#Sztuki wizualne     

Wystawa „Sto prac japońskich kaligrafów na stulecie stosunków dyplomatycznych Polski z Japonią”

Data
wydarzenie archiwalne
Miejscowość
Ratusz Staromiejski - Toruń, Rynek Staromiejski 1 / pokaż na mapie
Przepraszamy, niektóre wpisy na naszym portalu mogą być nieaktualne. Z uwagi na zagrożenie związane z ryzykiem zachorowania na COVID-19, w trosce o zdrowie uczestników, organizatorzy odwołują niektóre wydarzenia, zwłaszcza z udziałem osób z grupy ryzyka (osoby starsze i przewlekle chore). Prosimy o weryfikację informacji bezpośrednio u organizatorów.

Kurator: Katarzyna Paczuska

Wernisaż odbędzie się o godzinie 18:00 (nie jak podano uprzednio o 17:00)

Muzeum Okręgowe w Toruniu od 10 lat współpracuje z japońskimi kaligrafami, zrzeszonymi w z AIACC – Association International Advancement of Calligraphic Cultur. W 2019 roku możemy uczcić tę współpracę oraz setna rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Japonią i Polską. Dla uczczenia tej ważnej rocznicy tegoroczna wystawa prezentująca 100 prac japońskich kaligrafii na stulecie stosunków polsko-japońskich w naszym muzeum stała się znaczącym wydarzeniem kulturalnym w ramach obchodów tego jubileuszu dwustronnych kontaktów w Polsce.

Wystawa prezentuje dzieła uznanych japońskich Mistrzów kaligrafii, jak i prace, które znajdują się w zbiorach Muzeum Okręgowego w Toruniu. Jest to okazja do przybliżenia w wielu aspektach tej ciekawej dla ludzi Zachodu dziedziny sztuki Wschodu - kaligrafii, w tym zwłaszcza specyfiki japońskiej kaligrafii.

Będzie to też kolejny krok do budowy w ramach Muzeum Okręgowego w Toruniu odrębnej kolekcji japońskiej kaligrafii i gromadzenia doświadczeń w tym zakresie, do realizacji warsztatów i innych działań popularyzujących tą dziedzinę sztuki.

Toruń posiada liczne związki z Japonią. Ważną częścią tych związków jest współpraca w sferze kultury, w której od wielu lat i na licznych płaszczyznach aktywnie uczestniczy Muzeum Okręgowe w Toruniu.. A tegoroczna wystawa japońskiej kaligrafii współorganizowana z AIACC jest doskonałym przykładem tej współpracy naszego muzeum, Torunia i Polski z Japonią.

Wystawa pod patronatem Ambasady Japonii w Polsce została zorganizowana w ramach obchodów 100. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Japonią i Polską.

Katarzyna Paczuska

 

 

ddd


Źródło: Muzeum Okręgowe w Toruniu

Wybrane propozycje organizatora

Toruń / 06.08.2020 Ratusz StaromiejskiZielone Wakacje. warsztaty plastyczne, spotkania interaktywne
Toruń / 06.08.2020 Ratusz StaromiejskiSpotkanie z cyklu: „OBRAZowo Rzecz Ujmując II”
Toruń / 07.08.2020 Ratusz Staromiejski, Dział ArcheologiiLetnie spotkania z archeologią
Toruń / 07.08.2020 Muzeum Historii ToruniaFilm „Średniowieczny Toruń potęgą handlu”
Toruń / 07.08.2020 Muzeum Toruńskiego PiernikaPokaz kulinarny w wykonaniu Bogdana Gałązki