#Dziedzictwo     

Wystawa: 100 lat polskiego lotnictwa wojskowego

Data
wydarzenie stałe
Miejscowość
Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi - Grudziądz, Spichrzowa 17 / pokaż na mapie
Przepraszamy, niektóre wpisy na naszym portalu mogą być nieaktualne. Z uwagi na zagrożenie związane z ryzykiem zachorowania na COVID-19, w trosce o zdrowie uczestników, organizatorzy odwołują niektóre wydarzenia, zwłaszcza z udziałem osób z grupy ryzyka (osoby starsze i przewlekle chore). Prosimy o weryfikację informacji bezpośrednio u organizatorów.

Grudziądz miał ogromny wpływ na rozwój lotnictwa w Polsce. Na początku 1920 roku z tutejszego lotniska wystartował pierwszy polski samolot wojskowy. Z końcem 1920 roku powstała tu Wyższa Szkoła Pilotów. 5 listopada 1925 roku, na bazie jej infrastruktury utworzono Oficerską Szkołę Lotniczą, którą w 1927 r. przeniesiono do Dęblina. Jej miejsce zajęła nowo powstała Lotnicza Szkoła Strzelania i Bombardowania. W 1934 roku przygotowywała się tu polska reprezentacja do startu w Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych (Challengede Tourisme Internationale) w 1934 roku. Również w 1934 roku, z inicjatywy mjr. Bolesława Stachonia zorganizowano przy Szkole Koło Szybowcowe. Członkowie Koła przechodzili na terenie Szkoły lotnicze przeszkolenie praktyczne, następnie wykonywali loty na lotnisku w Księżych Górach. W 1946 roku Koło Szybowcowe przekształciło się w Aeroklub Grudziądzki.

Stuletnie tradycje lotnicze będą prezentowane na ekspozycji czasowej „100 lat polskiego lotnictwa wojskowego” w Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu.

Wystawa została przygotowana we współpracy z Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu, Fundacją Lotniczy Grudziądz oraz Aeroklubem Nadwiślańskim. Poszczególne etapy formowania nowego rodzaju siły zbrojnej Wojska Polskiego po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku aż po czasy współczesne prezentuje wystawa posterowa, uzupełniona o obiekty związane ze 100-leciem polskiego lotnictwa w Grudziądzu.


Źródło: Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu

Wybrane propozycje organizatora

Grudziądz / 15.08.2020 plenerWygrać Polskę, czyli "Cud nad Wisłą". Grudziądz w 1920 roku w dobie wojny o granice i niepodległość
Grudziądz / 12.09.2020 Błonia NadwiślańskieInscenizacja historyczna „Przyfrontowy szpital w czasie wojny polsko-bolszewickej”
Grudziądz / 12.09.2020 Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi koncert „Muzyczna podróż ku wolności. Wolność! Śpiewam i rozumiem!”
Grudziądz / 25.09.2020 Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi wykład „W obronie Ostrobramskiej, pod sztandar Orła i Pogoni!”
Grudziądz / 28.08.2020 - 14.09.2020 plenerwystawy plenerowej „Bitwa Warszawska - stulecie zwycięstwa. Grudziądz w dobie wojny polsko-bolszewickiej”