#Muzyka     

WESELE FIGARA

Data
wydarzenie archiwalne
Miejscowość
Opera Nova - Bydgoszcz, ul. Marszałka Focha 5 / pokaż na mapie
Przepraszamy, niektóre wpisy na naszym portalu mogą być nieaktualne. Z uwagi na zagrożenie związane z ryzykiem zachorowania na COVID-19, w trosce o zdrowie uczestników, organizatorzy odwołują niektóre wydarzenia, zwłaszcza z udziałem osób z grupy ryzyka (osoby starsze i przewlekle chore). Prosimy o weryfikację informacji bezpośrednio u organizatorów.

sobota, 29 IV 2017 godz.19. Inauguracja XXIV BFO.Premiera Opery Nova w Bydgoszczy

niedziela, 30 IV 2017 godz.18. II premiera

 

 

Wolfgang Amadeusz Mozart ( 1756-1791)

WESELE FIGARA  ( Le Nozze de Figaro) 

opera buffa w czterech aktach, KV 492.

Libretto Lorenzo da Ponte według P.A.de Beaumarchais'ego "Figaro ou La Folle Journée"

Realizatorzy:

kierownictwo muzyczne Marcin Sompoliński

reżyseria Wojciech Adamczyk

scenografia Marcelina Początek-Kunikowska

kostiumy Maria Balcerek

choreografia Zofia Rudnicka

przygotowanie chóru Henryk Wierzchoń

asystent dyrygenta   Kamil Parcheta

Premiera: 29.04.2017 r. - inauguracja XXIV Bydgoskiego Festiwalu Operowego

 

Wesele Figara (Szalony dzień czyli wesele Figara, La Folle Journée ou le Mariage de Figaro) – pięcioaktowa sztuka Pierre'a Beaumarchais'ego (1784) , drugie z kolei, po "Cyruliku sewilskim", dzieło przedstawiające perypetie hrabiego Almavivy i jego służącego Figara,  które zainspirowało Mozarta do skomponowania opery pod tym samym tytułem.

"Operowy ideał" -  najlepsze możliwe libretto,mistrzowski scenariusz, wartka akcja, subtelność ludzkich portretów oddanych muzycznymi tematami.  Mozart przekształcił  schemat opery buffa w niedościgły wzór spektaklu  operowego.

"... W wykazie jego kompozycji Figaro znalazł się pod datą 29 kwietnia 1786. Trzy dni później odbyła się prapremiera(…). W Wiedniu został on w roku 1786 pokazany dziewięciokrotnie, po czym nie słyszano go tam do kwietnia 1789 roku(…).W pogodnym nastroju wyruszył Mozart razem z Constanze w drogę i 11 stycznia 1787 roku przybył do Pragi” .

(...) Z prawdziwą przyjemnością patrzyłem ,jak wszyscy ci ludzie z  tak szczerym zapałem pląsali przy muzyce z mojego Figara, przemienionej w same kontredanse i tańce niemieckie, bo tez o niczym innym się tu nie mówi, tylko  o Figarze; nie gra się, nie dmie, nie śpiewa i nie gwiżdże niczego innego, tylko  Figara. Nie chodzi się na inną operę prócz Figara,wiecznie Figara;wielki to zapewne honor dla mnie”.Mozart do Gottfieda von Jacquin

(…)„Kiedy 17 stycznia wszedł Mozart na widownię, by wysłuchać swego Figara, urządzono mu owację, jakiej nigdy przedtem nie przeżywał, a gdy 20-tego  sam nim dyrygował, brawom nie było końca (…)

Cytaty: Annette Kolb "Mozart" PIW 1990

Nie ma dziś na świecie poważnego teatru operowego, który nie miałby "Wesela Figara" w swym repertuarze. Arcydzieło Mozarta powraca po 38. latach do repertuaru bydgoskiej Opery  i po raz pierwszy wystawione zostanie na scenie  przy ul. Focha.

 

Plakat 24 Bydgoskiego Festiwalu Operowego.Autor Wiesław Rosocha


Źródło: Opera Nova