#Dziedzictwo     

Wystawa „ Od piernikarza do fabrykanta – przemysł piernikarski w Toruniu na przełomie XIX i XX wieku”

Data
wydarzenie archiwalne
Miejscowość
Muzeum Toruńskiego Piernika - Toruń, Stryumykowa 4 / pokaż na mapie

Wystawa „ Od piernikarza do fabrykanta - przemysł piernikarski w Toruniu na przełomie XIX i XX wieku” prezentować będzie rozwój toruńskiego piernikarstwa na przełomie XIX i XX wieku. Jest to czas, kiedy pierniki były już produkowane na masową skalę przez różne warsztaty i fabryki. W XIX wieku rozpoczęła się stopniowa mechanizacja produkcji pierników. Powoli doprowadziła ona do zaniku rzemieślniczych piernikarni o wielowiekowej tradycji.  Szeroki wachlarz asortymentu piernikarskiego w Toruniu w tym czasie imponował różnorodnością i wyborem. Wiele miejsc wypracowało własne receptury na pierniki, które stały się znakiem rozpoznawczym danego piernikarza. Niewątpliwe zniesienie nakazów cechowych w XIX wieku oraz zastosowanie w produkcji piernikarskiej tańszego syropu buraczanego, przyczyniło się do poszerzenia kręgu odbiorców oraz do upowszechnienia pierników.

Zawarte na wystawie informacje o piernikarzach-rzemieślnikach oraz późniejszych fabrykach pierników i słodyczy w Toruniu to zaledwie mały zbiór wiedzy i punkt wyjścia do dalszych badań.

Głównym, elementem plastycznym wystawy będą opakowania, puszki, pudełka dawne rachunki, druki reklamowe, pocztówki, gazety, książki. Zostanie zaaranżowana witryna sklepu z piernikami, pojawią się plansze z tekstami oraz zdjęciami.

Wystawie towarzyszyć będzie program edukacyjny – „Od piernikarza do fabrykanta…” – warsztaty piernikarskie z oprowadzaniem po wystawie czasowej.

od piernikarza do fabrykanta


Źródło: Muzeum Okręgowe w Toruniu

Wybrane propozycje organizatora

Toruń / 19.01.2020 Ratusz StaromiejskiAudycja muzyczna „Kto Ty jesteś? Polak mały!”
Toruń / 22.01.2020 Ratusz StaromiejskiDzień Babci i Dziadka w Muzeum
Toruń / 28.01.2020 Ratusz StaromiejskiBiałe Wakacje w Muzeum Okręgowym w Toruniu
Toruń / 28.01.2020 Ratusz StaromiejskiBiałe Wakacje w Muzeum Okręgowym w Toruniu
Toruń / 29.01.2020 Ratusz StaromiejskiBiałe Wakacje w Muzeum Okręgowym w Toruniu