#Dziedzictwo     

Spacery tematyczne

Data
wydarzenie archiwalne
Miejscowość
CSW - Toruń, Wały gen. Sikorskiego 13 / pokaż na mapie
Przepraszamy, niektóre wpisy na naszym portalu mogą być nieaktualne. Z uwagi na zagrożenie związane z ryzykiem zachorowania na COVID-19, w trosce o zdrowie uczestników, organizatorzy odwołują niektóre wydarzenia, zwłaszcza z udziałem osób z grupy ryzyka (osoby starsze i przewlekle chore). Prosimy o weryfikację informacji bezpośrednio u organizatorów.

 

/ SPACERY TEMATYCZNE:
Wstęp wolny!
Zapisy: biblioteka@csw.torun.pl

Kiedy: 7.09. (sobota), godz. 9.15
Walka i okupacja w Toruniu

W ramach cyklu „Spacer z kulturą. Gawędy o sztuce i historii Torunia” zapraszamy na kolejny spacer szlakiem okupacyjnego Torunia. Dokładnie 80 lat temu 7 września 1939 roku, po siedmiu dniach bombardowań hitlerowcy zajęli miasto. Spacer szlakiem miejsc walki i budynków, które mieściły ważne, choć często traumatyczne dla Polaków instytucje.
Prowadzenie: Marcin Orłowski
Dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Torunia w ramach realizacji zadania publicznego: Wspieranie rozwoju kultury i ochrony jej dóbr oraz podtrzymywanie tradycji narodowej.

Kiedy: 14.09. (sobota), godz. 10.00
Śladami żydowskich mieszkańców Torunia

Oficjalnie dopiero początek XIX wieku był momentem osiedlania się tej mniejszości, ale jak wynika z przekazów źródłowych pierwsi kupcy żydowscy pojawili się w Toruniu już w XII wieku. Jakie były losy rodzin wyznania mojżeszowego, dlaczego po odzyskaniu Niepodległości przez Polskę aż 80% z nich wyjechało i jakie budynki pozostały po czasach ich pobytu, to wszystko będzie tematem kolejnego spaceru.
Prowadzenie: Marcin Orłowski
Dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Torunia w ramach realizacji zadania publicznego: Wspieranie rozwoju kultury i ochrony jej dóbr oraz podtrzymywanie tradycji narodowej.

Kiedy: 21.09. (sobota), godz. 12.00
Śladami artystów

W 1920 r. z inicjatywy malarza J. Fałata i pisarza, krytyka literackiego A. Górskiego powstała Konfraternia Artystów – zrzeszenie twórców i działaczy kulturalnych, których głównym motywem była „odbudowa życia umysłowego i artystycznego w Toruniu i województwie pomorskim”. Spacer będzie okazją do poznania miejsc związanych z życiem artystycznym ówczesnego miasta.
Prowadzenie: Katarzyna Kluczwajd
Dofinansowano ze środków MHP w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.

Kiedy: 27.09. (piątek), godz. 17.30
Secesyjne piękno miasta

Pierwsza część spaceru, który przekona uczestników, że secesja ma w Toruniu wiele ciekawych przykładów, nie tylko w obrębie Bydgoskiego Przedmieścia, ale także na Starym Mieście. Schyłek XIX wieku i czasy kiedy doktor Georg Kersten nadburmistrz Torunia, dąży do zbudowania silnego miasta, to w tym okresie powstają okazałe gmachy sądów, dwa kościoły, miasto się rozrasta włączając w swoje granice okoliczne kolonie: Bielany, Mokre. Spacer będzie prowadził szlakiem pięknych willi i kamienic z tego okresu.
Prowadzenie: Piotr Kożurno
Dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Torunia w ramach realizacji zadania publicznego: Wspieranie rozwoju kultury i ochrony jej dóbr oraz podtrzymywanie tradycji narodowej.

/ SPOTKANIA W CZYTELNI

/ Kiedy: 18.09. (środa), godz. 18.15
Spotkanie psychoanalizy z picturebookiem

Po wakacyjnej przerwie zapraszamy na kolejne spotkanie z Iwoną Chmielewską i Jolantą Liczkowską-Czakyrową. Tym razem inspiracją do rozmowy będzie książka Iwony Chmielewskiej „Czarownica”.
Wstęp wolny.

/ Kiedy: 20.09. (piątek), godz. 18.00
Kurs kaligrafii

Po letnim zainteresowaniu warsztatami kaligraficznymi zapraszamy na regularne spotkania z kaligrafią, które będą odbywać się raz w miesiącu od września do czerwca. Wyjątkowa oferta dla wszystkich, którzy marzą o tworzeniu pięknych liter. Dziesięć spotkań warsztatowych (2,5 h każde) pozwoli zaznajomić się z podstawowymi narzędziami i rodzajami tuszu i atramentu. Każde spotkanie poświęcone będzie innym krojom pisma kaligraficznego, można wiec dołączyć w dowolnym momencie kursu. Zapewniamy niezbędne materiały i narzędzia. Konieczne jest tylko dużo cierpliwości!
Prowadzenie kursu: Aleksandra Ćwikowska
Bilety: 30 zł / jedne warsztaty (pakiet dziesięciu warsztatów: 250 zł, pakiet pięciu warsztatów: 140 zł)
Zapisy: biblioteka@csw.torun.pl (liczba miejsc ograniczona)

Artykuł Wrzesień w Centrum Literatury i Wydawnictw! pochodzi z serwisu Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.


Źródło: Centrum Sztuki Współczesnej ZNAKI CZASU

Wybrane propozycje organizatora

Toruń / dzisiaj CSWZADANIA DO DZIAŁANIA
Toruń / dzisiaj CSWLetnie wydarzenia w Czytelni: Wakacyjny luz #2. Wygodna emancypacja, wykład
Toruń / 12.08.2020 onlineZMYSŁOTEKA ONLINE
Toruń / 12.08.2020 onlineZmysłoteka online
Toruń / 12.08.2020 CSWLetni kurs kaligrafii