#Sztuki wizualne     #dla dzieci

Wystawa prac uczniów High School of Fine Arts „Nicolae Tonitza” w Bukareszcie

Data
wydarzenie archiwalne
Miejscowość
Galeria i Ośrodek Twórczości Dziecka - Toruń, Rynek Nowomiejski 17 / pokaż na mapie
Przepraszamy, niektóre wpisy na naszym portalu mogą być nieaktualne. Z uwagi na zagrożenie związane z ryzykiem zachorowania na COVID-19, w trosce o zdrowie uczestników, organizatorzy odwołują niektóre wydarzenia, zwłaszcza z udziałem osób z grupy ryzyka (osoby starsze i przewlekle chore). Prosimy o weryfikację informacji bezpośrednio u organizatorów.

Maria Dima, lat 17

 

Prezentowana od najbliższego piątku (21.02.) w siedzibie Galerii przy Rynku Nowomiejskim wystawa jest wizytówką czołowej w Rumunii, działającej od przeszło siedemdziesięciu lat szkoły plastycznej, której uczniowie – młodzież gimnazjalna i licealna skupiona w dwunastu pracowniach specjalistycznych tworzy prace graficzne, malarskie, ceramiczne, zajmuje się tkaniną artystyczną, scenografią, designem a nawet restauracją dzieł sztuki. Chociaż toruńska prezentacja jest zaledwie małym, skupionym na malarstwie i grafice wycinkiem osiągnięć bukaresztańskiej placówki, można w niej dostrzec głównie obszary zainteresować jej wychowanków.

Inspiracją dla wielu pokazanych na wystawie prac jest przyroda. Wrażliwie malowane, wysmakowane w kolorze, słoneczne ogrody, drzewa, kwiaty są często początkiem dalszych poszukiwań, których rezultatem bywają zupełnie abstrakcyjne, ale jakże interesujące formy. Realizm w odtwarzaniu fragmentów natury sąsiaduje na wystawie z wyobrażeniami odległych, tajemniczych, jakby wydobytych z sennych wizji światów. Przenosimy się w krainę baśni, czujemy trochę atmosferę „Alicji w Krainie Czarów”, trochę Tolkiena. Niekiedy autorzy prac swoją uwagę skupiają na najbliższym otoczeniu – prostym przedmiocie, fragmencie architektury lub znajomej twarzy. Drobne formy graficzne sąsiadują z wielkoformatowymi wklęsłodrukami, malarstwo przeplata się z rysunkiem, a kolor z walorem. We wszystkich pracach widzimy ogromne poszanowanie warsztatu, oparte na tradycji solidne rzemiosło. Wystawa będąca pochwałą różnorodności, niezwykłej wrażliwości i wyobraźni jest jednocześnie pochwałą dobrej edukacji plastycznej.

Wystawę można oglądać od 21 lutego do 30 marca w siedzibie Galerii przy Rynku Nowomiejskim 17.

 

 


Źródło: Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka