#Dziedzictwo     

Pradźwięki – VII Biskupińskie Warsztaty Muzyczne

Data
wydarzenie archiwalne
Miejscowość
Muzeum w Biskupinie - Biskupin / pokaż na mapie
Przepraszamy, niektóre wpisy na naszym portalu mogą być nieaktualne. Z uwagi na zagrożenie związane z ryzykiem zachorowania na COVID-19, w trosce o zdrowie uczestników, organizatorzy odwołują niektóre wydarzenia, zwłaszcza z udziałem osób z grupy ryzyka (osoby starsze i przewlekle chore). Prosimy o weryfikację informacji bezpośrednio u organizatorów.

Pradźwięki - VII Biskupińskie Warsztaty Muzyczne 16-20 października 2019 r.

„Pradźwięki” - VII Biskupińskie Warsztaty Muzyczne to edukacyjny, interdyscyplinarny projekt łączący archeo- i etnomuzykologię. Poprzez naukę pieśni wybranych ze źródeł etnograficznych uczestnicy warsztatów poznawać będą życie codzienne i wierzenia Słowian. Dodatkowo, odbiorcy zapoznają się z ludową muzyką pałucką oraz wezmą udział w prelekcjach poświęconych historii muzyki od pradziejów do czasów nowożytnych. W trakcie warsztatów odbędą się zajęcia śpiewu białego, gry na replikach bębnów dwumembranowych, wykłady oraz potańcówka tradycyjna. Całość wydarzenia zakończy wspólny koncert uczestników. Zapraszamy do uczestnictwa. Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Zajęcia śpiewu - Najstarsze pieśni słowiańskie - instruktor: Stanisław Mazurek Rozpoczęcie: środa 16 października, godz. 10:00 Zakończenie: niedziela, 20 października, godz. 15:00 Warsztaty pięciodniowe zakończone koncertem uczestników, wymagany udział w całości warsztatów. Zajęcia odbywać się będą w dwóch blokach: porannym i popołudniowym. Program warsztatów obejmuje: ćwiczenia przygotowujące organizm do naturalnego śpiewu, naukę wydobywania śpiew białego oraz tekstów i melodii pieśni, analizę melodyczną oraz interpretację tekstów wybranych utworów. Udział darmowy*. Ilość miejsc ograniczona. Zapisy i szczegółowe informacje programowe: m.zawol@biskupin.pl

Zajęcia śpiewu Pieśni pałuckie - instruktor: Malwina Paszek Środa, 16 października – piątek, 18 października, godz. 18:30-20:30; sobota, 19 października, godz. 15:00-17:00; niedziela, 20 października, godz. 11:00-13:00; koncert uczestników: godz. 14:00. Warsztaty te są specjalnie przygotowane dla osób pracujących oraz uczących się, które nie mają możliwości uczestniczyć w zajęciach odbywających się o wcześniejszej porze. Do udziału szczególnie zapraszamy osoby z okolicznych wsi i miast! Mamy nadzieję razem z Wami utworzyć grupę, która regularnie spotykać się będzie na wspólnych śpiewach. Zajęcia odbywać się będą w trybie popołudniowym z możliwością udziału w wybrane przez siebie dni. Program warsztatów obejmuje: ćwiczenia przygotowujące organizm do naturalnego śpiewu, naukę wydobywania śpiewu białego oraz tekstów i melodii pieśni pałuckich, analizę melodyczną oraz interpretację tekstów wybranych utworów. Udział darmowy. Ilość miejsc ograniczona. Zapisy i szczegółowe informacje programowe: m.zawol@biskupin.pl

Zajęcia gry na bębnach dwumembranowych - instruktor: Jacek Tesławski Rozpoczęcie: środa 16 października, godz. 17:00 Zakończenie: niedziela, 20 października, godz. 15:00 Warsztaty pięciodniowe zakończone koncertem uczestników, wymagany udział w całości warsztatów. Zajęcia odbywać się będą w dwóch blokach: porannym i popołudniowym. Program warsztatów obejmuje: wykłady na temat bębnów i ich tworzenia, naukę wybijania prostych i bardziej skomplikowanych rytmów oraz ich analizę. Połączenie gry ze śpiewem archaicznym. W trakcie zajęć uczestnicy grać będą na bębnach dwumembranowych zrekonstruowanych przez instruktora na podstawie źródeł historycznych. Udział darmowy. Ilość miejsc ograniczona. Zapisy i szczegółowe informacje programowe: m.zawol@biskupin.pl

Prelekcje popołudniowe (udział darmowy bez konieczności wcześniejszych zapisów). 16-19 października, godz. 17:30, sobota godz. 18:00 16 października, godz. 17:30 - Muzyka w pradziejach – Anna Grossman 17 października, godz. 17:30 - Instrumentarium wczesnego średniowiecza – Stanisław Mazurek 18 października, godz. 17:30 - Rośliny magiczne w polskich pieśniach ludowych – Malwina Paszek 19 października, godz. 18:00 - Instrumenty etniczne - od średniowiecza do współczesności – Mikołaj Woźniak (Zespół Muzyki Dawnej Huskarl)

Sobota, 19 października godz. 19:00 Potańcówka tradycyjna z zespołem Zespół Muzyki Dawnej Huskarl Program potańcówki obejmuje: koncert wielkopolskiej muzyki tradycyjnej (dudy i skrzypce), warsztaty tańców wielkopolskich i tańców dawnych w kręgu pochodzących m.in. z Francji, Węgier, Malty, zabawy ludowe dla dzieci i dorosłych, naukę wielkopolskich przyśpiewek. Udział darmowy. Ilość miejsc ograniczona. Zapisy i szczegółowe informacje programowe: m.zawol@biskupin.pl

Niedziela, 20 października godz. 14:00 Koncert uczestników warsztatów. Program koncertu obejmuje: występ uczestników warsztatów oraz solowe prezentacje instruktorów. Bez konieczności wcześniejszych zapisów - wstęp wolny.

* koszt zajęć: Udział w zajęciach oraz noclegi są bezpłatne.

Informacje o instruktorach: Stanisław Mazurek - muzyk, kolekcjoner instrumentów, znawca muzyki dawnej. Zajmuje się badaniami i propagowaniem wiedzy na temat muzyki dawnej w tym dawnych instrumentów, które dodatkowo sam rekonstruuje. Członek zespołów muzycznych grających muzykę dawną. Od lat prowadzi zajęcia na temat dawnych instrumentów oraz śpiewu archaicznego. Prelegent wielu konferencji archeomuzykologicznych. Współpracuje z licznymi placówkami muzealnymi i stowarzyszeniami: Stowarzyszenie Centrum Słowian i Wikingów Wolin Jomsborg – Vineta, Ukranenland Historische Werkstatten e.v. Torgelow (Niemcy), Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy (Grzybowo, Giecz), Muzeum Narodowe w Szczecinie, czy też z fundacjami oraz organizacjami na rzecz osób niepełnosprawnych. Jeden z autorów wystawy „Kultura muzyczna w początkach państwa polskiego” w MPPP w Gnieźnie. Malwina Paszek - absolwentka Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu na kierunku teoria muzyki. Multiinstrumentalistka. Gra między innymi na lirze korbowej, akordeonie, karimbie, altówce i cytrze. Od lat zajmuje się białym śpiewem, prowadzi warsztaty na terenie całego kraju. Wykonuje tradycyjne pieśni z terenów Polski, Ukrainy i Białorusi. Brała udział w wielu muzycznych projektach. W duecie "Ludożercy z innej wsi" wraz z Tomaszem Grdeniem wykonuje autorskie utwory bazujące na piosence kabaretowej osadzonej w tradycji Cyganów bałkańskich. Brała udział w wykonaniach muzyki granej na żywo do animacji (m.in. Animatic, Poznańska Wiosna Muzyczna 2010). W roku 2019 otrzymała Medal Młodej Sztuki w kategorii "Muzyka tradycyjna". Jacek Tesławski - od osiemnastu lat zajmuje się wyrobem bębnów tradycyjnych. Wykonał między innymi jeden z największych bębnów w Polsce o średnicy 1,5 m, który znajduje się w Skansenie Słowian i Wikingów na Wolinie. Od lat prowadzi warsztaty gry na bębnach, które miały miejsce m.in. na Wolinie, w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie, w Grzybowie, w Brusach oraz na ogólnopolskich warsztatach rytmicznych w Pile. Współpracuje z takimi muzeami jak: Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Skansen Słowian i Wikingów w Wolinie oraz Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, gdzie prowadzi pokazy rzemieślnicze z zakresu snycerki i gry na bębnach tradycyjnych.

Organizator: Muzeum Archeologiczne w Biskupinie

Dofinansowanie: Projekt dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach projektu „Etnopolska 2019” oraz z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie.


Źródło: Muzeum Archeologiczne w Biskupinie

Wybrane propozycje organizatora

Biskupin / dzisiaj - 27.09.2020 Muzeum w BiskupinieWystawa "Każdy krok zostawia ślad"
Biskupin / dzisiaj - 28.02.2021 Muzeum w BiskupinieWystawa "Trzy światy księcia Mieszka. Piastowska siedziba na Ostrowie Lednickim"
Biskupin / dzisiaj (wydarzenie stałe) Muzeum w BiskupinieRezerwat archeologiczny