#Sztuki wizualne     

WYSTAWA / JERZY BRZUSKIEWICZ. BOXer – UKŁADY ODNIESIENIA

Data
wydarzenie archiwalne
Miejscowość
CSW - Toruń, Wały gen. Sikorskiego 13 / pokaż na mapie

 

Kiedy: 30.08–6.10.2019
Wernisaż wystawy: 30 sierpnia 2019 (piątek), godz. 19.00

Oprowadzanie z artystą po wystawie: 31 sierpnia 2019 (sobota), godz. 12.00

Kurator: Mateusz Kozieradzki
Koordynatorka: Paulina Kuhn
Realizacja wystawy: Wojciech Ruminski

Wystawa Jerzego Brzuskiewicza, artysty urodzonego w 1946 roku w Lingen w Niemczech, a przez prawie całe życie związanego z Toruniem, będzie miała charakter przeglądu najważniejszych dokonań twórcy. Na wystawie zaprezentowany zostanie wybór ponad 300 prac – rysunków, obrazów, instalacji, obiektów, fotografii z około 50 lat działalności artysty. Najstarsze dzieła to prace malarskie powstałe pod wpływem Paula Cezanne’a czy miniatur indyjskich oraz wczesne prace rysunkowe. Zestawione zostaną z pracami o charakterze konceptualnym czy neodadaistycznym z późniejszego okresu. Całość dopełniona będzie pracami z cyklu Black box – są to powstające od kilku dekad prace w formie czarnych skrzynek, w których artysta umieszcza kolaże tworzone z różnego rodzaju elementów, od muszli, kamieni czy małych obiektów znalezionych na ulicy po fragmenty swoich starych prac czy inne ciekawe wizualnie elementy, gdzie całość uzupełniana jest często rysunkiem. Prace te są próbą stworzenia nowej wartości i zbudowania narracji z pozornie niezwiązanych ze sobą elementów.

Wystawa będzie próbą uporządkowania i często odtworzenia zapomnianych aspektów twórczości artysty. Dodatkowym elementem będzie rekonstrukcja w przestrzeni wystawy fragmentu pracowni Brzuskiewicza. Znajdą się tu także filmy wideo z wywiadami z artystą, a wystawie towarzyszył będzie katalog.

Artykuł WYSTAWA / JERZY BRZUSKIEWICZ. BOXer – UKŁADY ODNIESIENIA pochodzi z serwisu Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.


Źródło: Centrum Sztuki Współczesnej ZNAKI CZASU

Wybrane propozycje organizatora

Toruń / dzisiaj CSWMatthias i Maxime, reż. Xavier Dolan, Kanada 2019
Toruń / dzisiaj CSWWydarzenia w Czytelni!
Toruń / 29.02.2020 CSWSASKIA BODDEKE VS ROSE BORCHOVSKI – KREACJA ARTYSTYCZNA W „SECOND LIFE”
Toruń / 01.03.2020 CSWMatthias i Maxime, reż. Xavier Dolan, Kanada 2019
Toruń / 03.03.2020 CSWMatthias i Maxime, reż. Xavier Dolan, Kanada 2019