#Sztuki wizualne     

Wystawa: Ryszard Górecki: „System”

Data
wydarzenie archiwalne
Miejscowość
Galeria Sztuki Wozownia - Toruń, ul. Ducha Św. 6 / pokaż na mapie
Przepraszamy, niektóre wpisy na naszym portalu mogą być nieaktualne. Z uwagi na zagrożenie związane z ryzykiem zachorowania na COVID-19, w trosce o zdrowie uczestników, organizatorzy odwołują niektóre wydarzenia. Prosimy o weryfikację informacji bezpośrednio u organizatorów.

Ryszard Górecki: „System”

26.06–16.08.2020

Galeria Sztuki Wozownia, sale wystawowe: ul. Ducha św. 6

Wystawa „System” Ryszarda Góreckiego to kolejna z serii odbywających się w ostatnich miesiącach w Polsce wystaw tego artysty, na co dzień osiadłego w Berlinie.

Jak opisać jego twórczość? Ewa Gorządek w tekście do katalogu wystawy pisze: „Artysta działa w dużym stopniu podobnie jak wynalazca lub odkrywca – wszyscy trzej poszukują nowych związków między człowiekiem a jego światem. Jest to szczególnie fascynujące zajęcie, gdy świat na naszych oczach gwałtownie się zmienia, transformuje, a rozwój technologiczny, naukowy i ekonomiczny powodują głębokie zmiany jakościowe w mentalności człowieka i funkcjonowaniu całych społeczeństw. Ryszard Górecki jest bacznym obserwatorem i szczególnego rodzaju «analitykiem» współczesnego życia społecznego. Z uwagą śledzi zmiany oraz towarzyszące temu problemy i nie chcąc być wobec nich obojętnym, wskazuje je w swojej sztuce. Jego podstawowe medium to malarstwo, chociaż najważniejsza jest, co sam podkreśla, idea obrazu. Za pomocą obrazu wizualizuje problem, który stanowi bodziec do powstania pracy. W jego przypadku obrazy, czyli medium, przypominają estetyką media – szczególny produkt kulturowy o komercyjnym i politycznym zastosowaniu. Media w epoce postindustrialnej, w społeczeństwie informacyjnym, zostały zawłaszczone przez reklamy i marketingową perswazję, które to komunikaty posługują się specyficznym językiem przekazu. Jest to język zwięzły, schematyczny, maksymalnie uproszczony w celu jednoznacznego zasygnalizowania przekazywanej informacji”.

Ryszard Górecki – urodzony w 1956 roku w Słubicach. Artysta interdyscyplinarny, poruszający się pomiędzy malarstwem, sztuką obiektu i instalacją. Kurator wystaw i pedagog. Absolwent Uniwersytetu w Zielonej Górze (dyplom w 1979 roku). W latach 1980–2002 stworzył i prowadził Galerię Prowincjonalną w Słubicach oraz Art in CP w Collegium Polonicum UAM. W latach 1998–2005 był kuratorem programu polskiej sztuki współczesnej w Brandenburskim Muzeum Sztuki Współczesnej Cottbus-Frankfurt nad Odrą. Laureat Paszportu „Polityki” (1994). Kilkakrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie oraz Fundacji Kultury w Berlinie. Zainteresowany deformowaniem nauki oraz łączeniem kultury popularnej z naukami społecznymi, historią i metajęzykiem sztuki. Eksperymentuje z przedmiotami znalezionymi i produktami konsumenckimi. Mieszka w Berlinie.

 

Przydatne linki:

strona internetowa Galerii Sztuki Wozownia: http://wozownia.pl/

strona facebookowa Galerii Sztuki Wozownia: https://www.facebook.com/galeriawozownia/

instagramowy profil Galerii Sztuki Wozownia: https://www.instagram.com/galeria_wozownia/

kanał Galerii Sztuki Wozownia na YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCCRR_DRv4zS5n1XmJehXeJQ


Źródło: Galeria Sztuki Wozownia

Wybrane propozycje organizatora

Toruń / 15.08.2021 Galeria Sztuki Wozownia15 sierpnia zapraszamy do galerii
Toruń / 06.08.2021 - 05.09.2021 Galeria Sztuki WozowniaMałgorzata Czyż: „Zawsze chciałam mieć Tu wystawę”
Toruń / 06.08.2021 - 05.09.2021 Galeria Sztuki WozowniaMagda Typiak: „Presence (Obecność)”
Toruń / 06.08.2021 - 05.09.2021 Galeria Sztuki WozowniaAlina Śmietana: „Nikogo nie ma w domu”
Toruń / dzisiaj - 28.08.2021 Galeria Sztuki WozowniaWojciech Sternak: „Dopóki. Wisła. Między rzeczywistością a symulakrum”