#Dziedzictwo     

Tempus fugit… Perły ostatnich lat. Wystawa jubileuszowa z okazji 135-lecia Muzeum w Grudziądzu

Data
wydarzenie archiwalne
Miejscowość
Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi - Grudziądz, Wodna 3 / pokaż na mapie
Przepraszamy, niektóre wpisy na naszym portalu mogą być nieaktualne. Z uwagi na zagrożenie związane z ryzykiem zachorowania na COVID-19, w trosce o zdrowie uczestników, organizatorzy odwołują niektóre wydarzenia, zwłaszcza z udziałem osób z grupy ryzyka (osoby starsze i przewlekle chore). Prosimy o weryfikację informacji bezpośrednio u organizatorów.

Ekspozycja jest poświęcona najbardziej wartościowym i interesującym eksponatom, które w drodze darów, przekazów lub zakupów zostały włączone do inwentarzy muzealnych na przestrzeni ostatnich 15 lat. Wystawa ściśle łączy się z przypadającą w tym roku 135. rocznicą powstania Muzeum w Grudziądzu i zapoczątkowaniem kolekcji.

Lata 2004-2019 to okres, kiedy zbiory grudziądzkiej instytucji kultury wzbogaciły się o niezwykle cenne eksponaty, z których niektóre, wprost oceniane są jako najbardziej znaczące w całej historii Muzeum. Do takich można z pewnością zaliczyć podarowaną w 2013 roku kolekcję Aleksandra Wyrwińskiego, składającą się z kilkuset militariów, wzbogaconych powiązanymi tematycznie zabytkami falerystycznymi i malarstwem z XVII-XX w.

W latach 2017-2019 do grudziądzkiego Muzeum przekazano zbiory lokalnego kolekcjonera Zbigniewa Zawadzkiego. Znacząca większość z 4 288 pozycji inwentarzowych wzbogaciła zbiory Działu Historii. Wśród nich czołowe miejsce zajęło niespełna 3 tys. pocztówek z okresu pruskiego i międzywojnia, ukazujących dawny Grudziądz.

Dział Archeologii w minionym piętnastoleciu prowadził systematyczne badania wykopaliskowe i ratownicze na terenie Grudziądza i powiatu grudziądzkiego. Pozyskane w ich ramach obiekty stanowiły podstawowe źródło powiększania zbiorów; nieliczne artefakty pochodzą z przypadkowych odkryć. Zabytki te reprezentują wszystkie epoki i okresy, a także wiele kultur archeologicznych.

W ciągu ostatnich 15 lat znacząco poszerzyła się kolekcja Działu Sztuki. Do zbiorów włączono 856 pozycji inwentarzowych, a wśród nich największą część stanowią obiekty z zakresu malarstwa oraz grafiki. Najobszerniejsze zespoły to szkice i obrazy urodzonego w Grudziądzu artysty – Sigmunda Lipinsky’ego oraz dwa cykle akwarel Zbigniewa Szczepanka: Zamki Pomorza, Warmii i Mazur i zestaw przedstawiający ulice i zaułki Grudziądza. Systematycznie rozwijana jest Galeria Współczesnego Malarstwa Pomorskiego. Ciekawy zbiór stanowią pozyskane grudziądzana, w tym obrazy i akwarele Gustawa Breuninga czy Wilhelma Burzy.

W ostatnim okresie funkcjonowania Muzeum o nowe eksponaty wzbogaciły się zbioru Działu Etnografii. Są to m.in. grafiki dewocyjne wykonane w technice chromolitografii. Zabytki te znacznie poszerzają naszą wiedzę o religijności typu ludowego mieszkańców Ziemi Chełmińskiej. Jednymi z najbardziej unikatowych eksponatów w kolekcji etnograficznej pozyskanych niedawno przez grudziądzkie Muzeum są przedwojenne narzędzia służące do produkcji butów, pochodzące z jednego z miejskich zakładów szewskich.

Kolekcja Gabinetu Numizmatycznego została w latach 2004-2019 powiększona o ponad 2 tys. eksponatów. Do najcenniejszych zabytków w tej grupie należą polskie współczesne monety okolicznościowe różnych rodzajów, pochodzące z corocznych przekazów Narodowego Banku Polskiego. Dzięki liczącej blisko 400 eksponatów grupie historycznych banknotów wchodzących w skład spuścizny po Z. Zawadzkim, w minionym okresie niemal podwojono dotychczasowe zbiory pieniądza papierowego.

Charakteryzująca się interdyscyplinarnym charakterem wystawa „Tempus fugit... Perły ostatnich lat…” łączy najbardziej godne uwagi zabytki pochodzące ze wszystkich muzealnych działów merytorycznych, tj. Historii, Sztuki, Archeologii, Etnografii i Gabinetu Numizmatycznego, tworzących wspólnie jedną kolekcję grudziądzkiego Muzeum.


Wernisaż: 26 września 2019 r., godz. 11.00, Gmach Główny MuzeumŹródło: Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu

Wybrane propozycje organizatora

Grudziądz / dzisiaj - 31.05.2020 Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi 100 lat polskiego lotnictwa wojskowego
Grudziądz / dzisiaj - 13.09.2020 Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi Domasław. Nekropolia arystokracji z wczesnej epoki żelaza (VIII - VI w. p.n.e.)
Grudziądz / dzisiaj (wydarzenie stałe) Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi Wystawa stała „Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu 1920-1939”