#Literatura     

Toruński Festiwal Książki – Andrzej Franaszek

Data
wydarzenie archiwalnewstęp wolny
Miejscowość
Dwór Artusa - Toruń, Rynek Staromiejski 6 / pokaż na mapie

Tegoroczny gość Toruńskiego Festiwalu Książki o literaturze zapewne może mówić godzinami. Andrzej Franaszek jest cenionym krytykiem literackim, dziennikarzem radiowym i telewizyjnym oraz pisarzem.

Od lat promuje „dobrą książkę” w programach TVP Kultura, takich jak Czytelnia, Czytanie to Awantura czy Sztuka czytania oraz w programach Polskiego Radia. Dzięki programom tym poznajemy najlepsze pozycje książkowe oraz premiery literackie. Franaszek jest laureatem licznych nagród (Fundacji im. Kościelskich oraz Nagrody Nike) jak również sekretarzem Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta.

Czytelnikom szerzej znany jest przede wszystkim jako autor biografii Czesława Miłosza (Miłosz. Biografia) i Zbigniewa Herberta (Ciemne źródło. O twórczości Zbigniewa Herberta; Poeci czytają Herberta; Herbert).

W czasie spotkania na Toruńskim Festiwalu Książki opowie o swojej nowej książce Herbert (dwa tomy), która ukazała się w 2018 roku. Będzie to też wyjątkowa okazja posłuchać autora biografii dwóch niezwykle cenionych i wyjątkowych poetów XX w. – Czesława Miłosza i Zbigniewa Herberta, których za życia łączyły złożone relacje.

 

Myślę, że konfliktu, który w 1968 roku wybuchł między Herbertem a Miłoszem, nie można sprowadzać do choroby. Pewnie złożyło się wiele czynników, na pewno poczucie frustracji Herberta w stosunku do Miłosza, starszego poety, którego uważał za mistrza, ale też chciał się przeciwko niemu zbuntować. Ważna była też różnica poglądów politycznych, rozumienia patriotyzmu, poczucia tego, co można krytykować, a czego nie.

Andrzej Franaszek, culture.pl

Artykuł Toruński Festiwal Książki – Andrzej Franaszek pochodzi z serwisu Dwór Artusa Toruń.


Źródło: Dwór Artusa

Wybrane propozycje organizatora

Toruń / 14.12.2018 Dwór ArtusaDni Ciechowskiego: Ciechowski na kwintet – Kwartet Infinito ft. Daniel Pradella
Toruń / 15.12.2018 Dwór ArtusaDni Grzegorza Ciechowskiego – „Obcy astronom” w Toruniu – spotkanie i premiera książki
Toruń / 15.12.2018 Dwór ArtusaDni Ciechowskiego – 16. Toruńska Giełda Winylowa
Toruń / 17.12.2018 Dwór ArtusaFilmowe poniedziałki
Toruń / 17.12.2018 Dwór ArtusaFilmowe poniedziałki