#Dziedzictwo     #Edukacja     #Literatura     

Prezentacja reprintu IV wydania „De revolutionibus…” Mikołaja Kopernika

Data
wydarzenie archiwalnewstęp wolny
Miejscowość
Książnica Kopernikańska - Toruń, ul. Słowackiego 8 / pokaż na mapie

Po raz pierwszy w Toruniu i tylko w Książnicy Kopernikańskiej: prezentacja reprintu IV wydania „De revolutionibus…” Mikołaja Kopernika. Księga, którą pokażemy w czwartek, 17 stycznia, to jedyne nowożytne tłumaczenie dzieła, które zrewolucjonizowało astronomię. Przekładu z łaciny dokonał w 1854 r. astronom Jan Baranowski.

Reprint zawiera przedmowę tłumacza, życiorys Kopernika autorstwa Juliana Bartoszewicza, a także inne pisma naukowe toruńskiego astronoma,  m.in. poemat  „Siedem gwiazd”, „Rozprawę
o urządzeniu monety” oraz „Treść o nowym układzie świata” napisaną dla Jana Schonera przez J. J. Rhetika.  Inicjatorką wydania dzieła była Magdalena z Żółtowskich Łuszczewska, matka Deotymy.

Prezentacja rozpocznie się o godz. 18. Wstęp jest bezpłatny. Organizatorami wydarzenia są: Organizatorzy: Toruński Oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, Książnica Kopernikańska w Toruniu.


Źródło: Książnica Kopernikańska w Toruniu

Wybrane propozycje organizatora

Toruń / 23.11.2019 Centrum Dialogu – Biblioteka DiecezjalnaTorunia przestrzeń wspólna: Wielokulturowe miasto z cezurą i bez cezury 1920 roku
Toruń / 23.11.2019 Książnica KopernikańskaCosplay w mediatece: Makijaż oczu w stylu anime
Toruń / 25.11.2019 Książnica KopernikańskaPromocja 4. tomu Słownika biograficznego powiatu toruńskiego
Toruń / 26.11.2019 Książnica KopernikańskaJesienne lampiony
Toruń / 27.11.2019 Książnica KopernikańskaGuzik z pętelką