#Dziedzictwo     

XXXVIII Spotkanie z Historią u Hoffmana: Prawosławie w Bydgoszczy

Data
wydarzenie archiwalnewstęp wolny
Miejscowość
KPCK - Bydgoszcz, pl. Kościeleckich 6 / pokaż na mapie
Przepraszamy, niektóre wpisy na naszym portalu mogą być nieaktualne. Z uwagi na zagrożenie związane z ryzykiem zachorowania na COVID-19, w trosce o zdrowie uczestników, organizatorzy odwołują niektóre wydarzenia, zwłaszcza z udziałem osób z grupy ryzyka (osoby starsze i przewlekle chore). Prosimy o weryfikację informacji bezpośrednio u organizatorów.

Sądzi się czasem, że Kościół katolicki jest Kościołem Piotrowym, Kościół protestancki – Kościołem Pawłowym, a Kościół prawosławny – najbardziej uduchowiony – Kościołem Janowym.

Pierwsi wyznawcy prawosławia przybyli do Bydgoszczy niedługo po jej przejściu we władanie polskie w 1920 roku. Mowa o tak zwanych białych Rosjanach, szukających w Polsce schronienia przed czerwonymi bolszewikami oraz prawosławnych rekrutach garnizonu bydgoskiego, którym trzeba było zapewnić opiekę duszpasterską. Parafię prawosławną utworzono w 1927 roku. Wieloletnią bolączką był brak własnej świątyni, co skazywało wiernych na tułanie się po mieszkaniach prywatnych i obiektach dzierżawionych. Było tak do roku 1991, choć już dziesięć lat wcześniej zaczęto urządzać się w dawnym spichlerzu przy Nowym Rynku 5, który zaadaptowano na cerkiew.

Znacznie więcej o prawosławnej karcie w dziejach i życiu Bydgoszczy opowie ksiądz proboszcz Marian Radziwon.

fot. Wojciech Woźniak

UWAGA!

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 wydarzenie zostało odwołane.

 


Źródło: Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Wybrane propozycje organizatora

Bydgoszcz / dzisiaj - 30.04.2020 KPCKStwórz własną animację poklatkową do wiersza „Aktor”
Bydgoszcz / dzisiaj - 30.04.2020 KPCKStwórz własną animację poklatkową do wiersza „Aktor”