#Literatura     

Z cyklu „Autor i Aktor”: Aneta Jadowska – Martwy sezon

Data
wydarzenie archiwalnewstęp wolny
Miejscowość
KPCK - Bydgoszcz, pl. Kościeleckich 6 / pokaż na mapie
Przepraszamy, niektóre wpisy na naszym portalu mogą być nieaktualne. Z uwagi na zagrożenie związane z ryzykiem zachorowania na COVID-19, w trosce o zdrowie uczestników, organizatorzy odwołują niektóre wydarzenia, zwłaszcza z udziałem osób z grupy ryzyka (osoby starsze i przewlekle chore). Prosimy o weryfikację informacji bezpośrednio u organizatorów.

Zapraszamy 14 listopada 2019 na godz. 18:00 do Salon Hoffman KPCK. Bohaterką kolejnego spotkania z cyklu „Autor i Aktor” będzie Aneta Jadowska. Wieczór dopełni prezentacja wokalno-aktorska Matyldy Podfilipskiej aktorki Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu. Prowadzenie: Adam Wierzbanowski.

„Martwy sezon trwa w najlepsze. Gdy Ustka pustoszeje, na jaw wychodzą kolejne tajemnice. Spokój to stan przejściowy, o czym Magda Garstka wie aż nadto dobrze. Wielka Niedźwiedzica zmaga się z problemami finansowymi, a walka o utrzymanie pensjonatu okazuje się bardzo wyczerpująca. Sytuacji nie poprawiają wypadek ciotki Tamary, która do Ustki przybywa w asyście Cezarego, swojej dawnej miłości, a także goście: Łowcy Duchów oraz pewne nietypowe małżeństwo. To za ich sprawą trzy pokolenia Garstek będą musiały zmierzyć się z kolejnymi trupami i zagadkami… a nic nie przyciąga Garstek tak, jak tajemnica. Wspomnienia, skomplikowane relacje, przeszłość i przyszłość. Martwy sezon to prawdziwa uczta dla miłośników zagadek, a także poruszająca opowieść o poszukiwaniu własnej ścieżki, o zaczynaniu od nowa na przekór światu”.

Aneta Jadowska – filolog, wielbicielka pomysłów niepraktycznych i niełatwych, czym uzasadnia doktorat z literatury i wiele innych ślepych uliczek w swojej biografii. Wiedzie nocny tryb życia, bo wtedy najlepiej jej się pisze i czyta. Śpi, gdy przyzwoici ludzie pracują, co chyba czyni ją człowiekiem nieprzyzwoitym. Nie interesują jej małe wyzwania – skoro już spełnia się dziecięce marzenia o pisaniu powieści, nie ma powodu, by się ograniczać. Nie lubi bezczynności i nudy. Czyta wszystko, co jej wpadnie w ręce, uwielbia seriale kryminalne i muzykę rockową. Pracoholiczka, wydała m.in. trylogię Nikity (Dziewczyna z Dzielnicy Cudów, Akuszer Bogów, Diabelski Młyn), zbiór opowiadań Dynia i jemioła. Nietypowe historie świąteczne oraz Dzikie dziecko miłości.

Matylda Podfilipska  ukończyła wydział aktorski łódzkiej filmówki w 2003 roku. W tym samym roku rozpoczęła pracę w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu, gdzie jak do tej pory przygotowała kilkadziesiąt ról (aktualnie gra m.in. w spektaklach: Wróg się rodzi, NapisW co się bawić?HamletEdyp tyranReykjavik’74). Ma na swoim koncie epizody w filmach Julia wraca do domu A. Holland i Syberiada polska J. Zaorskiego, a także rolę w teatrze tv Na wsi w reż. P. Mikuckiego i serialu Diagnoza. Chętnie bierze udział w działaniach wokół teatru – czytaniach performatywnych, warsztatach z dziećmi (jest inicjatorką akcji Teatr i Rodzina w Teatrze Horzycy). Laureatka nagrody Sekcji Teatrów Dramatycznych ZASP za rolę Natalii Pietrowny w spektaklu Miesiąc na wsi w reż. A. Bubienia na XXI Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi (2003 r.). W 2013 otrzymała Wilama dla najpopularniejszej aktorki. Parokrotnie nagradzana przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W 2014 roku wraz z mężem, fotografem Wojtkiem Szabelskim założyła WEJśCIóWKĘ – galerię fotograficzną połączoną z kawiarnią artystyczną w podziemiach Teatru Horzycy, w której promuje dobrą literaturę, poezję, kabaret literacki i gorące dyskusje na poziomie.


Źródło: Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Wybrane propozycje organizatora

Bydgoszcz / dzisiaj KPCKWarsztat: Fotografia – podręczna pamięć własnej podróży
Bydgoszcz / 12.08.2020 KPCKKorczak Online: Król Maciuś Pierwszy - Rozdział 15
Bydgoszcz / 13.08.2020 KPCKMini Domowy Teatr KPCK: Calineczka
Bydgoszcz / 14.08.2020 KPCK„Hej Maluszku nadstaw uszka!” – warsztaty umuzykalniające online
Bydgoszcz / 19.08.2020 KPCKKorczak Online: Król Maciuś Pierwszy - Rozdział 16