#Dziedzictwo     

Zasłuż(one) niepodległej Bydgoszczy

Data
wydarzenie archiwalnewstęp wolny
Miejscowość
Most Staromiejski im. Jerzego Sulimy Kamińskiego - Bydgoszcz, Mostowa / pokaż na mapie
Przepraszamy, niektóre wpisy na naszym portalu mogą być nieaktualne. Z uwagi na zagrożenie związane z ryzykiem zachorowania na COVID-19, w trosce o zdrowie uczestników, organizatorzy odwołują niektóre wydarzenia, zwłaszcza z udziałem osób z grupy ryzyka (osoby starsze i przewlekle chore). Prosimy o weryfikację informacji bezpośrednio u organizatorów.

 Muzeum Okręgowe we współpracy z Miastem Bydgoszcz przygotowało wystawę posterową prezentującą sylwetki najbardziej zasłużonych (i nadal mało znanych) kobiet, które przyczyniły się do budowy niepodległej Bydgoszczy. Ekspozycja powstała z okazji 100. rocznicy powrotu miasta nad Brdą do Polski, ale również ze względu na świętowanie w marcu Dnia Kobiet.

100 lat temu Bydgoszcz wróciła do Polski i był to moment niewątpliwie przełomowy. Po czasie niewoli pruskiej rozpoczął się proces intensywnej polonizacji. Awans społeczno-kulturalny miasta, który nastąpił w okresie międzywojennym, był wynikiem wytężonej pracy wielu Polaków. Wśród osób podejmujących lokalną działalność społeczną i kulturalno-oświatową bardzo ważną rolę odegrały bydgoskie kobiety. W gronie kobiet mających znaczący wkład w budowanie niepodległej Bydgoszczy znalazły się m.in. Łucja Baumgart-Rautman (lekkoatletka), Pola Negri (aktorka), Maria Wierzbicka (bibliotekarka, nauczycielka), Alina Prus-Krzemińska (literatka, działaczka społeczna), Wanda Gentil-Tippenhauer (artystka malarka), Wanda Siemaszkowa (dyrektorka Teatru Miejskiego, aktorka, reżyserka, pedagog), Wincentyna Teskowa (administratorka i redaktorka gazety, działaczka narodowa i społeczna), Stefania Tuchołkowa (literatka, publicystka, działaczka narodowa i społeczna) i wiele innych.

Wystawa prezentowana jest na moście Staromiejskim im. Jerzego Sulimy Kamińskiego w Bydgoszczy, w terminie od 6 marca 2020 r. do 31 marca 2020 r.

 


Źródło: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

Wybrane propozycje organizatora

Bydgoszcz / 30.09.2020 Spichrze nad BrdąCykl spotkań "Środy ze sztuką"
Bydgoszcz / 28.10.2020 Spichrze nad BrdąCykl spotkań "Środy ze sztuką"
Bydgoszcz / 25.11.2020 Spichrze nad BrdąCykl spotkań "Środy ze sztuką"
Bydgoszcz / 15.12.2020 Spichrze nad BrdąCykl spotkań "Środy ze sztuką"
Bydgoszcz / 15.10.2020 - 16.10.2020 Spichrze nad BrdąXII Sesja Pomorzoznawcza