#Literatura     

Promocja książki Jolanty Baziak „Baziaki. Pokolenia”

Data
wydarzenie archiwalne
Miejscowość
KPCK - Bydgoszcz, pl. Kościeleckich 6 / pokaż na mapie

Serdecznie zapraszamy na promocję książki Jolanty Baziak „Baziaki. Pokolenia”. Spotkanie odbędzie się w Salonie Hoffman Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury 19 października (we czwartek), o godz. 17:00.

„Książka Jolanty Baziak sygnowana mianem Baziaki. Pokolenia i sentencją: Stara dusza pamięta o przodkach wymyka się schematom. Autorka układa na naszych oczach mozaikę. Efekt tezauryzowania atomów przeszłości imponuje: korespondencja z krewnymi, podróże „do źródeł”, kwerenda archiwalna i internetowa, ekskursy literackie, lingwistyczna archeologia, genetyka… Dwunastoletni okres zataczania kręgów i dwuletnie stadium planowania ścieżek  – oto rzadko spotykany wirydarz.

Autorka prowadzi nas najpierw w Gorce do wiosek lokowanych na wypalanych polanach. Odnajdujemy tam pracowitych i śmiałych zarębników. Czytamy dalej o Wołochach i niedocenianym ich wpływie na dzieje Europy, o klaryskach z Nowego Sącza, o Zyndramie z Maszkowic – nie tylko jako o rycerzu Jagiełły, ale też jako o właścicielu wzgórza, na którym archeolodzy odkryli (w 2015 r.) ruiny starsze od Myken! Specjalny rozdział informuje o losie arcybiskupa Eugeniusza Baziaka i jego „kotwiczącym” umiejscowieniu w rodzinnym rodowodzie. Mnogość postaci, ludów, grup etnicznych tworzy wir, który wciąga, ale wymaga uwagi. Z treści subtelnie emanuje – trzeba się tylko dobrze wczytać – pogodny humor.

Ogrom pracy przeistoczony w wielowątkową narrację każe, niczym w filmie, niecierpliwie oczekiwać rozwiązania – finału.”

Jerzy Necio (fragment książki)

 

Jolanta Baziak Poetka, eseistka, krytyk literacki, ukończyła studia polonistyczne, filozoficzne i teologiczne. Debiutowała w 1974 roku w Polskim Radio cyklem wierszy Strefa pomylonych. Przez wiele lat była pracownikiem warszawskich ZPR-ów, Estrady w Poznaniu i w Bydgoszczy. W stanie wojennym prowadziła kabaret „Klika”. Wydała ponad 20 publikacji zwartych: poetyckich, prozatorskich oraz popularno-naukowych. Jej wiersze ukazały się w przekładach na język angielski, niemiecki, czeski i islandzki. Od dwudziestu lat jest redaktor naczelną Miesięcznika Literackiego „Akant”. Redaguje książki a także cykle wydawnicze. Pracuje obecnie w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.


Źródło: Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Wybrane propozycje organizatora

Bydgoszcz / 25.02.2019 Cafe KinoKinowy Klub Dyskusyjny KAKADU Light 2019/03
Bydgoszcz / 28.02.2019 Cafe KinoKinowy Klub Dyskusyjny KAKADU 2019/08
Bydgoszcz / 28.02.2019 Restauracja Zatoka"Baśniowy pączek" - Karnawałowy bal przebierańców
Bydgoszcz / 28.02.2019 KPCK"Służące do wszystkiego" spotkanie z Joanną Kuciel-Frydryszak - impreza odwołana
Bydgoszcz / 28.02.2019 KPCKPodwórko bez trzepaka. Czego chcą dzisiejsze dzieci?