#Muzyka     

Wspomnienie Zygmunta Noskowskiego w rocznicę śmierci – RAFFA QUARTET

Data
wydarzenie archiwalnewstęp wolny
Miejscowość
Pałac Stary w Ostromecku - Ostromecko / pokaż na mapie

RAFFA QUARTET powstał w 2013 r. by połączyć doświadczenia młodych muzyków z różnych środowisk artystycznych, związanych z Toruniem i Bydgoszczą oraz stworzyć możliwości rozwoju na gruncie muzyki kameralnej. Muzycy skupieni są wokół Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej oraz bydgoskiej Orkiestry Opera Nova. Artyści w swoim repertuarze sięgają zarówno po dzieła klasyków gatunku jak i współczesne kompozycje, nieustannie poszukując ciekawych rozwiązań brzmieniowych. Tworzą zespół będący fuzją pasji z energią, które dają wysublimowaną jakość.

W 2016 r. artyści otrzymali Stypendium Artystyczne Prezydenta Miasta Bydgoszczy i zrealizowali „Projekt

21” w Górsku i Synagodze w Starym Fordonie. Brali udział m.in. w: Festiwalu „Rzeka muzyki” (2017), Festiwalu „Fontanna muzyki - koncerty przy fontannie Potop w Bydgoszczy” (2016, 2017), Cyklu Letnich Koncertów Muzyki Kameralne w Muzeum Diecezjalnym w Toruniu (2016, 2017), Europejskich Spotkaniach Artystycznych w Bydgoszczy (2013), Relokacjach organizowanych przez Fundację Nowa Sztuka Wetmusic, realizując projekt „W pół drogi” w Złejwsi Wielkiej (2013), Koncertach Muzyki Kameralnej w Selb i Hof w Niemczech (2013) oraz innych wydarzeniach muzycznych propagując piękno muzyki kameralnej.

Raffa Quartet tworzą: Filip Lipski (I skrzypce), Justyna Cieślak (II skrzypce), Cecylia Stanecka (wiolonczela) i Michał Rak (altówka). Podczas koncertu artystom towarzyszyć będzie pianistka Marta Berezowska.

Marta Berezowska urodziła się we Lwowie w polsko-ukraińskiej rodzinie muzyków. Ukończyła z wyróżnieniem jednocześnie Szkołę Baletową i Muzyczną we Lwowie. W wieku 14 lat została uhonorowana propozycją studiów na Wyższej Szkole Baletowej w Kijowie. W tym samym czasie rozwijając swoją pasje do muzyki, została laureatką wielu konkursów pianistycznych takich jak „Młode Talenty Lwowa” i „Młodzieżowego Konkursu Pianistycznego we Lwowie”. Występowała rownież w wielu salach koncertowych Ukrainy w tym w Filharmonii Lwowskiej. Po ukończeniu Wyższej Szkoły Baletowej współpracowała z wieloma teatrami w Rosji, na Ukrainie i w Polsce . Od 4 lat jest związana z Operą Nova w Bydgoszczy. W tym roku debiutowała w roli Julii w balecie "Romeo i Julia" w choreografii Paula Chalmera.


Źródło: Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Wybrane propozycje organizatora

Bydgoszcz / dzisiaj Kino ORZEŁFERIE FILMOWE - "Młody renifer Alex"
Bydgoszcz / dzisiaj Kino ORZEŁFERIE FILMOWE - "Śnieżna paczka"
Bydgoszcz / dzisiaj Kino ORZEŁ"Pan T." (2019), reż. Marcin Krzyształowicz
Bydgoszcz / dzisiaj Kino ORZEŁ"Tam gdzieś musi być niebo" (2019), reż. Elia Suleiman
Bydgoszcz / dzisiaj Kino ORZEŁ"Błąd systemu" (2019), reż. Nora Fingscheidt