#Dziedzictwo     #Sztuki wizualne     

„Ten piękny czas – kolędowanie” – wykład Krystyny Pawłowskiej

Data
wydarzenie archiwalnewstęp wolny
Miejscowość
KPCK - Bydgoszcz, pl. Kościeleckich 6 / pokaż na mapie

Czas świąt Bożego Narodzenia i karnawału to mimo zimowej aury najbardziej radosny czas w ludowej obrzędowości. Kawalerowie ukryci za przebraniami i maskami śpiewali kolędy, hałasowali, żartowali, popisywali się, trzaskali z batów „na urodzaj”, czasem odgrywali „herody”. 20 stycznia 2020, o godz. 18.00 zapraszamy na wykład, który jest uzupełnieniem wystawy prezentowanej w Salonie Hoffman KPCK "Ten piękny czas - kolędowanie". Krystyna Pawłowska opowie o zwyczajach, które pomimo iż w większości regionów pozostały już tylko wspomnieniem, na Kujawach są nadal kultywowane. Wstęp wolny.

Krystyna Pawłowska jest etnografką, absolwentką Uniwersytetu Łódzkiego, wieloletnią kustoszką Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. W sztuce ludowej najbardziej interesuje ją niematerialne dziedzictwo, kultura duchowa lokalnych społeczności, której poświęciła wiele lat terenowych badań. Jest autorką wielu wystaw, publikacji naukowych i popularyzatorskich, animatorką kultury ludowej w regionie. Od 30 lat inscenizuje i współtworzy Korowody Grup Zapustnych z Kujaw maszerujące co roku ulicami Włocławka. Opowie Państwu o zwyczajach kolędniczych i zapustnych, a zapewniamy, wie o nich wszystko.

Na zdjęciu grupa zapustna z Kruszyna z włocławskimi muzealnikami 2014 r., fot. M. Kwiatkowski


Źródło: Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Wybrane propozycje organizatora

Bydgoszcz / dzisiaj KPCKJazz u Hoffmana: „TRIO XIII – Gorzycki, Górczyński, Królikowski” (muzyka współczesna/improwizowana)
Bydgoszcz / 29.02.2020 KPCKOd Teatru Polskiego do Pałacu Młodzieży, czyli spacer po bydgoskiej architekturze PRL-u
Bydgoszcz / 05.03.2020 KPCKFinał XVII edycji Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Regionalnej
Bydgoszcz / 05.03.2020 KPCKHej maluszku nadstaw uszka!
Bydgoszcz / 06.03.2020 KPCKSpektakl „Przepis na miłość”