#Muzyka     

Weber & Beethoven – Koncert z uczniami ZSM #2

Data
wydarzenie archiwalne
Miejscowość
CKK Jordanki - online / pokaż na mapie
Przepraszamy, niektóre wpisy na naszym portalu mogą być nieaktualne. Z uwagi na zagrożenie związane z ryzykiem zachorowania na COVID-19, w trosce o zdrowie uczestników, organizatorzy odwołują niektóre wydarzenia, zwłaszcza z udziałem osób z grupy ryzyka (osoby starsze i przewlekle chore). Prosimy o weryfikację informacji bezpośrednio u organizatorów.

Zapraszamy na koncert w formule online,  który będzie transmitowany 24 kwietnia o godz. 18:00 na naszym kanale Youtube.


Koncert bedzie dostępny na naszym kanale do 8 maja 2021 r.   Szanowni Państwo! Jeśli chcielibyście Państwo wesprzeć naszą działalność w tym trudnym czasie, zachęcamy do wpłaty darowizny w dowolnej kwocie. Wpłacane darowizny w całości przeznaczane są na działalność statutową Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. Kliknij tutaj aby przekazać darowiznę.

 

Wystąpią:

Jan Grochala – klarnet
naucz.: Wojciech Kochanowski
C. M. Weber – I Koncert f-moll na klarnet op. 73, cz. I

Miłosz Rządkiewicz – fortepian
naucz.: prof. Waldemar Wojtal
L. van Beethoven – Koncert fortepianowy c-moll op. 37, cz. I

Marcelina Nirska – skrzypce
Alexandra Rosol – wiolonczela
Dennis Orkiszewski – fortepian
naucz.: Santa Stivrina
L. van Beethoven – Koncert potrójny C-dur op. 56 cz. I

Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Marek Wroniszewski - dyrygent

 

Jan Grochala urodził się w 2002 roku,  pochodzi z Gorzowa Wielkopolskiego. Edukację muzyczną rozpoczął jako 14-latek w Szkole Muzycznej II st. w Toruniu. Obecnie jest uczniem V klasy klarnetu Szkoły Muzycznej II stopnia prowadzonej przez Pana Wojciecha Kochanowskiego oraz kształci się w X Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu. Jego pasja muzyczna obok klarnetu obejmuje zagadnienia z kręgu teorii muzyki oraz kompozycji. Jan jest laureatem konkursów kompozytorskich, uczestniczył w konkursach ogólnomuzycznych, m.in. w Ogólnopolskim Konkursie Harmonicznym w Łodzi (2021).

 

Miłosz Rządkiewicz  jest uczniem VI klasy Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. w Toruniu, w klasie fortepianu profesora Waldemara Wojtala. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 7 lat w klasie Pani Iwony Kuczyńskiej, a następnie kontynuował ją u Pana Michała Czaposkiego. Miłosz jest laureatem międzynarodowych oraz ogólnopolskich konkursów pianistycznych, zdobył m. in.: I miejsce w International Piano Competition “Citta di Arona” (2021), jest dwukrotnym Laureatem XXVIII i XXV Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego na Mazowszu (2020 i 2017), zdobył I miejsce w International Music Competition Vienna “Grand Prize Virtuoso” (2019), Prix special Or na Paris Music Competition (2019), I miejsce w IV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Żywcu (2019), I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Turznie (2017), II miejsce w XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym “Muzyka bez limitów” w Druskiennikach (2017), Wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym “Fenomeny Muzyczne” (2021). Miłosz reprezentuje szkołę podczas licznych koncertów i wydarzeń artystycznych. Występował, m. in. w Musikverein w Wiedniu, w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, w Warszawskim Towarzystwie Muzycznym, Ośrodku Chopinowskim w Szafarnii, w Dworku Prezydenta RP w Ciechocinku, w sali koncertowej CKK Jordanki, na Litwie, w Austrii i w Szwajcarii. Jako solista grał z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną (trzykrotnie), Lwowską Orkiestrą Kameralną “Akademia” oraz z orkiestrą XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego “Muzyka bez limitów” w Druskiennikach. Miłosz doskonali swoje umiejętności gry na fortepianie podczas licznych kursów pianistycznych prowadzonych przez wybitnych profesorów, m. in.: prof. Janusza Olejniczaka, Akiko Ebi, prof. Andrzeja Jasińskiego, prof. Katarzynę Popową-Zydroń, Martina Lysholma Jepsena, Aleksandrę Zvirblyte. Za osiągnięcia artystyczne oraz naukowe otrzymał Stypendium Miasta Torunia w dziedzinie Kultury (2020, 2017) i Stypendium “Maestro” Prezydenta Miasta Torunia (2020/2021). 

 

Marcelina Teresa Nirska naukę w Zespole Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego rozpoczęła w 2011 roku. Obecnie jest uczennicą IV klasy OSM II stopnia w klasie skrzypiec Pani Natalii Yaroshenko. Marcelina ma na swoim koncie sukcesy skrzypcowe i ogólnomuzyczne. Trzykrotnie wzięła udział w Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym w Toruniu, w którym zdobyła III i IV miejsca. Otrzymała tytuł laureata w V Ogólnopolskim Konkursie dla skrzypków, altowiolistów, wiolonczelistów i kontrabasistów (2020). Została wyróżniona w Makroregionalnym Konkursie z Kształcenia Słuchu w Olsztynie (2020). Z dużym zaangażowaniem uczestniczy w pracach zespołów kameralnych i orkiestrowych w kraju i zagranicą. W ostatnich latach dwukrotnie została przyjęta do Edynburskiej Orkiestry Młodzieżowej, z którą koncertowała w Szkocji podczas słynnego festiwalu "Fringe". W listopadzie 2019 roku występowała w Szwajcarii wraz z kwartetem fortepianowym oraz z kwintetem smyczkowym. Koncerty odbywały się w Bernie, Zurychu i w Leysin. Marcelina jako kameralistka bardzo aktywnie uczestniczy w życiu artystycznym szkoły, koncertach kompozytorskich, charytatywnych i okolicznościowych. Za osiągnięcia naukowe i artystyczne Marcelina dwukrotnie otrzymała Stypendium Prezydenta Miasta Torunia oraz Stypendium Toruński Maestro w 2019/2020. W 2019 r. została wyróżniona Stypendium Miasta Torunia w Dziedzinie Kultury. Jest również laureatką stypendium Sławka Uniatowskiego. Marcelina uczestniczy w wielu kursach mistrzowskich m.in. w Zimowej Akademii Muzyki. Z Toruńską Orkiestrą Smyczkową w charakterze solistki Marcelina wystąpi po raz trzeci.

 

Alexandra Natalie Rosol jest uczennicą V klasy Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w Toruniu. Kształci się pod kierunkiem Pani Doroty Bojarczuk. Jest laureatką wielu konkursów ogólnopolskich oraz międzynarodowych. Do jej szczególnych osiągnięć należą m.in. 3 miejsce w Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Jana Vychytila w Pradze (2020), 3 miejsce w Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Smyczkowych w Elblągu (2019), 2 miejsce w Ogólnopolskich Spotkaniach Młodych Wiolonczelistów w Ełku (2018) oraz 2 miejsce w Ogólnopolskich Przesłuchaniach Uczniów Szkół Muzycznych CEA (2015). Muzyka, a szczególnie gra na wiolonczeli jest ogromną pasją Alexandry. Swoje zainteresowania rozwija regularnie uczestnicząc w kursach mistrzowskich na których  doskonali swe umiejętności u światowej sławy polskich i zagranicznych wiolonczelistów: Tomasza Strahla, Marcina Zdunika, Andrzeja Bauera, Jacoba Showa, Adama Krzeszowca, Rafała Kwiatkowskiego, Macieja Kułakowskiego, Kazimierza Michalika, Bartosza Koziaka oraz Magdaleny Bojanowicz-Koziak. Alexandra ukończyła program mistrzowskiej edukacji artystycznej ,,Lusławicka Orkiestra Talentów’’ w Europejskim Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego (2015-2016). Jest stypendystką Marszałka Województwa Podlaskiego w latach 2016 i 2020. W lutym bieżącego roku w duecie z Dominikiem Gawarkiewiczem wystąpiła wz Cappellą Bydgostiensis w koncercie szczególnie uzdolnionych uczniów szkół muzycznych naszego regionu. Z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną w tym roku szkolnym występuje po raz drugi.

 

Dennis Cornelius Orkiszewski naukę w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I st. rozpoczął w wieku 7 lat w klasie fortepianu Pani Jolanty Czerniawskiej. Ukończył ją z wyróżnieniem a obecnie jest uczniem IV klasy Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II. Umiejętności pianistyczne kształci pod kierunkiem prof. Waldemara Wojtala. Dennis jest laureatem i finalistą wielu ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursów pianistycznych w kraju i za granicą. Do jego najważniejszych osiągnięć należą m.in.: I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „XIV Sonatina and Sonata International Youth Piano Competition” w Corpus Christi, Teksas, Stany Zjednoczone, I miejsce oraz Nagroda Specjalna w II Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Turznie, I miejsce oraz Nagroda Specjalna w III Konkursie Pianistycznym dla Dzieci I Młodzieży pod honorowym patronatem Rafała Blechacza w Nakle nad Notecią, I miejsce w III Ogólnopolskim Konkursie Duetów Fortepianowych "Grajmy Razem" w Zamościu, II miejsce w II Ogólnopolskim Konkursie Młodych Indywidualności Muzycznych im. Tadeusza Paciorkiewicza w Sierpcu, II miejsce w IX Włocławskich Spotkaniach Klas Fortepianu, III miejsce w VI Chopinowskim Festiwalu Pianistycznym w Krakowie. Jest finalistą Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego „Merci, Maestro!” w Brukseli, w Belgii oraz finalistą Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego "Feurich Competition Wien" w Wiedniu, w Austrii. W wieku 14 lat wystąpił w słynnej Carnegie Hall w Nowym Jorku. Znalazł się wśród dziesiątki młodych pianistów z całego świata, zakwalifikowanych do udziału w „Allianz Junior Music Camp” oraz koncertu finałowego „Masterclass” ze światowej sławy pianistą Lang Langiem w Teatrze Polskim, w Warszawie. Uzyskał tytuł „International Music Ambassador” nowojorskiej „Lang Lang International Music Foundation”. Wystąpił na II Międzynarodowym Koncercie Młodych Pianistów „Stage4Kids” w Hamburgu oraz koncertach w Sondershausen, w Niemczech, koncertach w Genewie, Zurychu, Bernie i Leysin w Szwajcarii, Koncercie Chopinowskim „Chopin Music Concert for Rotary”, podczas EEMA 2017 w Warszawie, koncertach w  Żelazowej Woli oraz Ośrodku Chopinowskim w Szafarni. Został zaproszony do udziału w Międzynarodowym Koncercie Pianistycznym w Biltmore Castle w Asheville, w Stanach Zjednoczonych, który planowany jest na jesień 2021 roku. Dennis jest trzykrotnym uczestnikiem Mistrzowskich Rotariańskich Kursów Letnich w Thüringer Landesmusikakademie Sondershausen w Niemczech, uczestnikiem Międzynarodowych Warsztatów Mistrzowskich w Conservatoire Populaire de Musique, Danse et Théâtre w Genewie, w Szwajcarii,  Warsztatów Pianistycznych w Leysin American School w Szwajcarii oraz Międzynarodowych Warsztatów Mistrzowskich w Szafarni. Swoje umiejętności doskonalił pod okiem wielu wybitnych pedagogów i pianistów, m.in.: prof. Katarzyny Popowej- Zydroń, prof. Ewy Pobłockiej, prof. Andrzeja Tatarskiego, prof. Marii Murawskiej, prof. Bogumiła Nowickiego,  prof. Wolframa Schmitt- Leonardy, prof. Christiana Wilm- Müllera, prof. Vladimira Kharina, Aleksandra Dębicza. Za osiągnięcia artystyczne oraz naukowe Dennis otrzymał Stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury, Stypendium Marszałka Województwa Kujawsko- Pomorskiego „Prymus Pomorza i Kujaw” oraz dwukrotnie Stypendium Prezydenta Miasta Torunia. Mecenas Główny   Mecenas Strategiczny Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej 
   Mecenas Kultury - Główny Sponsor


Źródło: Toruńska Orkiestra Symfoniczna

Wybrane propozycje organizatora

online / dzisiaj CKK JordankiKoncert z okazji 100. rocznicy śmierci C. Saint-Saënsa
online / 15.05.2021 CKK JordankiKoncert z okazji 100. rocznicy śmierci C. Saint-Saënsa
online / 22.05.2021 CKK JordankiKoncert z okazji 100. rocznicy śmierci C. Saint-Saënsa
Toruń / 23.05.2021 CKK Jordanki, scena plenerowaCZAS DLA NAS | Koncert (nie tylko) dla mamy
online / 26.05.2021 CKK JordankiKoncert z okazji 100. rocznicy śmierci C. Saint-Saënsa