#Muzyka     

Polska muzyka filmowa

Data
wydarzenie archiwalne
Miejscowość
CKK Jordanki - Toruń, Al. Solidarności 1-3 / pokaż na mapie
Przepraszamy, niektóre wpisy na naszym portalu mogą być nieaktualne. Z uwagi na zagrożenie związane z ryzykiem zachorowania na COVID-19, w trosce o zdrowie uczestników, organizatorzy odwołują niektóre wydarzenia, zwłaszcza z udziałem osób z grupy ryzyka (osoby starsze i przewlekle chore). Prosimy o weryfikację informacji bezpośrednio u organizatorów. Koncert odbywa się w raamch 24. Międzynarodowego Festiwalu "Nova Muzyka i Architektura" - Toruń / Kujawsko - Pomorskie 2020.

 

Wystąpią:
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Krzysztof Herdzin – dyrygent

wstęp 30 zł

W programie:
Suita polskiej muzyki filmowej m.in.: Pianista, Pan Tadeusz, Faraon, Ogniem i mieczem, Chłopi, Noce i dnie, Bandyta.
Suita tematów filmowych Jerzego Dudusia Matuszkiewicza, m.in.: Janosik, Alternatywy 4, Stawka większa niż życie, Czterdziestolatek, Jak rozpętałem drugą wojnę światową.

 

 

„Nikt, kto chce mówić o kinie, nie może ignorować muzyki filmowej – stanowi ona bowiem integralną część naszego życia, naszych czasów, współczesnej kultury. Jeśli chodzi o mnie, to absolutnie nie uważam muzyki filmowej za gorszą” – mówił mistrz ‒ Ennio Morricone.   

 

           Gdy pytano Wojciecha Kilara, ile razy czytał Pana Tadeusza podczas pisania muzyki do filmu Wajdy kompozytor odpowiedział: „Ani razu nie czytałem. Bo dla mnie w tej chwili istnieje tylko Pan Tadeusz Wajdy, a ja nie pisałem muzyki di poematu Mickiewicza, tylko do filmu Wajdy (…). Jednak wiele razy go czytałem i te wszystkie sceny tkwią we mnie. To jest część mojej polskości. I kiedy przyszło mi komponować, muzyka wydawała się oczywista”. Rzeczywiście, oglądając film Wajdy muzyka jest do tego stopnia sprzężona z obrazem, że tworzy z nim jedność. Temat Inwokacji oraz słynny Polonez, który wyparł na balach studniówkowych Pożegnanie ojczyzny Michała Kleofasa Ogińskiego to dwa synonimy polskości, wpisane w świadomość słuchaczy już na zawsze. Podobnie jak przejmująca muzyka Kilara do filmu Pianista Romana Polańskiego, o Władysławie Szpilmanie. Jakże genialny w swej prostocie jest żałobny motyw skrzypiec, który rozbrzmiewa na tle wiolonczel i pojawia się w kluczowych momentach historycznych np.: podczas budowy muru getta i podczas wybuchu Powstania Warszawskiego. Drugi motyw (w partii klarnetu) sygnuje prywatną historię Szpilmana, naznaczoną cierpieniem i samotnością. 

Któż nie zna słynnego tematu Walca Barbary z Nocy i Dni? Kojarzymy go i czasem nucimy wszyscy, nie wiedząc, że wyszedł spod ołówka Waldemara Kazaneckiego, autora nie mniej udanych ścieżek dźwiękowych do filmów:  Kariera Nikodema Dyzmy, Czarne chmury, serialu Dom, czy bajki Bolek i Lolek.

 

Michał Lorenc jest autorem muzyki do filmu Bandyta w reżyserii Macieja Dejczera. Obraz wyzwolił w kompozytorze inwencję, która pozwoliła mu na napisanie czterech godzin muzyki, podczas gdy potrzebna była tylko godzina. Materiał został znacznie okrojony i wydany na płycie CD razem ze ścieżką dźwiękową do filmu Prowokator Krzysztofa Langa.

Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz napisał muzykę do ponad 200 filmów fabularnych, krótkometrażowych i animowanych oraz do seriali telewizyjnych. Wyczuwał znakomicie ducha socrealizmu i stworzył niezapomniane motywy do takich seriali jak: Alternatywy, Czterdziestolatek, Stawiam na Tolka Banana, Podróż za jeden uśmiech, a także Janosik, Stawka większa niż życie i Jak rozpętałem drugą wojnę światową. Wszystkie wyżej wymienione nazwiska i tytuły ( a będzie ich znacznie więcej, by wspomnieć choćby ścieżki dźwiękowe Adama Sławińskiego i Krzesimira Dębskiego do filmów Chłopi i Ogniem i mieczem) wskazują, iż rodzima szkoła filmowa obejmuje również znakomitą muzykę, która po dziś dzień inspiruje tak znakomitych muzyków jak Krzysztof Herdzin.

dr Aneta Derkowska - muzykolog   -------------------------------------------

W koncercie nie jest przewidziana przerwa.
Wydarzenie odbędzie się zgodnie z aktualnymi zaleceniami i wytycznymi. Prosimy o zapoznanie się i przestrzeganie zasad zgodnych z WYTYCZNYMI DLA UCZESTNIKÓW KONCERTÓW TOS
W ZWIĄZKU Z TRWAJĄCĄ PANDEMIĄ COVID-19
 oraz wypełnienie oświadczenia, które należy przekazać obsłudze
wraz z biletem w dniu koncertu.

Źródło: Toruńska Orkiestra Symfoniczna

Wybrane propozycje organizatora

Toruń / 25.09.2020 CKK JordankiSimply the best! Największe hity ekranu
Toruń / 27.09.2020 CKK JordankiCZAS DLA NAS | Funiculi funicula, czyli wspomnienia z wakacji
Toruń / 27.09.2020 CKK JordankiFuniculi funicula, czyli wspomnienia z wakacji | CZAS DLA NAS
Toruń / 27.09.2020 CKK JordankiFuniculi funicula, czyli wspomnienia z wakacji | CZAS DLA NAS
Toruń / 27.09.2020 CKK JordankiCZAS DLA NAS | Funiculi funicula, czyli wspomnienia z wakacji