#Dziedzictwo     

Jak to Szwed pod Bydgoszczą wojował V – najazd szwedzki na Ostromecko

Data
wydarzenie archiwalne
Miejscowość
ZPP w Ostromecku - Ostromecko / pokaż na mapie

Niewątpliwie jednym z ważniejszych wydarzeń lata będzie V jubileuszowa edycja rekonstrukcji historycznej, pn. „Jak to Szwed pod Bydgoszczą wojował", kiedy to odtwarzamy czasy najazdu szwedzkiego na Ostromecko, XVII w. W ramach tego epickiego widowiska historycznego, oporem staną szwedzkim rajtarom szlachcice z grupy rekonstruktorów Sarmackie Dziedzictwo.

- Impreza w Ostromecku jest w tej chwili największą imprezą XVII-wieczną w Polsce. Ilość rekonstruktorów i piękno Zespołu Pałacowo Parkowego musi przyciągać tysiące widzów i tak się dzieje – mówi Krzysztof Kozłowski h. Jastrzębiec, stojący na czele Stowarzyszenia Sarmackie Dziedzictwo.

Bitwa przypomni wydarzenia z czasów, gdy Szwedzi zajęli dwór Dorpowskich w Ostromecku (dzisiejszy Pałac Stary, tzw. Pałac Mostowskich). Drugim epizodem historycznym z czasów potopu będą potyczki, które miały miejsce między wojskami Czarneckiego a Szwedami broniącymi się w widłach Wisły i Brdy. Wodą i okopami od wojsk polskich oddzieleni, w ciężkiej bitwie zostali tam zdławieni. W trakcie imprezy przewidziany jest turniej szabli bojowej oraz turniej łuczniczy. Czas umilać będą zespoły muzyczne i taneczne. Zrekonstruowane zostanie obozowisko wojskowe z epoki. Planowane są turnieje: szablowy, łuczniczy oraz wioska zawodów dawnych z dużą ilością zabaw i warsztatów dla dzieci. Odbędą się pokazy fireshow.

- V edycja będzie jeszcze barwniejsza i atrakcyjniejsza dla odbiorców.

- Tak zamierzamy. W tym roku uzyskaliśmy środki odpowiednie na realizację tak olbrzymiego przedsięwzięcia, m.in. wsparł nas Urząd Miasta Bydgoszczy. Będzie barwniej i więcej różnorodnych atrakcji. Zapraszamy około dwustu rekonstruktorów. Zamiast czterech, będzie kilkanaście koni, zobaczymy husarię i pokazy łucznictwa konnego. Mamy też środki na pirotechnikę z prawdziwego zdarzenia podczas bitew.

Z pewnością niezapomnianym wydarzeniem będzie plenerowy koncert zespołu Percival, projekt MUZYKA SŁOWIAN I WIKINGÓW, w sobotę wieczorem, 12 sierpnia br. ok. godz. 21.00. [„Kurier Ostromecku” nr 10, rozmowa z Krzysztofem Kozłowskim]


Źródło: Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Wybrane propozycje organizatora

Bydgoszcz / dzisiaj Barka LemaraSter na Bydgoszcz! Kierunek Barka! Poranek rodzinny: wydanie szyperskie
Bydgoszcz / dzisiaj Kino Orzeł"Książę i dybuk", reż. Elwira Niewiera i Piotr Rosołowski (2017)
Ostromecko / dzisiaj Pałac Nowy w OstromeckuMałgorzata Gaca & Daniel Kamiński – koncert
Bydgoszcz / dzisiaj Kino Orzeł"Zimna wojna", reż. Paweł Pawlikowski (2018)
Bydgoszcz / 25.06.2018 Galeria Wspólna"K-dron. Przeoczony kształt" - wystawa Janusza Kapusty