#Sztuki wizualne     

Z cyklu Piękna nasza Polska cała: „Wielkanoc na Kurpiach – Palmy, leluje i byśki…”

Data
wydarzenie archiwalnewstęp wolny
Miejscowość
KPCK - Bydgoszcz, pl. Kościeleckich 6 / pokaż na mapie
Przepraszamy, niektóre wpisy na naszym portalu mogą być nieaktualne. Z uwagi na zagrożenie związane z ryzykiem zachorowania na COVID-19, w trosce o zdrowie uczestników, organizatorzy odwołują niektóre wydarzenia, zwłaszcza z udziałem osób z grupy ryzyka (osoby starsze i przewlekle chore). Prosimy o weryfikację informacji bezpośrednio u organizatorów.

Salon Hoffman KPCK, pl. Kościeleckich 6 w Bydgoszczy,  do obejrzenia online pod adresem: https://kpck.pl/cyklu-piekna-nasza-polska-cala-wielkanoc-kurpiach-palmy-leluje-byski/
W maju, jeśli obostrzenia pandemii pozwolą,  zaprosimy państwa do Salonu Hoffman na opowieści o pięknej kurpiowskiej krainie, prosimy śledzić nasze media internetowe.

Kurpiowszczyzna – kraina etnograficzna obejmująca tereny Puszczy Białej i Puszczy Zielonej. Piękna przyrodniczo leży między Myszyńcem, Ostrołęką, Nowogrodem i Kolnem. Granicę wyznaczają rzeki: Orzyca, Pisa, Bug i Narew. Rdzenni mieszkańcy obecnie nazywają się Kurpiami choć wcześniej powszechnie nazywano ich Puszczakami. Głównymi ośrodkami kultury kurpiowskiej są miejscowości: Łyse, Kadzidło i Myszyniec. To przede wszystkim tu z pietyzmem kultywuje się tradycje ludowe i lokalne zwyczaje, tak bardzo wyróżniające ten region.

Święta Wielkiej Nocy, zwane w regionie kurpiowskim Zielganocą, to najważniejsze święta w roku liturgicznym. Wiąże się z tym wiele interesujących i barwnych zwyczajów, które stanowią o wyjątkowym kolorycie tych ziem. W całej Polsce znana jest tradycja konkursu na najpiękniejszą i jednocześnie najwyższą palmę wielkanocną. Nierzadko palmy takie mają długość kilku metrów i stanowią ozdobę ołtarza w kościele przez cały rok, do kolejnych Świąt Wielkanocnych. Pielęgnuje się tu również zwyczaj wykonywania charakterystycznych wycinanek kurpiowskich, z których najbardziej rozpoznawalna jest leluja. Artystki ludowe wykonują ozdoby z bursztynu, tworzą pająki ze słomy, bibuły i grochu, nazywane kiercami, oraz niespotykane w innych regionach figurki zwierząt pieczone z ciasta – byśki. Wystawa, na którą zapraszamy ma pokazać piękno Kurpi, bogactwo tradycji i życia duchowego ludności puszczańskiej, z których wiele jeszcze pozostało wciąż żywych i trwa wśród mieszkańców Kurpiowszczyzny. 


Źródło: Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Wybrane propozycje organizatora

Bydgoszcz / dzisiaj KPCKHej maluszku nadstaw uszka (sez. 4) „Marsz z bębenkiem”: nauka gry na marakasach
Bydgoszcz / 18.05.2021 KPCKRodzinne warsztaty teatralne „Siała Baba Mak”. Spotkanie 1: Gram w zielone
Bydgoszcz / 19.05.2021 KPCKKenneth Grahame, „O czym szumią wierzby”. Rozdział VI: „Pan Ropuch” – audiobook w odcinkach online
Bydgoszcz / 20.05.2021 KPCKTeatr w ciemnym pokoju: „Lalka”
Bydgoszcz / 21.05.2021 KPCKHej maluszku nadstaw uszka (sez. 4) „Marsz z bębenkiem”: partia trójkąta