#Sztuki wizualne     

Wystawa Pokonkursowa – 12. Ogólnopolski Konkurs Malarski im. Teofila Ociepki

Data
wydarzenie archiwalne
Miejscowość
Spichrze nad Brdą – ul. Grodzka 7-11 - Bydgoszcz, ul. Grodzka / pokaż na mapie

 

[...] takiego konkursu jeszcze nie było, od dawna zresztą nie dawano szans ujawnienia się w kraju ciekawych indywidualności. [...] Nie zdradzę tajemnicy obrad, mówiąc o rozterkach naszych – jurorskich. Tyle ślicznych, naprawdę urzekających prac..., a trzeba w końcu wybrać te najlepsze, pierwsze, i niewiele im ustępujące drugie, a przecież i wśród wyróżnionych znalazły się obrazy, które na innych konkursach mogłyby uzyskać najwyższe nagrody. Nie pamiętam konkursu, na którym wszyscy byliby pod urokiem tak wielu dzieł. [...] Z wdzięcznością myślę o ludziach, którzy zorganizowali ten konkurs, to był wielki wysiłek. Ale i efekt wymierny. Wystawa znakomita, przekonująca o tym, że wśród amatorów, jak ich nazywamy, jest wielu ludzi obdarzonych talentem, samodzielnych, twórczych. Artystów. 

To fragment wypowiedzi Aleksandra Jackowskiego, który przez wiele lat był jurorem, patronem i gorącym orędownikiem Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. Teofila Ociepki, po pierwszej pokonkursowej wystawie. I choć profesora nie ma już z nami, przez lata zmieniał się skład Jury i uczestnicy, to nadal największy, najbardziej prestiżowy konkurs dla malarskich outsiderów w Polsce. Każda edycja przyciąga ich wielu, zarówno starych uznanych mistrzów, jak i tych którzy dopiero zaczynają swoja przygodę ze sztuką. W aktualnej, 12 edycji Jury w składzie: Sonia Wilk – Muzeum Śląskie w Katowicach,  Krystyna Kotula – Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, Bożena Olszewska – Muzeum Etnograficzne w Toruniu, Zbigniew Chlewiński – Muzeum Mazowieckie w Płocku, Zdzisław Nitka – Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu, wybrało do wystawy 90 niezwykłych artystów, nagrodziło dziesięciu, a wyróżniło 19 z nich. Zapraszamy Państwa do udziału w tym totalnym święcie malarstwa, święcie sztuki, prawdziwej, szczerej, pełnej pasji i ludzkich namiętności. Następna okazja dopiero za dwa lata.

Na wernisażu, odbędzie się też premiera filmu dokumentalnego o bydgoskim malarzu, laureacie konkursu, Zbigniewie Wypijewskim - „Wesołe jest życie” zrealizowanego przez Adama Gajewskiego i Artura Owczarzaka w ramach projektu.

Katarzyna Wolska

 

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Kujawsko-Pomorskiego.


Zbigniew Wypijewski Bez tytułu

 


Ryszard Kosek Wesołe myszki


Marek Świetlik Moja Rodzina


Daniel Stachowski Latająca Nysa


Arkadiusz Połeć Dworzec Śródmieście
 


Źródło: Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Wybrane propozycje organizatora

Bydgoszcz / 10.12.2019 KPCKZ cyklu Autor i Aktor: Podsumowanie roku 2019 i książki pod choinkę
Bydgoszcz / 13.12.2019 KPCKTeatr w pigułce (spotkanie trzecie): czarny teatr
Bydgoszcz / 13.12.2019 KPCKKoncert "Coraz bliżej Święta"
Bydgoszcz / 17.12.2019 KPCKSpotkanie poetyckie: „Nasza opowieść wigilijna”
Bydgoszcz / 19.12.2019 KPCKXXXV Spotkanie z Historią u Hoffmana: promocja przewodnika „Szlakiem architektury drewnianej. Świątynie”.