#Dziedzictwo     

Wystawa „Powrót Grudziądza do Macierzy. W 100. rocznicę odzyskania niepodległości”

Data
wydarzenie archiwalne
Miejscowość
Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi - Grudziądz, Wodna 3 / pokaż na mapie
Przepraszamy, niektóre wpisy na naszym portalu mogą być nieaktualne. Z uwagi na zagrożenie związane z ryzykiem zachorowania na COVID-19, w trosce o zdrowie uczestników, organizatorzy odwołują niektóre wydarzenia. Prosimy o weryfikację informacji bezpośrednio u organizatorów.

Muzeum nieczynne do odwołania

 

 

W dniu 23 stycznia 1920 roku, po blisko 148 latach niewoli, Grudziądz został przyłączony do Polski. W okresie zaboru pruskiego, miasto zamieszkiwane głównie przez ludność niemiecką (ok. 85 % w 1910 roku), stało się jednym z głównych ośrodków antypolskiego hakatyzmu. Nieliczni miejscowi Polacy, między innymi w osobach Alojzego Ruchniewicza, Damazego Klimka, Juliana Szychowskiego, Wiktora Kulerskiego, starali się przeciwstawiać germańskiej polityce, zrzeszając się w licznych towarzystwach (np. Sokół), spółkach (np. Bazar). Walczono również słowem, za pośrednictwem „Gazety Grudziądzkiej”.

Dopiero wraz z końcem I wojny światowej i przegraną państw centralnych, spełniły się nadzieje na odzyskanie niepodległości przez Polskę. Grudziądzanie pochodzenia polskiego musieli jednak poczekać na upragnioną chwilę wyzwolenia jeszcze kilkanaście miesięcy.

Z pewnością data powrotu Grudziądza do Macierzy jest jedną z najważniejszych w dziejach miasta. Natomiast 100 rocznica owego wydarzenia jest niebywałą okazją, aby ukazać niezwykłość tego dnia poprzez okolicznościową wystawę.

Na ekspozycji, będzie można obejrzeć cenne i rzadkie eksponaty, które przybliżą historię owego mroźnego dnia, w postaci fotografii, archiwaliów, pamiątek historycznych, sztandarów z okresu II RP, mundurów, itd.


Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Wernisaż – 24 stycznia 2020 r., godz. 17.00, Gmach Główny Muzeum.


Źródło: Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu

Wybrane propozycje organizatora

Grudziądz / 10.08.2021 Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi MUZEUM NA LEŻAKU
Grudziądz / 17.08.2021 Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi MUZEUM NA LEŻAKU
Grudziądz / 24.08.2021 Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi MUZEUM NA LEŻAKU
Grudziądz / 31.08.2021 Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi MUZEUM NA LEŻAKU
Grudziądz / 07.09.2021 Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi MUZEUM NA LEŻAKU