starostwo Powiatowe w Radziejowie oraz Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Radziejowie
    • Turystyka: Krzysztof Drozdowski, „Historia w 100 przedmiotach”, Wydawnictwo Pejzaż
    • Odkrycie roku: Katarzyna Wodniak, „Ksantypy i inne typy. Publicystyka Konstancji Hojnackiej, Felicji Stendigowej i Heleny Bartoszek-Zastawniakowej w »Mojej Przyjaciółce« 1934-1939”, Wydawnictwo Dominika Księskiego Wulkan oraz Wydawnictwo Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego
    • Wyróżnienie: Justyna Makarewicz i Ryszard Matecki, „Ciekawostki o Kcyni i okolicy ku nauce i rozrywce czytających skrzętnie zebrane”, Urząd Miejski w Kcyni
    • Wyróżnienie: Radosław Stawski, „Zbiczno – historia wsi w zarysie”, Gmina Zbiczno
    • Wyróżnienie: Paweł Becker, „Skarbiec legend wąbrzeskich”, Wąbrzeski Dom Kultury
    • Wyróżnienie: Natalia Zacharek, „Duchy i demony ziemi chełmińskiej”, Wydawnictwo Region
    • Wyróżnienie: Józef Nowakowski, „Bądkowo. 800 lat dziejów wsi, parafii i gminy. Część pierwsza do rozbiorów”, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technologii i Eksploatacji w Radomiu.
  • I Ogólnopolski Konkurs Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego dla najlepszej książki o tematyce regionalnej wydanej w 2021 roku
    • Nagroda główna: „Toruńska kamienica czynszowa w latach 1850-1914” autorstwa Michała Pszczółkowskiego, wydana przez Towarzystwo Naukowe w Toruniu.  
    • Wyróżnienie: książka autorstwa Mirosława Kaźmiyrza Binkowskiego „Jak Kiejsiś Pałuczoki Godali” wydana przez Towarzystwo Miłośników Miasta i Gminy Barcin
    • Wyróżnienie: książka autorstwa Krzysztofa Drozdowskiego zatytułowanej „Bydgoszcz w latach okupacji” wydana przez Wydawnictwo Pejzaż
    • Wyróżnienie: książka autorstwa Katarzyny Kluczwajd „Viktoria Park i Tivoli. Restauracje-ogrody. Toruńskie przedmieścia sprzed lat” wydana przez Księży Młyn Dom Wydawniczy
    • Wyróżnienie: książka autorstwa Małgorzaty Kurzyńskiej „Grudziądz-Rządz (Rondsen, Kr. Graudenz), stan. 1archiwalne cmentarzysko kultury oksywskiej i wielbarskiej” wydana przez Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu
    • Wyróżnienie: książka autorstwa Gabrieli Mazur „Leksykon miejscowości powiatu chełmińskiego” wydana przez Wydawnictwo Region Opracowanie: Książnica Kopernikańska w Toruniu 14 czerwca 2022 r.

Ogólnopolski konkurs „Bawimy się lalkami”

Konkurs na wykonanie lalki teatralnej przedstawiającej postać z bajki, baśni, legendy literatury polskiej lub zagranicznej odbywa się co drugi rok. Uczestnicy wydelegowani przez placówkę lub pracujący indywidualnie konstruują na podstawie  obowiązującego regulaminu kukłę albo pacynkę. Wymagana wielkość lalki , to minimum 30 cm ( w przypadku kukły bez kija/listewki).

Konkurs adresowany jest do dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych w pięciu kategoriach wiekowych: dzieci w wieku przedszkolnym, 7-9 lat, 10-13 lat, 14-18 lat oraz dorośli.

W roku, w którym uruchamiamy wydarzenie (najbliższe 2023r.) regulamin pojawia się na naszej stronie internetowej już w czerwcu, natomiast finał przedsięwzięcia następuje pod koniec października danego roku. Przedsięwzięciu towarzyszy wystawa nadesłanych prac, warsztaty z zakresu  tematyki teatru lalek oraz spektakl napisany i zaprezentowany specjalnie na tę okazję z udziałem niektórych wybranych, nadesłanych lalek.  

Wojewódzki Konkurs Historyczny Zabytki naszego regionu

Wojewódzki Konkurs Historyczny Zabytki naszego regionu organizowany jest od 2003 roku.  Skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych, ma na celu dotarcie do młodzieży i zainteresowanie jej lokalnymi zabytkami. Temat konkursu co roku skupia się wokół innego rodzaju obiektów zabytkowych z terenu województwa kujawsko-pomorskiego.

W pracach konkursowych, oprócz opisu wybranego obiektu i fotografii znajdują się też pomysły na adaptację, na nowe funkcje, pokazujące, jak dawne może odnaleźć się we współczesności. Świeżość spojrzenia młodych ludzi jest w tym temacie bardzo inspirująca! Uczniowie, pod okiem nauczycieli historii i języka polskiego, nie tylko poznają różnego rodzaju, często zapomniane i będące w opłakanym stanie zabytki, stanowiące dziedzictwo kulturowe regionu, ale także uczą się dziejów najbliższej okolicy. Pytają starszych, sięgają do kronik, szukają starych fotografii. Prace oceniają historycy, historycy sztuki i konserwatorzy. Przy wyborze najlepszych zdjęć pomagają bydgoscy fotograficy.

Kujawsko-Pomorski Przegląd Pieśni Patriotycznych

Konkurs adresowany do dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 14 lat z całej Polski. Utwory mogą być wykonywane a cappella, z akompaniamentem własnym, z towarzyszeniem akompaniatora lub podkładem muzycznym. Uczestników Przeglądu ocenia Jury składające się z zawodowych muzyków. Na zwycięzców czekają upominki oraz dyplomy uczestnictwa.

#RYSOWAĆ – Międzynarodowa Wystawa Rysunku Studenckiego

Niezmiennym punktem wyjścia jest hasło: RYSOWAĆ, rozumiane bardzo szeroko, zarówno jako najprostszy szkic i zapis myśli, wypracowane studium natury, niczym nieskrępowany gest czy rysunek spleciony z innymi technikami i posługujący się niekonwencjonalnymi narzędziami. W konkursie Międzynarodowa Wystawa Rysunku Studenckiego mogą brać udział studenci/ki wszystkich lat, uczelni i wydziałów artystycznych oraz ich absolwenci/ki z dwóch ostatnich lat. Poprzez absolwentów rozumie się osoby które zrealizowały dyplom artystyczny na studiach magisterskich. Każdy uczestnik może zgłosić jeden projekt artystyczny (na projekt może składać się kilka prac, w przypadku klasycznych rozwiązań – tryptyk, dyptyk, w przypadku instalacji np. kilka obiektów). Nadsyłane propozycje mogą być zarówno klasycznym rysunkiem jak również wykorzystywać inne media, technika i format prac jest dowolny. Konkurs ma obecnie formę biennale.

Organizatorem konkursu jest Katedra Rysunku Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
Więcej informacji na stronie konkursu: rysowac.wordpress.com

Foremka

Foremka to starsza siostra Formy (Ogólnopolskiego Festiwalu Poezji Śpiewanej i Piosenki Aktorskiej – więcej informacji). Pierwsza edycja festiwalu, na którym prezentują się dzieci z przedszkoli powiatu żnińskiego odbyła się w 1999 roku. Nieprzypadkowo odbywa się w okolicy Dnia Dziecka, stanowiąc doskonała okazję do zabawy w formie festynu, zabaw animacyjnych i warsztatowych. Obejmuje również kategorię śpiewania rodzinnego.

Bydgoski Festiwal Muzyczny

Bydgoski Festiwal Muzyczny to wydarzenie organizowane od 1963 roku przez Filharmonię Pomorską im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Początkowo jako Festiwal Muzyki Polskiej, a od 1968 jako Bydgoski Festiwal Muzyczny. BFM należy do najstarszych imprez tego typu w Polsce, reprezentatywnych wydarzeń Bydgoszczy i regionu kujawsko-pomorskiego.

Bydgoski Festiwal Muzyczny ma utrwaloną pozycję i prestiż wśród profesjonalnych środowisk muzycznych w Polsce i za granicą. Festiwalowa publiczność ma okazję wysłuchać niezwykle ciekawych projektów muzycznych, począwszy od nieznanych utworów polskich i obcych poprzez najwspanialsze dzieła światowej literatury muzycznej różnych epok i stylów. Festiwalowa estrada to także miejsce prawykonań utworów specjalnie napisanych przez wybitnych polskich kompozytorów współczesnych na zamówienie Filharmonii Pomorskiej lub jej dedykowanych. Na BFM występują najwyższej klasy artyści, soliści i dyrygenci, zespoły kameralne, chóry, orkiestry symfoniczne z Polski i różnych stron świata.

Ogólnopolskie Biennale Rysunku CZAS-RUCH-PRZESTRZEŃ

Idea konkursu odnosi się do trzech abstrakcyjnych zagadnień – czasu, ruchu i przestrzeni. Efektem CZAS – RUCH – PRZESTRZEŃ Ogólnopolskiego Biennale Rysunku jest wystawa w Galerii Sztuki Współczesnej we Włocławku, która ukazuje najciekawsze prace odwołujące się do tematu przewodniego.  Konkurs skierowany był do artystów profesjonalnych oraz do studentów na studiach drugiego stopnia lub na IV – VI roku studiów uczelni artystycznych. Według definicji rysunek to dział sztuki plastycznej, którego istotą jest posługiwanie się linią na płaszczyźnie. Rysunek może być monochromatyczny lub wielobarwny. Linia jest odkryciem rysunku, wartości linearne powstają w plastyce między innymi poprzez naniesienie na powierzchnię nowej wartości o kształcie mieszczącym się w pojęciu linii np. ślad pędzla, ołówka. Może to być wyrycie w powierzchni żłobienia, zestawienie wartości z pozostawieniem pomiędzy nimi drobnej przestrzeni. Mogą to być wartości trójwymiarowe o kształcie określanym jako linia, ciągi wypukłości i wklęsłości na płaszczyźnie, linia konturowa, linia może być rozumiana jako krawędź styku różniących się dwóch wartości. Linią są też granice plamy barwnej, linia może powstawać przy różnicach jasności barwy, faktury. Rysunek operuje linią według różnych przeciwieństw, najczęściej jest to rozróżnienie pomiędzy światłem a cieniem – różnice walorowe, wartością cienką a grubą kreski rysunkowej, może operować kolorem. Rysunek może wybiegać poza iluzję przestrzeni tworząc kompozycje trójwymiarowe. Rysunek w obszernym ujęciu łączy w sobie różne dyscypliny: rysunek płaski, witraż, tkaninę itd. Zawiera jednak zasadnicze cechy rysunku w jakościowym rozumieniu tego pojęcia – linię lub plamę i równocześnie walor.

Ogólnopolskie Biennale Rysunku CZAS-RUCH-PRZESTRZEŃ – minione edycje:

  • 3. Ogólnopolskie Biennale Rysunku CZAS-RUCH-PRZESTRZEŃ – 2023
  • 2. Ogólnopolskie Biennale Rysunku CZAS-RUCH-PRZESTRZEŃ – wystawa pokonkursowa: 1–30 października 2021
  • 1. Ogólnopolskie Biennale Rysunku CZAS-RUCH-PRZESTRZEŃ – wystawa pokonkursowa: 6–30 października 2019

Festiwal Smaku w Grucznie

Festiwal Smaku to impreza skierowana przede wszystkim do mieszkańców naszego regionu oraz miłośników dobrej kuchni i zdrowej żywności z całego świata. Zwiedzanie ekspozycji przez odwiedzających jest bezpłatne. Ekspozycje w ramach Festiwalu Smaku są usytuowane na terenie otwartym w pobliżu zabytkowego młyna będącego siedzibą organizatora imprezy.

Festiwal ma na celu prezentację kulinarnego bogactwa oraz kultury stołu, a także rękodzieła i innych form tradycyjnej aktywności kulturalnej regionów Województwa Kujawsko-Pomorskiego,
w tym Doliny Dolnej Wisły, Kociewia, Ziemi Chełmińskiej i Dobrzyńskiej, Krajny oraz Kujaw. Do udziału w jarmarku zapraszanisą także goście z innych regionów naszego kraju, oraz z zagranicy. Festiwal ma charakter festynu plenerowego, w czasie którego twórcy i producenci prezentują, poddają degustacji, a także sprzedają swoje wyroby. Imprezie towarzyszy szereg występów artystycznych i koncertów, a całość sprzyja wypoczynkowi, rozrywce i promocji kultury regionu.

Uczestnicy imprezy prezentują swoje osiągnięcia w następujących grupach wystawienniczych: wytwórcy regionalni i artyści ludowi, pszczelarze i bartnicy, producenci artykułów spożywczych o zasięgu lokalnym, producenci artykułów spożywczych o zasięgu ponadregionalnym, restauratorzy, winiarze i inni wytwórcy/producenci napojów alkoholowych, producenci rekomendowani przez Slow Food Polska, stoiska informacyjne

Konkursy – w czasie trwania Festiwalu odbywają się liczne konkursy turnieje:

  • Konkurs na „Smak Roku” – o wyjątkowy tytuł jakim jest „Smak Roku” Wystawcy konkurują w poszczególnych kategoriach: przetwory mięsne i wędliny, przetwory warzywne i owocowe, przetwory piekarskie i cukiernicze, przetwory z mleka, produkty innowacyjne (ze względu na składniki lub metody wytwarzania), „Dary lasu”, potrawy, inne produkty spożywcze (w tym przetwory z ryb). O przyznaniu tytułu Smak Roku decyduje Festiwalowe Jury a przyznany tytuł jest gwarancją dla konsumenta, że potrawa lub produkt spożywczy posiadają wyjątkowe walory smakowe i spełnia warunki zdrowej żywności.
  • Konkurs na „Miód Roku” – konkurs o miano najsmaczniejszego „Miodu Roku” nadawany przez Festiwalowe Jury.
    Turniej Nalewek i destylatów kraftowych – to jedyny w swoim rodzaju konkurs adresowany i przeznaczony dla wszystkich zajmujących się wytwarzaniem nalewek oraz destylatów kraftowych.
  • Konkurs dla dużych producentów artykułów spożywczych – nagroda za działania na rzecz podnoszenia świadomości konsumentów.
  • Konkurs na „Smak Kociewia” – konkurs na najsmaczniejszą kociewską potrawę.

Nagrody: W ramach wszystkich konkursów osobne komisje konkursowe przyznają laury w formie tytułów oraz nagrody i wyróżnienia.

Organizator: Towarzystwo Przyjaciół Dolnej Wisły. Strona www festiwalu: www.festiwalsmaku.eu

Festiwal Smaku w Grucznie – minione edycje:

  • XVI Festiwalu Smaku w Grucznie – 20-21 sierpnia 2022
  • XV Festiwalu Smaku w Grucznie – 21-22 sierpnia 2021
  • XIV Festiwalu Smaku w Grucznie – 24-25 sierpnia 2019

Jarmark Krajeński w Więcborku

Celem Jarmarku Krajeńskiego w Więcborku jest przybliżenie kultury tradycyjnej i dawnego rzemiosła, zainteresowanie mieszkańców dziedzictwem kulturowym regionu oraz prezentowanie różnych form aktywności twórczej i artystycznej. Na stoiskach wystawców odwiedzający znajdą wyroby spożywcze, wyroby artystyczne, wyroby związane z kulturą ludową i rękodzielnictwem.

Jarmark Krajeński w Więcborku – minione edycje

  • VIII Jarmark Krajeński w Więcborku – 24 lipca 2022
  • VII Jarmark Krajeński w Więcborku – 11 sierpnia 2019
  • VI Jarmark Krajeński w Więcborku – 12 sierpnia 2018

Walentynki Chełmińskie

14 lutego Chełmno odwiedza tysiące zakochanych, aby w niecodzienny i wyjątkowy sposób świętować ten jedyny dzień w roku. Kult św. Walentego najszybciej upowszechnił się na terenach południowo-wschodniej Polski, gdzie obrany został patronem Przemyśla i archidiecezji przemyskiej. Do Polski wraz z kultem św. Walentego trafiły również obchody walentynkowe przeniesione przez z osadników z Bawarii i Tyrolu. Od paru wieków w chełmińskiej Farze przechowywane jest relikwia św. Walentego. Od kiedy i Polskę owładnęła moda obchodzenia „Walentynek”, chełmińska relikwia nabrała nowego znaczenia. 14 lutego 2002 roku po prawie 200 latach ponownie została wystawiona. Zapoczątkowano w ten sposób w mieście uroczyste Obchody Dnia Świętego Walentego, na które mimo zimowej aury zjeżdżają tłumy turystów, by poczuć gorącą atmosferę i szczególny urok tego średniowiecznego miasta – Miasta Zakochanych.

Organizator: Chełmiński Dom Kultury

Ciechociński Przegląd Poezji dla Dzieci

Konkurs adresowany jest do uczniów klas 1–3 szkół podstawowych. Uczestnicy zmagają się w 2 kategoriach: recytacja i poezja śpiewana. W I etapie (szkolnym) szkoła typuje po jednym uczniu z klasy (z każdej kategorii), który będzie reprezentował klasę i szkołę na eliminacjach  finałowych, etap finałowy przeprowadzany jest w świetlicy w Elgiszewie, w Gminie Ciechocin. Celem przeglądu jest popularyzacja poezji dla dzieci, upowszechnianie kultury języka polskiego, kształtowanie wrażliwości literackiej i artystycznej, pobudzanie aktywności czytelniczej.

Nagrody: Na zwycięzców konkursu czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe, puchary i dyplomy.

Organizator: Biblioteka Publiczna Gminy Ciechocin z Siedzibą w Elgiszewie

Ciechociński Przegląd Poezji dla Dzieci – minione edycje:

  • XV edycja Ciechocińskiego Przeglądu Poezji dla Dzieci – 11 maja 2023

 

XI Kujawski Festiwal Pieśni Ludowej

Celem festiwalu jest prezentacja pieśni i muzyki ludowej, jej autentycznego repertuaru i sposobów wykonania. Festiwal popularyzuje amatorski ruch kulturalny a także wzmacnia integrację i współpracę pomiędzy zespołami. Zmagania festiwalowe oceniane są w kilku kategoriach: zespołów śpiewaczych z towarzyszeniem instrumentów muzycznych, zespołów śpiewaczych a capella i kapel ludowych. Przeglądowi towarzyszą jarmark z tradycyjnymi produktami kulinarnymi, sztuką i wyrobami rzemieślniczymi oraz warsztaty.

Organizator: Wojewódzki Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bydgoszczy

  • XII Kujawski Festiwal Pieśni Ludowej – 25 czerwca 2023
  • XI Kujawski Festiwal Pieśni Ludowej – 26 czerwca 2022
  • X Kujawski Festiwal Pieśni Ludowej  – 8 sierpnia 2021
  • IX Kujawski Festiwal Pieśni Ludowej – 23 czerwca 2019
  • VIII Kujawski Festiwal Pieśni Ludowej – 23 czerwca 2018
  • VII Kujawski Festiwal Pieśni Ludowych – 24 czerwca 2017
  • VI Kujawski Festiwal Pieśni Ludowej – 25 czerwca 2016
  • V Kujawski Festiwal Pieśni Ludowej – 28 czerwca 2015

Konkurs i Festiwal Chóralny „Musica in Urbe” w Bydgoszczy

W konkursie mogą brać udział jedynie zespoły amatorskie (nie dotyczy dyrygentów) z Polski i z zagranicy. Udział w konkursie odbywa się na podstawie zgłoszeń, po spełnieniu warunków regulaminowych, o zakwalifikowaniu do konkursu decyduje komisja artystyczna na podstawie zgłoszenia, oceny dotychczasowych osiągnięć artystycznych oraz zgłoszonego repertuaru konkursowego. Występ zespołu powinien składać się z utworów a cappella (w przypadku chórów dziecięcych dopuszczalne jest wykonanie utworu z akompaniamentem). Uczestnicy biorą również udział w koncercie finałowym oraz koncertach towarzyszących.

Organizatorem konkursu jest: Stowarzyszenie „Chór Kameralny Akolada”

Nagrody:

GRAND PRIX – Statuetka Bydgoskiej Łuczniczki oraz nagroda finansowa, przyznawana dla najlepszego zespołu wyłonionego ze wszystkich kategorii. Chóry, które uzyskają najwyższą punktację w swojej kategorii otrzymają Dyplom Zwycięzcy oraz nagrodę finansową, oraz statuetkę Konkursu „Musica in Urbe”.

Więcej informacji o konkursie: https://musicainurbe.pl/

Międzynarodowy Pianistyczny Konkurs Chopinowski w Turznie

Organizatorami Międzynarodowego Pianistycznego Konkursu Chopinowskiego są właściciele Pałacu Romantycznego w Turznie Aleksandra & Rafał Predenkiewicz oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Pałacu Romantycznego z siedzibą w Turznie, reprezentowane przez Prezesa Zarządu prof. dra hab. Romana Grucza i to właśnie ten pałac jest miejscem przesłuchań konkursowych i koncertu finałowego.

W Konkursie mogą wziąć udział uczniowie Państwowych, Prywatnych i Społecznych Szkół Muzycznych oraz studenci Wyższych Uczelni Muzycznych z Polski i z zagranicy, obcokrajowcy a także osoby, które ukończyły studia muzyczne w zakresie gry na fortepianie w Polsce i za granicą. Wiek dowolny (jury ocenia uczestników w 5 kategoriach wiekowych). Uczestnicy Konkursu wykonują z pamięci dowolny repertuar, który pozwoli zaprezentować jury pełnię umiejętności i możliwości pianistycznych w każdej kategorii. Wśród wykonywanych utworów obowiązkowy jest utwór
lub utwory Fryderyka Chopina, Patrona Konkursu. Zwycięzcy otrzymują pamiątkowe statuetki z popiersiem Fryderyka Chopina.

 

AURORA . Nagroda Dramaturgiczna Miasta Bydgoszczy

Nagroda Dramaturgiczna Miasta Bydgoszczy, przyznawaną za wybitny dramat współczesny, została powołana w roku 2021. Założeniem AURORY. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy jest wyłonienie najlepszego dramatu autorki bądź autora reprezentującego następujące kraje: Polska, Ukraina, Białoruś, Litwa, Łotwa, Estonia, Finlandia, Gruzja, Armenia, Węgry, Czechy, Słowacja, Albania, Chorwacja, Serbia, Bośnia i Hercegowina, Mołdawia, Rumunia, Macedonia, Słowenia, Bułgaria, Czarnogóra, Kosowo, Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan, Uzbekistan, Azerbejdżan, Turkmenistan.

UTWORY do konkursu można przesyłać w jednym z czterech języków: angielskim, ukraińskim, polskim lub rosyjskim. W pierwszym etapie Jury wybiera pięć tekstów finałowych, które są zaprezentowane w formie szkiców scenicznych podczas Festiwalu Prapremier. W finale Kapituła wybiera zwycięski tekst i przyznaje AURORĘ. Nagrodę Dramaturgiczną Miasta Bydgoszczy w wysokości 50 tys. zł.

Fundatorem Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy jest Miasto Bydgoszcz. Partnerem w organizacji konkursu jest Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy.

Minione edycje:

  • 2. edycja AURORA. Nagroda Dramaturgiczna Miasta Bydgoszczy  – 29 października 2022
    • Napłynęło 195 utworów z 15 krajów. Zwycięzca: Elise Wilk za sztukę „Zniknięcia”
  • 1. edycja AURORA. Nagroda Dramaturgiczna Miasta Bydgoszczy  – 23 października 2021
    • Napłynęło 288 utworów z 16 krajów. Zwycięzca: Mikita Ilyinchyk za sztukę „Dark Room”

 

Święto Żuru Kujawskiego w Brześciu Kujawskim

Święto Żuru Kujawskiego w Brześciu Kujawskim odbywa się od 2011 roku. To największe wydarzenie kulinarne w powiecie włocławskim. Wydarzenie wyrobiło sobie znakomitą markę wśród publiczności – odwiedzający wydarzenie to zarówno smakosze żuru kujawskiego jak i miłośnicy muzyki, bowiem konkursowi kulinarnemu – gotowaniu żuru na palenisku, towarzyszą niezapomniane koncerty. Wydarzenie jest okazją do integracji lokalnych społeczności z powiatu włocławskiego. Startujące ekipy to głównie mieszkańcy okolicznych miejscowości.

Organizatorzy wydarzenia:
Brzeskie Centrum Kultury i Historii „Wahadło”
Urząd Miejski w Brześciu Kujawskim
Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Starym Brześciu

Święto Żuru Kujawskiego w Brześciu Kujawskim – minione edycje:

  • XII Święto Żuru Kujawskiego Brześć Kujawski – 10 czerwca 2023
  • XI Święto Żuru Kujawskiego Brześć Kujawski – 18 czerwca 2022
  • X Święto Żuru Kujawskiego Brześć Kujawski – 17 lipca 2021
  • IX Święto Żuru Kujawskiego Brześć Kujawski – 28–29 czerwca 2019
  • VIII Święto Żuru Kujawskiego Brześć Kujawski – 16 czerwca 2018
  • VII Święto Żuru Kujawskiego Brześć Kujawski – 17 czerwca 2017
  • VI Święto Żuru Kujawskiego Brześć Kujawski – 18 czerwca 2016
  • V Święto Żuru Kujawskiego Brześć Kujawski – 26-27 czerwca 2015
  • IV Święto Żuru Kujawskiego Brześć Kujawski – 28 czerwca 2014
  • III Święto Żuru Kujawskiego Brześć Kujawski – 22 czerwca 2013
  • II Święto Żuru Kujawskiego Brześć Kujawski – 23 czerwca 2012
  • I Święto Żuru Kujawskiego Brześć Kujawski – 25 czerwca 2011

Bydgoskie Impresje Muzyczne / Międzynarodowe Spotkania Muzykującej Młodzieży

Bydgoskie Impresje Muzyczne / Międzynarodowe Spotkania Muzykującej Młodzieży to Festiwal gromadzący uzdolnioną artystycznie młodzież z całego świata. Ideą Festiwalu jest stworzenie warunków i przyjaznej atmosfery dla prezentacji dorobku artystycznego uczestników z różnych obszarów kulturowych, a także integracja młodzieży poprzez wspólne muzykowanie, zabawę i twórczy wypoczynek.

Bydgoskie Impresje Muzyczne po raz pierwszy odbyły się w roku 1977. Do Bydgoszczy zaczęły zjeżdżać polskie i zagraniczne zespoły o różnorodnym charakterze – z Anglii, Austrii, Belgii, Białorusi, Brazylii, Bułgarii, Chin, Chorwacji, Cypru, Czech, Danii, Estonii, Francji, Finlandii, Gruzji, Grecji, Hiszpanii, Indii, Irlandii, Litwy, Łotwy, Macedonii, Meksyku, Niemiec, Portugalii, Rosji, Rumunii, RPA, Serbii, Słowacji, Singapuru, Szkocji, Szwecji, Szwajcarii, Turcji, Ukrainy, USA, Włoch, Węgier i Polski. Chyba żaden rodzaj muzyki nie został pominięty. Było chóralnie, orkiestrowo, jazzowo, rockowo i folkowo – swoisty muzyczny miszmasz. Wkrótce okazało się, że międzynarodowe towarzystwo doskonale się czuje nad Brdą, a wspólne muzykowanie stanowi ciekawą ofertę aktywnego wypoczynku. Ponadto na najlepszych czekały statuetki – Struny – i inne nagrody. Różne były oblicza poszczególnych BIM-ów. Były BIM-y zimowe i letnie. Były na 250 i 1500 osób. Głównie zależały od dwóch rzeczy: pieniędzy i pogody. To pierwsze trzeba było pozyskać, załatwić, czasem wręcz wyżebrać. Tego drugiego nawet przy pomocy pierwszego załatwić się nie udawało, stąd tradycyjny przemarsz zamieniał się często w przebieg ulicami miasta, a misternie ułożony plan koncertów rozpływał się w strugach ulewnego deszczu. Mimo to, Impresje miały zawsze „coś”, co sprawiało, że zespoły wracały, nieraz po latach, do Bydgoszczy na kolejne edycje. BIM gościł w Filharmonii i Operze, w Akademii Muzycznej, Teatrze Polskim, Muszli Koncertowej i na Starym Rynku, w kościołach i klubach. Były konkursy i nagrody, koncerty, wspólne wycieczki, spotkania narodowe, ogniska, dyskoteki. Mało wolnego czasu i mnóstwo radości, gorączka przygotowań, festiwalowe emocje, późne powroty i żal, że właśnie mija. Dlaczego ciągle się w to bawimy? Jesteśmy tego pewni – dopóki młodzi muzycy będą chcieli do nas przyjeżdżać, dopóty będziemy na nich czekać, aby wspólnie dzielić się radością i poznawać różne barwy muzyki.

https://www.facebook.com/bim.bydgoszcz/

http://bim.palac.bydgoszcz.pl/