#Literatura     

Toruński Festiwal Książki – Adrian Aleksandrowicz

Data
wydarzenie archiwalnewstęp wolny
Miejscowość
Klubokawiarnia PERS - Toruń / pokaż na mapie

Książka Adriana Aleksandrowicza „#Rak”, to 21 wywiadów z osobami związanymi z Akademią Walki z Rakiem Fundacji „Światło” w Toruniu. Głównymi bohaterami są podopieczni AWzR, którzy opowiadają o swoim życiu z chorobą, planach, marzeniach, lękach. Są wśród nich kobiety, które w historię swojej choroby mają wpisane macierzyństwo- i to naturalne i adopcyjne; kobiety, które zdecydowały się w trakcie leczenia na wejście w związek małżeński; te będące w trakcie kolejnej wznowy choroby, ale i kobiety cieszące się z remisji. Wśród osób rozmawiających z Autorem jest młody mężczyzna, który zmagał się z rakiem jądra, osoby wspierające chorych oraz te, których bliscy odeszli.

Adrian Aleksandrowicz do swojej książki włączył również wywiady z osobami, które pomagają pacjentom w radzeniu sobie z chorobą nowotworową. W książce znajdziecie Państwo wywiad z psychoonkolożką, wolontariuszką AWzR, kosmetolożką, aktorką Anną Magalską – prowadzącą terapię dramą czy z Grzegorzem Walczakiem, liderem zespołu „Czaqu”, który grał z podopiecznymi AWzR w spektaklach teatralnych.

Wszystkie narracje, niezależnie czy rak dotyczyły rozmówców bezpośrednio czy pośrednio, pokazują w jaki sposób wpisał się on w ich życie, jak je zmienił i w jakim stopniu sprowokował do poszukiwania nowej tożsamości, nowego „Ja”.

Adrian Aleksandrowicz
 

Pacjenci-bohaterowie książki nie byli wyselekcjonowani w szczególny sposób. Wszyscy są podopiecznymi dr Małgorzaty Rębiałkowskiej-Stankiewicz, psychoonkolożki AWzR w Toruniu. Wywiadu udzielili Ci, którzy wyrazili na to zgodę. Dowodzi to, że każdy człowiek z zmagający się z rakiem ma swoją historię, która na swój sposób jest niepowtarzalna. „Zwykły” człowiek z chorobą onkologiczną to niezwykły bohater codziennego życia.

Należy pokreślić, że gdyby nie takt, uwaga, empatia Autora książki, to nie byłaby ona tak prawdziwa i nie wniosłaby tylu wątków osobistych, o których mówią bohaterowie „#Rak”.

Artykuł Toruński Festiwal Książki – Adrian Aleksandrowicz pochodzi z serwisu Dwór Artusa Toruń.


Źródło: Dwór Artusa

Wybrane propozycje organizatora

Toruń / dzisiaj Dwór ArtusaMate.O/TU – koncert
Toruń / 24.04.2019 Dwór ArtusaInauguracja Festiwalu Nauki i Sztuki. Języki muzyki filmowej – koncert
Toruń / 25.04.2019 Dwór ArtusaFestiwal Nauki i Sztuki – Sztuka w Artusie – Kody Leonarda da Vinci
Toruń / 29.04.2019 Dwór ArtusaFilmowe poniedziałki
Toruń / 29.04.2019 Dwór ArtusaFilmowe poniedziałki