#Dziedzictwo     

WYSTAWA – „Nepal, Dolina Kathmandu – Miasta Królewskie”

Data
01.03.2021 - 03.06.2021
Miejscowość
Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie - Nieszawa / pokaż na mapie
Przepraszamy, niektóre wpisy na naszym portalu mogą być nieaktualne. Z uwagi na zagrożenie związane z ryzykiem zachorowania na COVID-19, w trosce o zdrowie uczestników, organizatorzy odwołują niektóre wydarzenia, zwłaszcza z udziałem osób z grupy ryzyka (osoby starsze i przewlekle chore). Prosimy o weryfikację informacji bezpośrednio u organizatorów.

Od 28 lutego 2021 r. zapraszamy na nową wystawę czasową pt. Nepal, Dolina Kathmandu – Miasta Królewskie do Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie. 

Nepal jest krajem wciśniętym między Chiny i Indie stanowiące trzecią część ludności świata. Mówi się, że leży pomiędzy „chińskim smokiem” a „indyjskim słoniem”. Tu, na stosunkowo niewielkim obszarze, można spotkać wszystkie typy krajobrazów: od pokrytych dżunglą nizin Teraju do ośnieżonych najwyższych szczytów Himalajów. Do 1951 r. Nepal był krajem zamkniętym dla obcokrajowców. Pierwsi przybyli tu alpiniści, potem odkryli go hipisi, a obecnie stał się jednym z najpopularniejszych celów turystycznych na świecie. W ostatnich latach na szeroką skalę rozwinęły się tu usługi związane z turystyką himalajską. Ośnieżone ośmiotysięczniki mylą się często z chmurami. Najpiękniejsze i najstarsze zabytki kraju wiążą się z kultem bogów. Liczne budowle sakralne hinduizmu i buddyzmu, z różnych okresów, podziwiać można zwłaszcza w Dolinie Katmandu. Wyjątkowo piękne są buddyjskie stupy, zdobione z zewnątrz parami magicznych oczu. Najbardziej fascynują zabytki trzech miast królewskich: Patanu, Bhaktapuru i obecnej stolicy kraju, Kathmandu. Tu można zanurzyć się w atmosferę miasta tętniącego własnym życiem i poznać bliżej zwyczaje jego mieszkańców. Życie religijne toczy się w wielu punktach miasta, przy licznych hinduistycznych świątynkach i buddyjskich stupach rozsianych na wielu placach i ulicach.

Wojciech Tokarski, autor fotografii prezentowanych na wystawie jest z zawodu geodetą. Fotografią interesuje się od czasu studiów na AGH w Krakowie. Jest członkiem Sieradzkiego Towarzystwa Fotograficznego, a jednocześnie jego współzałożycielem. Do roku 1990 zaprezentował kilka autorskich wystaw i brał udział w wielu konkursach otrzymując nagrody i wyróżnienia. W latach 1990-2011 głównie zajmował się filmem amatorskim. Powrót do fotografii nastąpił w 2012 r. dwoma wystawami, których tematem były Indie. Zdjęcia prezentowane na obecnej wystawie wykonano w trakcie wyprawy, która rozpoczęła się w Kathmandu, a skończyła w górach Nepalu Wschodniego. Fotografie wykonano miesiąc przed katastrofalnym trzęsieniem ziemi w 2015 r.

 

afisz_nepal_A3-1-768x1086


Źródło: Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej

Wybrane propozycje organizatora

Włocławek / 15.05.2021 Muzeum ZKiDNOC MUZEÓW ONLINE
Włocławek / dzisiaj - 25.05.2021 Muzeum Etnograficzne ZKiDWYSTAWA CZASOWA – Karuzela kolorów. Wycinanka sieradzka i tradycyjne zdobnictwo wnętrz…
Włocławek / dzisiaj - 31.05.2021 Zbiory SztukiWystawa „W pracowni artystów”
Kłóbka / dzisiaj (wydarzenie stałe) Muzeum ZKiDSKANSEN W KŁÓBCE
Nieszawa / dzisiaj (wydarzenie stałe) Muzeum Stanisława NoakowskiegoMuzeum Stanisława Noakowskiego