#Dziedzictwo     

Wystawa „Europejskie makatki kuchenne”

Data
wydarzenie archiwalne
Miejscowość
Muzeum ZKiD - Włocławek, Słowackiego 1A / pokaż na mapie

Wystawa przygotowana z kolekcji Elżbiety i Piotra Branekovych i zbiorów etnograficznych Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Na ekspozycję składają się makatki pochodzące z Bułgarii, Węgier, Słowacji oraz Austrii, Holandii, Niemiec i Szwecji, a także nasze polskie. W przeszłości pełniły różne funkcje, były przede wszystkim ozdobą kuchni. Stanowiły też domowy poradnik życiowych mądrości, zasad moralnych i dobrych rad. Haftowane lub drukowane sceny i napisy na makatkach zwracały uwagę na religijność, miłość, czystość w domu. Przedstawiały sceny z bajek, roślinność, zwierzęta. Oprócz tradycyjnych form, pod tym hasłem mieszczą się też ozdobne ręczniki wieszane na półkach, różne kieszonki na grzebienie, szczotki i inne drobne przedmioty. Wszelkie makatki wisiały w kuchniach przez cały rok, niezależnie od pory roku czy ważnych okresów świątecznych. Na wystawie prezentowane są w okresie bożonarodzeniowym, wraz z atrybutami tego święta charakterystycznymi dla krajów, z których pochodzą. 


Źródło: Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej

Wybrane propozycje organizatora

Włocławek / 26.01.2020 Muzeum ZKiDINDIAŃSKIE WARSZTATY RODZINNE
Włocławek / 28.01.2020 - 06.02.2020 Muzeum EtnograficzneFERIE W MUZEUM
Nieszawa / dzisiaj - 22.03.2020 Muzeum Stanisława Noakowskiego JERZY JABCZYŃSKI. SMOKI
Włocławek / dzisiaj - 16.04.2020 Muzeum EtnograficzneOFERTA EDUKACYJNA - INSPIROWANI NATURĄ. RĘKODZIEŁO INDIAN AMAZONI...
Włocławek / dzisiaj - 05.04.2020 Zbiory SztukiWystawa pt. „Włocławski Alfabet Sztuki. Plastyka w włocławska II poł. XX w. ze zbiorów MZKiD”