#Dziedzictwo     #Sztuki wizualne     

Wystawa „Ernest Malinowski – konstruktor kolei w Andach Peruwiańskich”

Data
wydarzenie archiwalne
Miejscowość
Muzeum Podróżników im. Tony`ego Halika - Toruń, Franciszkańska / pokaż na mapie

Termin: 29.09.2018 – 18.11.2018

Wernisaż: 28.09 godzina 16:00

Kurator wystawy: Magdalena Nierzwicka

Współorganizator wystawy z ramienia SITK RP: Wiesława Barańska

Aranżacja plastyczna: Małgorzata Wojnowska-Sobecka

Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na wernisaż wystawy "Ernest Malinowski – konstruktor kolei w Andach Peruwiańskich", który odbędzie się 28 września 2018 roku o godzinie 16:00 w Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika. Gościem specjalnym wydarzenia będzie Elżbieta Dzikowska – słynna podróżniczka, pisarka, towarzyszka życia Tony’ego Halika.

W roku 2018 przypada 200. rocznica urodzin Ernesta Malinowskiego, polskiego inżyniera, emigranta, honorowego obywatela Peru, konstruktora najwyżej do niedawna położonej linii kolejowej na świecie w Andach Peruwiańskich. Ten wyjątkowy jubileusz skłania do przypomnienia życia oraz zasług tego wielkiego Polaka, który w odległym Peru znalazł w 2. połowie XIX wieku swoją drugą ojczyznę. Po upadku powstania listopadowego Ernest Malinowski udał się na emigrację, najpierw do Paryża, później do Peru, gdzie rozwinął zdolności techniczne i konstruktorskie. Jak wielu naszych rodaków musiał żyć z dala od ojczyzny, oddając się pracy na rzecz innego kraju i narodu. Ernest Malinowski przeszedł do historii jako jeden z najwybitniejszych inżynierów kolejnictwa, a kolej transandyjska do dziś wzbudza podziw i uznawana jest za arcydzieło sztuki inżynieryjnej.

Wystawa przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Toruniu pt. „Ernest Malinowski – konstruktor kolei w Andach peruwiańskich” wpisuje się zarazem w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Na wystawie zaprezentowane zostaną zabytkowe pocztówki z początku XX wieku z kolekcji J.E. Ambasadora Peru w Polsce Amb. Alberto Salas Barahona, znaczki peruwiańskie z prywatnych zbiorów profesora Marka Sitarza oraz współczesne fotografie kolei transandyjskiej autorstwa miłośnika kolejnictwa i podróżnika – Nikosa Kavoori.

Kolej transandyjska budowana była etapami. Pierwszy odcinek powstał w latach 1871-1893 i połączył Callao, miasto portowe u wybrzeży Pacyfiku, z La Oroya, osadą w Andach znajdującą się na wysokości 3726 m n. p. m. Najwyższym punktem trasy jest przełęcz Ticlio 4818 m n. p. m.

Wystawę dopełnią eksponaty z Peru: naczynia ceramiczne z okresu prekolumbijskiego,  elementy ubioru mieszkańców Andów i przedmioty kultury materialnej pochodzące ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu i Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Wystawa powstała przy szczególnym wsparciu finansowym Fundacji Grupy PKP oraz zaangażowaniu Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji RP oraz J.E. Ambasadora Peru w Polsce Pana Alberto Salas Barahona.

 

malinowski

 


Źródło: Muzeum Okręgowe w Toruniu

Wybrane propozycje organizatora

Toruń / 22.08.2019 Ratusz StaromiejskiSpotkanie z cyklu „OBRAZowo rzecz ujmując…”
Toruń / 05.09.2019 Ratusz StaromiejskiSpotkanie z cyklu „OBRAZowo rzecz ujmując…”
Toruń / 19.09.2019 Ratusz StaromiejskiSpotkanie z cyklu „OBRAZowo rzecz ujmując…”
Toruń / dzisiaj - 25.08.2019 Ratusz StaromiejskiWystawa "Matejko"
Toruń / dzisiaj - 15.09.2019 Ratusz StaromiejskiSzkło uranowe z kolekcji Jego Ekscelencji Ambasadora Peru w Polsce Alberto Salas Barahona