#Muzyka     

RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA . PAJACE.

Data
wydarzenie archiwalne
Miejscowość
Opera Nova w Bydgoszczy - Bydgoszcz, ul. Marszałka Focha 5 / pokaż na mapie
Przepraszamy, niektóre wpisy na naszym portalu mogą być nieaktualne. Z uwagi na zagrożenie związane z ryzykiem zachorowania na COVID-19, w trosce o zdrowie uczestników, organizatorzy odwołują niektóre wydarzenia, zwłaszcza z udziałem osób z grupy ryzyka (osoby starsze i przewlekle chore). Prosimy o weryfikację informacji bezpośrednio u organizatorów.

Pietro Mascagni ( 1863-1945)

"RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA" ("Cavalleria rusticana")

- opera w 1akcie.

Ruggiero Leoncavallo (1857-1919)

"PAJACE" ( " I Pagliacci")

- opera w 2 aktach z prologiem.

Realizatorzy:

Kierownictwo muzyczne:   Wojciech Rajski.

Dyrygenci: Wojciech Rajski, Piotr Wajrak,Maciej Wierzchoń

Reżyseria:   Andrzej Bubień.

Scenografia i kostiumy:   Anita Bojarska.

Choreografia :  Jarosław Staniek.

Reżyseria świateł :  Artur Szyman.

Przygotowanie chóru:   Henryk Wierzchoń.

Współpraca muzyczna :  Piotr Wajrak.

Dyrygenci: Wojciech Rajski, Piotr Wajrak,Maciej Wierzchoń

Współpraca scenograficzna : Mariusz Napierała.

Asystent reżysera:   Edward Stasiński.

Asystent dyrygenta:   Maciej Wierzchoń.

Asystent choreografa : Anna Bebenow.

Soliści, Chór, Balet, Orkiestra Opery Nova w Bydgoszczy.

Dzieci z Pracowni Wokalnej Pałacu Młodzieży przygotowane przez Izabelę Cywińską-Łomżyńską.

Autor plakatu: Tomasz Bogusławski

Premiera 26.10.2013 r.

Czas trwania: 3 godziny, w tym jedna przerwa.

Dyrygenci: Wojciech Rajski, Pior Wajrak, Maciej Wierzchoń

***

 

"CAVALLERIA RUSTICANA”- prapremiera odbyła się w Rzymie w 1890 roku . Opera ta odniosła sukcesy na wszystkich wielkich scenach europejskich . Uważana jest za pierwszą operę werystyczną. Do jej powodzenia przyczynił się nie tylko temat libretta (według powieści Giovanniego Vergi, pisarza z nurtu naturalistycznego ) , lecz również ogólne uproszczenie środków teatralnych, ogromne bogactwo melodii oddających charakter i atmosferę południa Włoch (sceny z życia sycylijskich wieśniaków:  powrót z pola, msza w wiejskim kościele, czy obraz wiejskiej tawerny). Słynny chór „Gli aranci olezzano”, czy też majestatyczne „Regina coeli”, należą do najbardziej poruszających fragmentów muzycznych w historii opery.

Streszczenie libretta:

Turiddu, narzeczony Santuzzy, romansuje ze swą dawną ukochaną, Lolą. Obecnie jest ona żoną Alfia, woźnicy. Mimo błagań Santuzzy, Turiddu nie chce do niej powrócić. Santuzza przeklina go. Zrozpaczona dziewczyna  w afekcie mówi o romansie żony Alfiowi. Zazdrosny woźnica przysięga zemstę. W oberży Mammy Lucii dochodzi do  niewybaczalnych obelg między Turiddu i Alfiem , następnie rytualnego wyzwania na pojedynek. Turiddu , w przeczuciu śmierci,żegna się z matką, prosząc aby przyjęła pod swój dach Santuzzę.

Po chwili narastającej ciszy słychać krzyk....

 

"PAJACE" - opera w dwóch aktach z prologiem. Skomponowana , podobnie jak "Rycerskość wieśniacza" na konkurs w 1890 r., na swą prapremierę czekała do 1892 r.  Od jej momentu (pod batutą Toscaniniego) cieszy się ogromną popularnością  i z wielkim powodzeniem wystawiana jest  do dziś.

Streszczenie libretta:

Południe Włoch. Canio, szef wędrownych komediantów, jest zazdrosnym mężem Neddy, do której zaleca sie komik Tonio. Nedda tymczasem kocha młodego Silvia i pragnie z nim uciec. Wzgardzony Tonio powiadamia o ich uczuciu Cania, który zasadza się na kochanków: Silvio zdołał uciec, a Nedda nie zdradza jego imienia. Nazajutrz komedianci wystawiają sztukę, której akcja przypomina faktyczne wydarzenia: Canio-Pajac jest zdradzany przez Neddę-Colombinę z Arlekinem.Canio zaczyna tracić kontrolę nad sobą, widząc tragiczne podobieństwo między sytuacją swoją i bohatera sztuki. Gdy Nedda,  również na scenie jako Colombina ,wzbrania się wyjawić imię kochanka, Canio zabija ją a następnie Silvia, który spieszy kochance na ratunek.

Po głośnej premierze w MET (1895) przyjęło się wystawiać łącznie "Rycerskość wieśniaczą" i "Pajace" w większości teatrów i zapowiadać na jednym afiszu premierowym.

 

 

 


Źródło: Opera Nova

Wybrane propozycje organizatora

Bydgoszcz / 14.06.2020 TVP KulturaHalka
Bydgoszcz / 28.06.2020 TVP KulturaManru