#Sztuki wizualne     

Ryszard Górecki: „System”

Data
26.06.2020 12:00 - 16.08.2020 17:00
Miejscowość
Galeria Sztuki Wozownia - Toruń, ul. Rabiańska 20 / pokaż na mapie
Przepraszamy, niektóre wpisy na naszym portalu mogą być nieaktualne. Z uwagi na zagrożenie związane z ryzykiem zachorowania na COVID-19, w trosce o zdrowie uczestników, organizatorzy odwołują niektóre wydarzenia, zwłaszcza z udziałem osób z grupy ryzyka (osoby starsze i przewlekle chore). Prosimy o weryfikację informacji bezpośrednio u organizatorów.

 

Ryszard Górecki: „System”

26.06–16.08.2020

Galeria Sztuki Wozownia, sale wystawowe: ul. Ducha św. 6

udostępnienie wystawy: 26.06 (piątek), godz. 12.00–17.00 / wstęp wolny

wernisaż on-line: 26.06 (piątek), godz. 18.00 / fanpage FB i YouTube Galerii Sztuki Wozownia

 

audioprzewodnik: KLIK

 

Wystawa „System” Ryszarda Góreckiego to kolejna z serii odbywających się w ostatnich miesiącach w Polsce wystaw tego artysty, na co dzień osiadłego w Berlinie.

Jak opisać jego twórczość? Ewa Gorządek w tekście do katalogu wystawy pisze: „Artysta działa w dużym stopniu podobnie jak wynalazca lub odkrywca – wszyscy trzej poszukują nowych związków między człowiekiem a jego światem. Jest to szczególnie fascynujące zajęcie, gdy świat na naszych oczach gwałtownie się zmienia, transformuje, a rozwój technologiczny, naukowy i ekonomiczny powodują głębokie zmiany jakościowe w mentalności człowieka i funkcjonowaniu całych społeczeństw. Ryszard Górecki jest bacznym obserwatorem i szczególnego rodzaju «analitykiem» współczesnego życia społecznego. Z uwagą śledzi zmiany oraz towarzyszące temu problemy i nie chcąc być wobec nich obojętnym, wskazuje je w swojej sztuce. Jego podstawowe medium to malarstwo, chociaż najważniejsza jest, co sam podkreśla, idea obrazu. Za pomocą obrazu wizualizuje problem, który stanowi bodziec do powstania pracy. W jego przypadku obrazy, czyli medium, przypominają estetyką media – szczególny produkt kulturowy o komercyjnym i politycznym zastosowaniu. Media w epoce postindustrialnej, w społeczeństwie informacyjnym, zostały zawłaszczone przez reklamy i marketingową perswazję, które to komunikaty posługują się specyficznym językiem przekazu. Jest to język zwięzły, schematyczny, maksymalnie uproszczony w celu jednoznacznego zasygnalizowania przekazywanej informacji”.

 

Ryszard Górecki – urodzony w 1956 roku w Słubicach. Artysta interdyscyplinarny, poruszający się pomiędzy malarstwem, sztuką obiektu i instalacją. Kurator wystaw i pedagog. Absolwent Uniwersytetu w Zielonej Górze (dyplom w 1979 roku). W latach 1980–2002 stworzył i prowadził Galerię Prowincjonalną w Słubicach oraz Art in CP w Collegium Polonicum UAM. W latach 1998–2005 był kuratorem programu polskiej sztuki współczesnej w Brandenburskim Muzeum Sztuki Współczesnej Cottbus-Frankfurt nad Odrą. Laureat Paszportu „Polityki” (1994). Kilkakrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie oraz Fundacji Kultury w Berlinie. Zainteresowany deformowaniem nauki oraz łączeniem kultury popularnej z naukami społecznymi, historią i metajęzykiem sztuki. Eksperymentuje z przedmiotami znalezionymi i produktami konsumenckimi. Mieszka w Berlinie.

 

Wideo-wernisaż:

https://www.youtube.com/watch?v=6PUYCd8eqc8&t=6s

 

Autorskie wideo-oprowadzanie po wystawie:

cz. 1

https://www.youtube.com/watch?v=szua5yY74j4

cz. 2

https://www.youtube.com/watch?v=ryMgMVmfxpg

 


Źródło: Galeria Sztuki Wozownia

Wybrane propozycje organizatora

Toruń / 25.08.2020 Galeria Sztuki WozowniaPapierowe miasto / wykład dr Emilii Ziółkowskiej-Ganc
Toruń / dzisiaj - 08.09.2020 Galeria Sztuki WozowniaArchiLATO w Wozowni / cykl spotkań on-line
Toruń / 11.09.2020 - 25.10.2020 Galeria Sztuki WozowniaMichał Jakubowicz: „Dziady”
Toruń / 11.09.2020 - 25.10.2020 Galeria Sztuki WozowniaBasia Sokołowska: „Hołd”
Toruń / dzisiaj - 16.08.2020 Galeria Sztuki WozowniaWystawa: Ryszard Górecki: „System”