#Dziedzictwo     

VI TARG Z DARAMI LATA

Data
wydarzenie archiwalnewstęp wolny
Miejscowość
Muzeum Etnograficzne - Włocławek, ul. Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 6 / pokaż na mapie

 

W dniu 29 września br., w godz. 10.00–14.00, na placu znajdującym się obok Muzeum Etnograficznego we Włocławku przy ul. Bulwary odbędzie się VI Włocławski targ z darami lata pt. „Na jesieni świat się mieni”. 

Celem imprezy jest promocja produktów regionalnych wyrabianych na małą skalę z lokalnych surowców. Większość z nich, w oparciu o przepisy tradycyjnej kuchni ludowej, przygotują właściciele gospodarstw, Koła Gospodyń Wiejskich i laureaci różnych konkursów kulinarnych.

Odwiedzający targ będą mieli okazję spróbować i zakupić m.in. sery z mleka krowiego i koziego, przetwory owocowe i warzywne, soki, miody, kawy, herbaty, oleje, octy, ciasta, chleby, wędliny wykonane tradycyjnymi metodami, wyroby z gęsi. W ofercie wystawców znajdą się również gotowe potrawy m.in. pierogi z różnymi nadzieniami, zupy, bigosy, kluski ziemniaczane i wiele innych oraz naczynia z gliny i drewniane deski.

Tematem przewodnim tegorocznego targu będą sery i jego przetwory. Tradycja wyrabiania serów na Kujawach jest bardzo długa i obfituje w różnorodność produktów. Głównie dominują wyroby z mleka krowiego. Gospodynie przygotowywały najczęściej twaróg z różnymi dodatkami, np. koprem, szczypiorkiem, cebulką. Jadany był jako smarowidło do chleba, a z dodatkiem śmietanki lub mleka pod nazwą gzik stanowił potrawę obiadową. Popularne były też gomółki z owarzonego twarogu, formowane w kulki lub we wrzecionowate kształty i dobrze osuszone. Na odwiedzających targ czekać będzie ulotka dotycząca historii wyrobu serów z załączonymi ciekawymi przepisami na kujawskie potrawy.


Targ odbędzie się bez względu na pogodę. 
Wstęp wolny. Zapraszamy

Projekt afisza: Magdalena Kolanowska

Afisz Dary Lata A3.indd


Źródło: Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej

Wybrane propozycje organizatora

Włocławek / 26.11.2019 Zbiory SztukiWERNISAŻ WYSTAWY pt. „Włocławski Alfabet Sztuki. Plastyka w włocławska II poł. XX w. ze zbiorów MZKiD”
Włocławek / 01.12.2019 Muzeum EtnograficzneKALENDARZ ADWENTOWY – ŚWIĄTECZNE WARSZTATY RODZINNE
Włocławek / 22.11.2019 - 24.11.2019 Gmach Główny, Muzeum Historii Włocławka, Muzeum Etnograficzne, Zbiory Sztuki, Muzeum Stanisława Zagajewskiego, Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny w KłóbcePOLSKA ZOBACZ WIĘCEJ - WEEKEND ZA PÓŁ CENY!
Włocławek / 03.12.2019 - 19.12.2019 Muzeum ZKiDWARSZTATY BOŻONARODZENIOWE W MUZEUM!
Nieszawa / dzisiaj - 05.01.2020 Muzeum Stanisława Noakowskiego w NieszawiePAWEŁ NOWAK. OBSZARY RELIEFOWE - W MAJESTACIE CZERNI