#Sztuki wizualne     

Wystawa „Elementy fantastyczne i wątki moralizatorskie w twórczości Masakatsu Tagamiego

Data
wydarzenie archiwalne
Miejscowość
Kamienica Pod Gwiazdą - Toruń, Rynek Staromiejski / pokaż na mapie

Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na wernisaż wystawy „Elementy fantastyczne i wątki moralizatorskie w twórczości Masakatsu Tagamiego ze zbiorów Janusza Traczykowskiego i Muzeum Okręgowego w Toruniu”, który odbędzie się w piątek 23 lutego o godzinie 17:00 w Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą.

masakatsu plakat

Od ponad pół wieku Masakatsu Tagami (urodzony w 1944 r. w Onoda, w prefekturze Yamaguchi) tworzy prace graficzne i malarskie. Studiował filozofię na Uniwersytecie w Yamaguchi, następnie ukończył Wydział Grafiki i Malarstwa Uniwersytetu Tokijskiego. Początkowo artysta zafascynowany był przede wszystkim grafiką. Jego prace aż kipiały od ludzkich namiętności zamkniętych w okowach samotności, zagubienia w natłoku wybuchającej cywilizacji. W twórczości Masakatsu Tagamiego często pojawiają się wątki moralizatorskie i fantastyczne elementy. Jego prace dają widzowi pole do interpretacji wielu irracjonalnych wątków. Ostatnie prace przedstawiają pesymizm ujęty w karykaturze ludzkich zachowań. Masakatsu Tagami w swoich dziełach, tym razem malarsko, prezentuje świat w otchłani cynizmu, smutku, pesymizmu, karykaturze i prowokacji, nie wychodząc jednak poza granice kanonów narodowej japońskiej tradycji.

Twórczość artysty można było podziwiać na licznych wystawach nie tylko w Japonii, lecz również w Anglii, Francji i Niemczech, a w 1979 roku jego prace eksponowało toruńskie Biuro Wystaw Artystycznych. Były one także prezentowane w kilku innych miastach naszego kraju. Z prac Masakatsu Tagamiego w zbiorach toruńskich znajduje się 10 akwafort z akwatintą z lat 70. XX w. Pozostałe prezentowane na wystawie prace pochodzą z kolekcji Janusza Traczykowskiego i powstały w różnych okresach twórczości japońskiego artysty.


Źródło: Muzeum Okręgowe w Toruniu

Wybrane propozycje organizatora

Toruń / 14.12.2018 Kamienica Pod GwiazdąWernisaż wystawy "Majolika niderlandzka i fajans z Delft. Kolekcja profesora Wojciecha Kowalskiego"
Toruń / 14.12.2018 Ratusz StaromiejskiWernisaż wystawy „Bruno Schulz. Artysta nienazwany”
Toruń / 18.12.2018 Muzeum Toruńskiego PiernikaBoże Narodzenie piernikiem pachnące
Toruń / 19.12.2018 Muzeum Toruńskiego PiernikaBoże Narodzenie piernikiem pachnące
Toruń / 20.12.2018 Muzeum Toruńskiego PiernikaBoże Narodzenie piernikiem pachnące