#Dziedzictwo     

Wystawa: Powrót Grudziądza do Macierzy. W 100. rocznicę odzyskania niepodległości

Data
23.01.2020 - 29.02.2020
Miejscowość
Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi - Grudziądz, Wodna 3 / pokaż na mapie

W dniu 23 stycznia 1920 roku, po blisko 148 latach niewoli, Grudziądz został przyłączony do Polski. W okresie zaboru pruskiego, miasto zamieszkiwane głównie przez ludność niemiecką (ok. 85 % w 1910 roku), stało się jednym z głównych ośrodków antypolskiego hakatyzmu. Nieliczni miejscowi Polacy, między innymi w osobach Alojzego Ruchniewicza, Damazego Klimka, Juliana Szychowskiego, Wiktora Kulerskiego, starali się przeciwstawiać germańskiej polityce, zrzeszając się w licznych towarzystwach (np. Sokół), spółkach (np. Bazar). Walczono również słowem, za pośrednictwem „Gazety Grudziądzkiej”.

Dopiero wraz z końcem I wojny światowej i przegraną państw centralnych, spełniły się nadzieje na odzyskanie niepodległości przez Polskę. Grudziądzanie pochodzenia polskiego musieli jednak poczekać na upragnioną chwilę wyzwolenia jeszcze kilkanaście miesięcy.

Z pewnością data powrotu Grudziądza do Macierzy jest jedną z najważniejszych w dziejach miasta. Natomiast 100 rocznica owego wydarzenia jest niebywałą okazją, aby ukazać niezwykłość tego dnia poprzez okolicznościową wystawę.

Na ekspozycji, będzie można obejrzeć cenne i rzadkie eksponaty, które przybliżą historię owego mroźnego dnia, w postaci fotografii, archiwaliów, pamiątek historycznych, sztandarów z okresu II RP, mundurów, itd. Na szczególną uwagę zasługują zwłaszcza mundury Błękitnej Armii generała Hallera, których żołnierze wkroczyli w ten pamiętny dzień do Grudziądza (wypożyczone z Muzeum Okręgowego w Pile).

Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego


Źródło: Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu

Wybrane propozycje organizatora

Grudziądz / 28.02.2020 Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi Odzyskanie niepodległości w Grudziądzu w 1920 roku - wykład Dawida Schoenwalda
Grudziądz / 20.03.2020 - 22.03.2020 Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi Polska zobacz więcej - weekend za pół ceny
Grudziądz / 13.03.2020 - 13.09.2020 Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi Domasław. Nekropolia arystokracji z wczesnej epoki żelaza (VIII - VI w. p.n.e.)
Grudziądz / dzisiaj (wydarzenie stałe) Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi Wystawa stała "Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu 1920-1939"
Grudziądz / dzisiaj (wydarzenie stałe) SpichrzeHistoria grudziądzkiego lotnictwa