#Sztuki wizualne     

Wernisaż wystawy: Czarno-biały świat lat 60. w fotografii Ildefonsa Bańkowskiego

Data
wydarzenie archiwalnewstęp wolny
Miejscowość
Galeria Miejska BWA - Bydgoszcz, Gdańska 20 / pokaż na mapie

12 września 2017 roku w Galerii Miejskiej bwa będzie miał miejsce wernisaż monograficznej wystawy fotografa Ildefonsa Bańkowskiego (1926–1982). Wystawa będzie próbą pokazania działalności artystycznej Ildefonsa Bańkowskiego w okresie tzw., „czarno-białym”, który przypada na lata 60. Zdjęcia z tamtych lat mają charakter artystyczny, ale i użytkowy. Twórczość Ildefonsa Bańkowskiego została zamknięta w 10 cykli:

  1. Architektura osiedli
  2. Eksperymenty i konoida
  3. Archetony i tony
  4. Sylwetki i portrety
  5. Tematy marynistyczne
  6. Mikroświaty faktur
  7. Światłocienie nekropolii
  8. Oblicza Egiptu
  9. Fotografia a muzyka
  10. Metafory ładu

Archiwum jakie zostało przekazane do Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy liczy blisko 20.000 negatywów czarno-białych oraz 300 fotografii czarno-białych, wielkoformatowych.

Ildefons Bańkowski, 1967

Ildefons Bańkowski -  z wykształcenia architekt, nadzorował, a później dokumentował wiele prac budowlanych lat 60. i 70. w Bydgoszczy. Choć zapowiadał się na bardzo zdolnego projektanta (jest autorem 4 projektów nadproży i portali kamienic Drogi Królewskiej w powojennym Gdańsku), ostatecznie porzucił zawód by w pełni oddać się fotografowaniu. Architekturę jednakże, do końca fotografował w sposób szczególny.

Ildefons Bańkowski z Bydgoszczą związał się na 25 lat. Pochodził z Lwówka (województwo poznańskie). Utrwalenie na zdjęciu wielu, już nieistniejących, założeń architektonicznych w Bydgoszczy zawdzięczamy I. Bańkowskiemu. Był znanym w środowisku fotografem. W 1969r. Biblioteka Miejska w Bydgoszczy zamawia 80 fotografii obejmujących nowe realizacje budowlane.

Od 1965 roku członek Związku Artystów Fotografików. Jeden z propagatorów fotografii barwnej w środowisku bydgoskim, projektant okładek płyt winylowych, folderów reklamowych oraz fotografii reklamowej.

Eksperymentator. Na szczególną uwagę zasługują fotografie z cyklu Eksperymenty i konoida, stanowiące zapis obserwacji poruszającego się wahadła Foucaulta, fotografie w podczerwieni oraz prace odzwierciedlające wielkie zainteresowanie artysty łączenia grafiki i fotografii.

Uhonorowany tytułem artysty fotografika Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej (AFIAP). Brał udział w  wystawach krajowych i międzynarodowych (Berlin, Edynburg, Lozanna, Paryż, Bruksela).

Wielką pasja życiową Ildefonsa Bańkowskiego, obok fotografii była muzyka.  Obie miłości łączył w pracy nad projektowaniem okładek płyt winylowych. Wielokrotnie na zlecenie Polskich Nagrań. Wśród licznych wyróżnień uzyskał nagrodę ministra kultury i sztuki w roku 1966 i 1977 za cykle „Temat muzyczny w fotografii”.

Doczekał się kilkudziesięciu wystaw w kraju i poza granicami. Zdobył wiele prestiżowych nagród. Pozostawił ponad 300  fotografii czarno-białych i 20 tyś negatywów. A jednak od roku 1982, roku śmierci, nie pojawia się żadna wystawa. Ildefons Bańkowski staje się nieznany i zapomniany.

Ildefons Bańkowski_Burza piaskowa, 1964

OSOBY ZAANGAŻOWANE W PROJEKT:

Dr inż. arch. Barbara Bańkowska – pierwsza żona artysty, architekt, doktor urbanistyki. Ukończyła wydział architektury Politechniki Gdańskiej. Studiowała ponadto w Krakowie, Szczecinie i Warszawie. Specjalizuje się w strukturach przestrzennych o znaczeniu lokalnym i ponadlokalnym. Przechowała część spuścizny po mężu Ildefonsie, do której posiadała prawa. W trakcie małżeństwa mocno angażowała się w pracę artystyczną męża.

Prof. dr hab. Maciej Szymanowicz - historyk sztuki specjalizujący się w historii fotografii. Obecnie pracuje na stanowisku profesora nadzwyczajnego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wykłada również na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Od stycznia 2005 do lipca 2010 roku był kierownikiem Galerii Fotografii „pf” w Poznaniu. W latach 2005-2015 był członkiem rady programowej Biennale Fotografii w Poznaniu. Współpracował z wieloma instytucjami: Muzeum Narodowym w Warszawie przy organizacji wystawy Jana Bułhaka (2006), National Gallery of Art  w Waszyngtonie przy wystawie: Foto: Modernity in Central Europe, 1918-1945 (2007) oraz z The Museum of Modern Art w Nowym Jorku przy projekcie OBJECT: PHOTO. Modern Photographs. The Thomas Walther Collection 1909–1949 (2013-2014). Autor licznych publikacji m.in. książki pt. Zaburzona epoka. Polska fotografia artystyczna w latach 1945-1955 (2016).

Dr Mateusz Torzecki - (ur. 1986 w Poznaniu) – kulturoznawca, doktor nauk humanistycznych, absolwent warszawskiego Uniwersytetu SWPS. Muzykofil, kolekcjoner płyt. Jego zainteresowania badawcze obejmują problematykę muzyki popularnej, zagadnień związanych z ewolucją jej dystrybucji oraz z krytycznym i społecznym odbiorem sfery dźwiękowej. Autor książki: "Okładki płyt. Rzecz o wizualnym uniwersum albumów muzycznych".

Karolina Puchała-Rojek prezes Fundacji Archeologia Fotografii w Warszawie. To pierwsza tego typu instytucja w Polsce. Powstała w sierpniu 2008 w odpowiedzi na realną potrzebę ochrony i wydobycia na światło dzienne archiwów po czołowych polskich fotografach.

Marek Noniewicz - Absolwent studiów fotograficznych Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu i Ludowego Konserwatorium w Ostrawie. W latach 1997-2001 pracował w Katedrze Fotografii ASP w Poznaniu jako technolog. Zdobył doświadczenie kuratorskie prowadząc niezależną galerię fotografii Prusa 2/9 w Poznaniu, jako kurator współpracował również z Galerią Miejską Arsenał w Poznaniu, Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego i Galerią Miejską bwa w Bydgoszczy. Aktywnie uczestniczy w organizacji warsztatów i edukacyjnych projektów fotograficznych w Polsce.

Wojtek Woźniak - artysta fotografik, członek rzeczywisty Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF), muzyk, kompozytor i współzałożyciel zespołów Variété, w którym tworzył w latach 1983-2006, oraz free jazzowego zespołu The Cyclist, z którym działa nieprzerwanie od 2006 roku.

Agnieszka Gorzaniak – kurator wystawy

 

Godziny otwarcia
Pon. zamknięte
Wt.–pt. 10.00–18.00
Sob.–niedz. 11.30.–16.30


Źródło: Galeria Miejska BWA Bydgoszcz

Wybrane propozycje organizatora

Bydgoszcz / 22.05.2019 Galeria Miejska BWABydgoska Akademia Sztuki
Bydgoszcz / 12.06.2019 Galeria Miejska BWABydgoska Akademia Sztuki
Bydgoszcz / dzisiaj - 02.06.2019 Galeria Miejska BWAAleksandra Simińska. Arché. Malarstwo