#Dziedzictwo     

Jak to Szwed pod Bydgoszczą wojował V – najazd szwedzki na Ostromecko

Data
wydarzenie archiwalne
Miejscowość
ZPP w Ostromecku - Ostromecko / pokaż na mapie

Niewątpliwie jednym z ważniejszych wydarzeń lata będzie V jubileuszowa edycja rekonstrukcji historycznej, pn. „Jak to Szwed pod Bydgoszczą wojował", kiedy to odtwarzamy czasy najazdu szwedzkiego na Ostromecko, XVII w. W ramach tego epickiego widowiska historycznego, oporem staną szwedzkim rajtarom szlachcice z grupy rekonstruktorów Sarmackie Dziedzictwo.

- Impreza w Ostromecku jest w tej chwili największą imprezą XVII-wieczną w Polsce. Ilość rekonstruktorów i piękno Zespołu Pałacowo Parkowego musi przyciągać tysiące widzów i tak się dzieje – mówi Krzysztof Kozłowski h. Jastrzębiec, stojący na czele Stowarzyszenia Sarmackie Dziedzictwo.

Bitwa przypomni wydarzenia z czasów, gdy Szwedzi zajęli dwór Dorpowskich w Ostromecku (dzisiejszy Pałac Stary, tzw. Pałac Mostowskich). Drugim epizodem historycznym z czasów potopu będą potyczki, które miały miejsce między wojskami Czarneckiego a Szwedami broniącymi się w widłach Wisły i Brdy. Wodą i okopami od wojsk polskich oddzieleni, w ciężkiej bitwie zostali tam zdławieni. W trakcie imprezy przewidziany jest turniej szabli bojowej oraz turniej łuczniczy. Czas umilać będą zespoły muzyczne i taneczne. Zrekonstruowane zostanie obozowisko wojskowe z epoki. Planowane są turnieje: szablowy, łuczniczy oraz wioska zawodów dawnych z dużą ilością zabaw i warsztatów dla dzieci. Odbędą się pokazy fireshow.

- V edycja będzie jeszcze barwniejsza i atrakcyjniejsza dla odbiorców.

- Tak zamierzamy. W tym roku uzyskaliśmy środki odpowiednie na realizację tak olbrzymiego przedsięwzięcia, m.in. wsparł nas Urząd Miasta Bydgoszczy. Będzie barwniej i więcej różnorodnych atrakcji. Zapraszamy około dwustu rekonstruktorów. Zamiast czterech, będzie kilkanaście koni, zobaczymy husarię i pokazy łucznictwa konnego. Mamy też środki na pirotechnikę z prawdziwego zdarzenia podczas bitew.

Z pewnością niezapomnianym wydarzeniem będzie plenerowy koncert zespołu Percival, projekt MUZYKA SŁOWIAN I WIKINGÓW, w sobotę wieczorem, 12 sierpnia br. ok. godz. 21.00. [„Kurier Ostromecku” nr 10, rozmowa z Krzysztofem Kozłowskim]


Źródło: Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Wybrane propozycje organizatora

Bydgoszcz / dzisiaj Galeria Wspólna"Mam z głowy" – wystawa malarstwa Zbigniewa Jastrowskiego
Bydgoszcz / dzisiaj Kino OrzełFerie z Kinem Orzeł: "Coco", reż. Lee Unkrich, Adrian Molina (2017)
Bydgoszcz / dzisiaj Kino OrzełFerie z Kinem Orzeł: "Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi" [dubbing]
Bydgoszcz / dzisiaj foyer MCK"Grafika warsztatowa. Wydział Sztuk Pięknych w Toruniu" – wernisaż
Bydgoszcz / dzisiaj Strych WiMBP (Stary Rynek)ANIMOCJE zapraszają: 100 lat Animacji Argentyńskiej