#Sztuki wizualne     

Wystawa „Drogami ducha – rzeźby Aleksieja Leonowa”

Data
wydarzenie archiwalne
Miejscowość
Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi - Grudziądz, Wodna 3 / pokaż na mapie
Przepraszamy, niektóre wpisy na naszym portalu mogą być nieaktualne. Z uwagi na zagrożenie związane z ryzykiem zachorowania na COVID-19, w trosce o zdrowie uczestników, organizatorzy odwołują niektóre wydarzenia, zwłaszcza z udziałem osób z grupy ryzyka (osoby starsze i przewlekle chore). Prosimy o weryfikację informacji bezpośrednio u organizatorów.

Aleksiej Leonow urodził się w 1982 roku w mieście Sumy. Dzieciństwo i młodość spędził w Kijowie. Już w wieku dwóch lat zaczął lepić z plasteliny, a w wieku pięciu z gliny. Studiował w Narodowej Akademii Plastyki i Architektury w Kijowie, gdzie rozpoczął również studia doktoranckie. W 2008 roku Leonow został członkiem Narodowego Stowarzyszenia Malarzy Ukrainy. W latach 2005-2019 artysta wystawił swoje prace na ponad 100 wystawach. Jego rzeźby znajdują się m.in. w takich krajach jak: Indie, Francja, Niemcy czy Rosja.

Od lat studenckich Leonow wykazuje duże zainteresowanie filozofią, kulturą i historią religii. Rzeźbiarz stworzył ponad 100 podobizn znanych mędrców, filozofów, uczonych oraz literatów. Artysta ma swój niepowtarzalny styl. Ulubionym materiałem rzeźbiarza stała się glina szamotowa, mająca szczególne właściwości, które pozwalają zmaterializować głębszy przekaz dzieła.

Wystawa Drogami ducha językiem rzeźbiarskim wyraża wiarę w człowieczeństwo, miłość do piękna i nadzieję na lepszą przyszłość dla całej ludzkości. Prace Leonowa niosą jaskrawie wyrażony ładunek dodatni, zbliżają do duchowo-moralnych ideałów, a także sprzyjają integracji narodów. Ekspozycja pozwala zrozumieć nasze miejsce na Ziemi, a także odkryć istotę braterstwa ponad podziałami – bez względu na odmienne wierzenia i poglądy.

Wystawa zorganizowana przy współpracy z ВСЕУКРАЇНСЬКА КУЛЬТУРНО-ОСВІТНЯ

АСОЦІАЦІЯ ГУМАННОЇ ПЕДАГОГІКИ oraz firmą Bawaria Zachód.


Wystawa prezentowana w salach Muzeum przy ul. Wodnej 3/5.

Wernisaż – piątek, 4 października 2019 r., godz. 18.00.


Źródło: Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu

Wybrane propozycje organizatora

Grudziądz / dzisiaj - 31.05.2020 Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi 100 lat polskiego lotnictwa wojskowego
Grudziądz / dzisiaj - 13.09.2020 Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi Domasław. Nekropolia arystokracji z wczesnej epoki żelaza (VIII - VI w. p.n.e.)
Grudziądz / dzisiaj (wydarzenie stałe) Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi Wystawa stała „Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu 1920-1939”